Unutrašnjost i tehnikalije
Nakon neizbežnog poništavanja garancije, unutar RX-1000AE zatičemo Andyson K platformu, uz izvesne mere štednje primenjene od strane Raidmax-a. Impresioniraju veliki crno-anodizirani rebrasti hladnjaci i gusto pakovanje povelikih komponenata.
Pomenuli smo da ovo napajanje ponosno nosi 80 Plus Gold sertifikat, i detalje ovog sertifikata možete videti ovde (PDF). Dodatna potvrda da je u pitanju Andyson je ovde (PDF, obratiti pažnju na „ECOS ID #“). Za sada se za efikasnost moramo osloniti na ono što kaže 80 Plus, ali očekujemo da uskoro počnemo i sami da proveravamo. Za one koji nisu ispratili, možete se detaljnije o tom setifikatu informisati ovde (Wiki) i ovde (PDF). Primera radi, ukoliko komponente u vašem računaru trenutno koriste 800 W, a vaše napajanje je 80% efikasno, to znači da će napajanje iz zida u tom momentu „vući“ 1000 W, tj. efikasnost je odnos utrošene ulazne i isporučene izlazne snage. Efikasnije napajanje znači veću uštedu energije. Druga stvar zbog koje je poželjna veća efikasnost je manje zagrevanje napajanja, a samim tim i manja buka koju proizvodi (jer se razlika između utrošene i isporučene snage izračuje u vidu toplote).
Raidmax tvrdi da ovo napajanje poseduje četiri 12 V naponske grane, ograničene na po 36 A izlazne struje (432 W) po grani, a ukupna – zbirna – izlazna snaga sa svih grana je maksimalno 912 W (76 A). O rasporedu naponskih grana po kablovima nema nikakvih informacija.
Ovaj model može da radi na električnim mrežama sa ulaznim naponom 115-230 V i frekvencijama od 50-60 Hz. Tačnije, ovo je zvanična specifikacija, realan raspon ovih vrednosti je nešto širi, što ćemo obrazložiti ispod.
Power Factor Correction (PFC) je, najprostije rečeno, metod maksimizacije iskorišćenja ulazne naizmenične struje. U slučaju krajnjeg korisnika, od ovoga koristi ima samo elektrodistribucija. RX-1000AE koristi aktivni PFC. APFC podrazumeva upotrebu tzv. boost converter el. kola za automatsku korekciju fazne razlike između ulaznog napona i struje. Ono što je zgodna nuspojava ove tehnike je sposobnost napajanja za rad sa kompletnim opsegom (90 – 264 V) ulaznih napona i frekvencija (47 – 63 Hz) ulazne struje. Raidmax navodi implementaciju sledećih zaštita u ovom modelu: SCP (zaštita od kratkog spoja), OCP (zaštita od prevelike izlazne struje), OVP (zaštita od previsokog izlaznog napona), UVP (zaštita od preniskog izlaznog napona), OPP (zaštita od prevelike izlazne snage). Osim toga, RX-1000AE poštuje ATX v2.3 i EPS v2.92 specifikacije.
Pređimo sada na pregled upotrebljenih komponenti:
Prvi na redu je ventilator. Nalazimo da je u pitanju Young Lin Tech Co. sleeve-bearing model, 135 x 135 x 25 mm. Konsultujući YLTC-ov sajt, vidimo da ovaj ventilator rotira maksimalnom brzinom 1700 rpm, pri naponu od 12 V i potrošnji od 3 W (0,25 A). Obećani protok vazduha je 91,16 CFM (43 litre u sekundi) i 1,9 mmH2O na maksimalnom broju obrtaja, uz buku od 36 db(A).
Ulazni/EMI (elektromagnetne interferencije) filter je kompletan, prema predviđenom standardu. Na samu utičnicu zalemljeni su jedan sertifikovani X (metalizirani film) i dva Y (keramički disk) kondenzatora. Pozdravljamo upotrebu izolovanog feritnog torusa, kroz koji je provučena žica od uzemljenja. Ostatak filterskog dela nalazi se na glavnoj štampanoj ploči. Čine ga dva sertifikovana Y kondenzatora, jedan sertifikovani X, dve povelike istofazne („common mode“) zavojnice od zelenog sinterovanog SiFe praha, uredno obučene u samoskupljajući gumeni bužir i „zapljunute“ lepkom (zbog umanjenja vibracija), bužirani osigurač, bužiran MOV (metal-oksidni varistor) sitnijih dimenzija, i još jedan regularni X kondenzator posle ispravljačkog mosta (radi ublažavanja naponskih „špiceva“ nastalih na primaru).
Nakon EMI filtera dolazi ispravljački (Grecov) most, a ovde su upotrebljena dva paralelna integrisana Vishay BU1006A-E3 (10 A pri 85°C/600 V) montirana na mali sopstveni hladnjak, i istovremen na hladnjak APFC sekcije. 20 A max kombinovane struje je zaista i odviše (max 4400 W), korišćenje dva paralelna mosta je ovde mera povećanja efikasnosti.
