Unutrašnjost i tehnikalije
Do sada prikazano nije ostavilo utisak da se štedelo na ovom modelu, ako zanemarimo pakovanje. Upravo ovakve situacije nas “plaše” pošto mora negde da se uštedi kako bi cena bila pristupačna, a ako se ušteda ne primećuje spolja, verovatno je sakrivena unutar napajanja.
Pre nego što zavirimo unutra, pomenućemo da Raidmax RX–700AC poseduje 80Plus Bronze sertifikat, što bi trebalo da garantuje da efikasnost ovog napajanja neće biti nikada manja od 81%. Ako pogledamo test koji je ovo napajanje „položilo“ da bi posedovalo ovaj sertifikat, vidimo da napajanje ima prosečnu efikasnost od 84,17%, što je odličan rezultat kada su u pitanju pristupačna napajanja, a više o ovome pročitajte ovde.
Za sada se za efikasnost moramo osloniti na ono što kaže 80 Plus, ali očekujemo da uskoro počnemo i sami da proveravamo. Za one koji nisu ispratili, možete se detaljnije o tom setifikatu informisati ovde (Wiki) i ovde. Primera radi, ukoliko komponente u vašem računaru trenutno koriste 800 W, a vaše napajanje je 80% efikasno, to znači da će napajanje iz zida u tom momentu „vući“ 1000 W, tj. efikasnost je odnos utrošene ulazne i isporučene izlazne snage. Efikasnije napajanje znači veću uštedu energije. Druga stvar zbog koje je poželjna veća efikasnost je manje zagrevanje napajanja, a samim tim i manja buka koju proizvodi (jer se razlika između utrošene i isporučene snage izračuje u vidu toplote).
Prema proizvođačkoj deklaraciji, ovo napajanje ima mršavo izvedeno 12 V, pošto ima dve grane od 24 A, ali kombinovano ne više od 540 W. 3,3 V i 5 V grane su sposobne za po 24 A svaka, ali ukupno do 150 W.
Power Factor Correction (PFC) je, najprostije rečeno, metod maksimizacije iskorišćenja ulazne naizmenične struje. U slučaju krajnjeg korisnika, od ovoga koristi ima samo elektrodistribucija. RX-700AC koristi aktivni PFC. APFC podrazumeva upotrebu tzv. boost converter el. kola za automatsku korekciju fazne razlike između ulaznog napona i struje.
Deklaracija kaže da ovo napajanje radi na mrežama naizmenične struje efektivnog napona od 100 do 240 V (realno stanje: 90 – 264 V), pri frekvenciji struje od 60 odnosno 50 Hz respektivno (tj. 63/47 Hz).
Za hlađenje je zadužen ventilator proizvođača Poweryear, model PY-1225L12S. Dimenzija je 120 x 25 mm, i deklasiran na 12V i 0,18A što daje maksimalnu potrošnju od 2,16W. Pri takvim uslovima ventilator se vrti na 1800 RPM.
Proverena „uvo metoda“ nam govori da je ventilator tih do nekih 350-400 W, dok se posle toga buka povećava otprilike linearno do 700 W. Ono što je interesantno, vezano za ventilator je da se sa zadnje strane napajanja nalazi prekidač kojim ga možete uključiti da radi punom brzinom i tada ovo napajanje postaje previse bučno.
Na prvi pogled se može utvrditi da je OEM Andyson, zahvaljujući karakterističnim hladnjacima. Ono što ostaje nejasno koja je ovo serija. Po specifikaciji reklo bi se da je ovo F serija, ali po dizajnu definitivno nije.
Raidmax za ovaj model navodi poštovanje sledećih zaštita: SCP (zaštita od kratkog spoja), OPP (zaštita od prevelike izlazne snage), OVP (zaštita od previsokog izlaznog napona). Takođe ovo napajanje poštuje ATX v2. 2 specifikaciju. Po našem mišljenju ovaj model poseduje samo OVP, UVP (bez 12V grane) i OPP.
Posle ventilatora dolazimo do ulaznog, odnosno EMI (elektromagnetne interferencije) filtera. Ovaj deo ima dvojaku funkciju, filtriranje šuma koja iz gradske mreže ulazi u napajanje i filtriranje šuma koji iz napajanja ide u mrežu.
Za razliku od mlađeg brata, RX-700AC ima EMI filter. Na samoj utičnici vidimo jedan X kondenzator, dok se ostatak nastavlja na štampanoj ploči. Ovde nalazimo još jedan X i dva Y kondenzatora, dve zavojnice, osigurač, NTC thermistor i MOV. Bilo bi lepo da smo videli bar još dva Y kondenzatora, ali uzimajući u obzir da prethodno testirani model iz ove serije praktično nije imao EMI filter moramo da konstatujemo da je ovo veliki napredak, koji je dovoljan za prelaznu ocenu.
Nakon EMI filtera dolazi ispravljački (Grecov) most koji je montiran sa „pogrešne“ strane i nismo u mogućnosti da utvrdimo njegove karakteristike.
Na istom hladnjaku montirane su komponente koje su zadužene za rad PFC-a, mosfet MDF13N50 i dioda UG8J. Glavni ulazni kondenzator je Taepo LH serije (2000 h pri 85°C) kapaciteta 270 uF i radnog napona 420 V. U primaru se još nalaze dva MDP18N50 mosfeta, montirana na manji hladnjak, koja su zadužena za svičerski deo posla.
Za kontrolu PFC-a i PWM-a zadužen je CM6805BO koji se nalazi sa zadnje strane štampane ploče, a u primaru se još nalazi i STR-A6069H standby PWM kontroler i mosfet koji je zadužen za +5Vsb.
Kada je sekundar u pitanju vidimo takozvano pasivno ispravljanje sa Schottky diodama, a njega sačinjavaju sledeće komponete. Dve šotki diode MBR30100CT zadužene za 12V granu, po jedna STPS3045CT za 5 i 3,3V granu i MBR1060FC, zadužena 5VSB. Na ovom hladnjaku se nalazi i NTC thermistor koji je zadužen za kontrolu ventilatora.
Kada je reč o kondenzatorima na sekundaru vidimo JunFu WG serije (2000 h pri 85°C), koji nisu baš poznati po kvaltetu.
Za kontrolisanje zaštita zaduženo je kolo Sitronix ST9S313A-DAG za koje pretpostavljamo da je rebrandirani Unisonic 3511. Navedeno je da napajanje poseduje SCP, ali sudeći po prikazanom vidimo samo OVP i UVP, sa naglaskom da 12 V grana nema UVP.
Lepo bi bilo videti OCP, SCP, OTP, a ako to nije moguće barem UVP na 12 V grani. Ovako imamo napajanje koje u slučaju preopterećenja može da otkaže, a u ekstremnim slučajevima možemo gledati i vatromet.
Preko svega nekako možemo da pređemo, ali osakaćene zaštite na napajanju ove snage svakako nisu za pohvalu, pa od nas tu ide jedan veliki minus.
Dodaj komentar