Način testiranja i rezultati
Za testiranje smo koristili uređaj „custom“ izrade koji može da optereti 3,3 i 5 V grane sa po 30 A, dok je 12 V granu moguće opteretiti sa 72A. Svaki test je rađen po pet minuta dok je svaki poslednji test u grupi rađen dvadeset minuta.
Prvo smo krenuli sa opterećenjem 3,3 V grane, u koracima po 6 A, dok su 5 i 12 V bili konstantno opterećeni samo sa 6 A. Specifikacija kaže da je maksimalno opterećenje 20A. Kako imamo mogućnost samo 18 i 24A, logičan izbor je 24A.
Ovde smo prekoračili opterećenje za 20% i variranje je jednako na svim granama, odnosno vidimo pad napona na svakoj grani za po 0,02V. Ovo je vrhunski rezultat, pošto je variranje daleko ispod 1%, čak i ako se gleda 3,3V grana.
Ista je situacija i sa 5V granom. Specifikacija kaže 20A, a mi smo išli na 24A.
I ovde vidimo vrhunsku regulaciju, ali sa malo većim odstupanjem. Na 5V grani vidimo pad napona od ok 1,5%.
Na sledećem testu smo merili kako se ponaša napajanje kada se zajedno opterete 3,3 i 5V grane. Slično kao i u prethodnom i ovde je test rađen preko specifikacije, jer je maksimalna kombinovana snaga ovih grana 100W, a mi smo ga opteretili sa 150W. Ovo je bilo slučajno, jer smo po navici opterećivali sa 18A.
I ovde vidimo vrhunski rezultat, a napajanje se ponašalo gotovo identično kao na prethodnom testu. Moramo priznati da nas je oduševilo što se pri ovom opterećenju napajanje gotovo nečujno. Naime pločica na kojoj se nalaze komponente za ove grane je mala sa malim hladnjacima. Bez obzira na veličinu hladnjaka, očigledno je da se nije štedelo pri izradi, jer je čak i na 50% iznad specifikacije ovo napajanje praktično nečujno.
Došli smo i do najbitnije grane, odnosno 12V. Specifikacija kaže da je maksimum 62A, a kako je ovo super Flower sa Platinum sertifikatom, nismo odoleli da naš uređaj za testiranje uposlimo do maksimuma, odnosno 72A.
Ovde smo specifikaciuju prekoračili za 16%. Na 12 i 5V granama vidimo pad napona za po 1% dok je na 3,3V grani bio 1,5%.
Na kraju je ostalo da vidimo kako se napajanje ponaša kada mu iscedimo svaki W snage.
Ovde u tabeli možemo videti kako napajanje polako posustaje sa povećanjem opterećenja, ali mi smo ga ovde testirali sa čak 25% iznad specifikacije, odnosno sa 1KW.
Na 895W ukupne potrošnje vidimo, vrhunske rezultate, koji su daleko ispod 2% variranja. Na 3,3 i 5V granama vidimo pad napona od oko 1,5%, dok na 12V grani vidimo manje od 1%. Ovo je opterećenje koje je za skoro 20% veće od specifikacije. Kako smo lagano podizali opterećenje, padovi napona su bili sve veći, ali čak i sa 1KW opterećenja naponi su ostali dale u granicama ATX specifikacije. Što se tiče regulacije napona, ovaj test je SF Golden King 750W završio sa najboljim ocenama, pošto je čak i na 20% iznad specifikacije imao odstupanje napona koje je daleko ispod 2%.
U toku testiranja napajanje je stajalo na otvorenom stolu sa ventilatorom okrenutim na gore, uz ambijentalnu temperaturu od 26°C.
Najinteresantnije od svega je ono što nismo prikazali u tabeli, a to je buka, odnosno nedostatak iste. Bez obzira što smo napajanje opteretili sa 1KW u toku celog testa ventilator je bio izuzetno tih. Usudili bi se da kažemo, da je moguće spavati čak i ako ležite neposredno pored računara. U toku testiranja smo stekli utisak da je ventilator praktično nečujan sa 1m udaljenosti do nekih 500W opterećenja. Posle toga primećujemo da se ventilator ubrzava, ali čak i sa 1KW opterećenja ostaje vrlo tih.
Napominjemo da ovaj test nije sugerisanje da ovako trebate da postupate sa napajanjem, naprotiv, savetujemo vam da nikako ne prelazite granicu koju je propisao proizvođač. Kada kupujete napajanje uvek ostavite malo „lufta“ u odnosu na to koliko vam troši računar pod punim opterećenjem.
Dodaj komentar