Način testiranja i rezultati
Za testiranje smo koristili uređaj „custom“ izrade koji može da optereti 3,3 i 5 V grane sa po 30 A, dok je 12 V granu moguće opteretiti sa 48A.
Svaki test je rađen po pet minuta dok je svaki poslednji test u grupi rađen dvadeset minuta.
Prvo smo krenuli sa opterećenjem 3,3 V grane, u koracima po 6 A, dok su 5 i 12 V bili konstantno opterećeni samo sa 6 A. Specifikacija kaže da je maksimalno opterećenje 24A.
Kada je u pitanju 5V grana, specifikacija kaže da je maksimalno opterećenje 24A. Poslednji test u nizu je imao potrošnju od 141,18W što je više od 17% iznad specifikacije za kombinovanu potrošnju 3,3 i 5V grana.
Na sledećm testu smo merili kako se ponaša napajanje kada zajedno opterete 3,3 i 5V grane, sa napomenom da su poslednja dva testa trajala po 30 minuta. Slično kao i u prethodnom i ovde je test rađen preko specifikacije, samo što je ovoga puta to bilo više od 25% iznad specifikacije
Došli smo i do najbitnije grane odnosno 12V. Kako je uređaj za testiranje ograničen na 48A, koristili smo peltier element kao dodatno opterećenje od 4 ampera, da bi dostigli specifikaciju od 52A. Pošto je specifikacija za ovu granu 624W, odnosno tačno 52A na 12V i ovde smo prešli izvan specifikacije, pošto je napon bio 12,12V. Ovoga puta je prekoračnje je bilo svega 1%.
Na kraju je ostalo da vidimo kako se napajanje ponaša kada mu iscedimo svaki W snage. Skoro 14% iznad specifikacije i Thermaltake Smart M650W održava napone u granicama propisanog.
Na ove rezultate treba dodati činjenicu da je napajanje izbacivalo tek koji stepen topliji vaduh čak i kada smo ga opteretili sa 740W. Naravno ventilator je bio previše glasan, ali uzimajući u obzir da je vazduh koji izlazi bio par stepeni topliji od ambijentalne, mišljenja smo da je moglo da bude i malo tiše. Naravno ovo ne znači da je Smart M650W bučna jedinica, naprotiv prilično je tiha do granice od oko 550W.
Napominjemo da ovaj test nije sugerisanje da ovako trebate da postupate sa napajanjem, naprotiv, savetujemo vam da nikako ne prelazite granicu koju je propisao proizvođač. Kada kupujete napajanje uvek ostavite malo lufta u odnosu na to koliko vam troši računar pod punim opterećenjem.
Dodaj komentar