U APFC delu prekidačke dužnosti vrše dva Infineon 24N60C MOSFET-a, uz NXP BYC15-600 „boost“ diodu, pričvršćenu na hladnjak primara. APFC zavojnica je prava gargantua i dvoslojno motana, sa lepkom pri bazi i unutar torusa. Primarni kondenzatori su dva pristojna Teapo modela, LW serije, sa 390 uF kapaciteta i 420 V radnog napona. Ovu seriju Teapo na svojim stranicama ne pominje, ali ovo nije prvi put da se autor sa njom susreće. Andyson je taman dovoljno velika i važna mušterija da G-Luxon/Teapo za njih prave posebnu seriju. Nezvanično, ovo je LH serija sa produženim životnim vekom (4000 radnih sati pri 85°C). Smatramo da ukupno 780 uF kapaciteta podmiruje potrebe ovog napajanja. Primar je sveprisutne „double forward“ topologije, a u ovom slučaju prekidački tranzistori su dva Vishay G20N50C MOSFET-a. Za funkcionisanje APFC i primara je zadužen dobro poznati PWM/PFC kontroler – ChampionMicro CM6800G, zalemljen na zasebnu vertikalnu štampanu ploču. Primarni transformator je masivan i kvalitetno odrađen ETD-44 tip, Andysonove proizvodnje, koji je zadužen za snabdevanje 12 V dela sekundara strujom.
Dužnosti 5VSB primara vrši SanKen STR-A6069H integrisano kolo, koje je istovremeno 5VSB PWM kontroler i primarni MOSFET, maksimalne snage 11 W pri 100°C. Ovaj kontroler podržava OCP, OVP i OTP (zaštitu od pregrevanja). 5VSB transformator je takođe Andysonovo delo, EEL-16 tipa. Primarni (kritični) 5VSB kondenzatori su JunFu WG serije od 220 uF/35 V i 100 uF/35 V. JunFu nije baš idealno rešenje za ovakvu funkciju jer 5VSB mora da radi dokle god je prekidač na napajanju u položaju „uključeno“, pritom potencijalno znatnu količinu vremena radeći bez aktivnog hlađenja… Međutim, pozicionirani su tako da nisu blizu većeg izvora toplote, te imaju dovoljan zbirni kapacitet i sposobnost filtracije da ne bi trebalo da budu slaba tačka ovog napajanja.
Na sekundaru je za proizvodnju 12 V napona upotrebljena sinhrona rektifikacija. U prevodu, upotrebljeni su MOSFET-i tamo gde se za ispravljačke dužnosti obično upotrebljavaju diode, a u cilju povećanja efikasnosti dizajna. Tako na sekundarnom hladnjaku nalazimo šest International Rectifier IRFB3306G. Za tajming njihovog uključivanja je zadužen Sync Power SP6019I drajver, montiran na zasebnu vertikalnu štampanu pločicu, smeštenu do glavnog trafoa. Regulaciju vrši povelika zavojnica sa zelenim sendust jezgrom, propisno umotana u termoskupljajući bužir i stabilizovana lepkom. Za filtriranje 12 V dela su zadužena dva pi-filtera, od kojih svaki sačinjava po jedna uspravna cilindrična zavojnica i po dva JunFu 3300 uF/16 V kondenzatora WG serije. Na hladnjaku sekundara se nalazi pričvršćen termistor, odgovoran za praćenje temperature radi kontrole obrtaja ventilatora.
3,3 V i 5 V grane su izvedene preko buck converter DC-DC dizajna, tako da je 12 V sekundar zapravo njihov primar. Nalaze se na zasebnim vertikalnim štampanim pločama. Obe štampane ploče sadrže identične komponente, a to su po jedan Anpec APW7073 sinhroni buck kontroler, po 4 STMicro STD85N3LH5 MOSFET-a, po jedna regulaciona/filter zavojnica sa zeleno-plavim SIFe jezgrom i po 5 polimerskih filter kondenzatora Teapo 470 uF/16 V, CG serije. Dodatno filtriranje 3,3 V i 5 V izlaza vrše još ukupno dva kondenzatora 3300 uF/10 V, Teapo SC serije, koji se nalaze na glavnoj štampanoj ploči.
5VSB sekundar sačinjavaju Diodes Inc SBL1060CT Schottky ispravljačka dioda, JunFu 2200 uF/10 V filter/feedback kondenzator, WG serije, kao i pi-filter sačinjen od jedne cilindrične feritne zavojnice i dva JunFu kondenzatora 1000 uF/10 V, WG serije. Više bismo voleli da je i ovde upotrebljen barem Teapo, zbog već pomenute „urođene osetljivosti“ 5VSB sekcije. Dodatni otežavajući faktor je blizina izvora toplote (sekundarni ispravljač za 5VSB kao i hladnjak sekundara). Konačno, -12 V grana se formira dodatnim izvodom sa +12 V regulacione zavojnice (crveno izolovana žica) i pomoću dve SMD ispravljačke diode zalemljene sa donje strane glavne štampane ploče. Nažalost, proizvođač je odlučio da sastruže oznake sa njih. Filtriranje ove grane vrši jedan JunFu WG serije, 330 uF/16 V, u sprezi sa jednom manjom cilindričnom filter zavojnicom, što je sasvim dovoljno, znajući da -12 V podleže širim tolerancijama, i zaista je retko u upotrebi.
Kontroler sekundara i kolo zaduženo za zaštite je Sitronix 93511, koji je zapravo rebrandirani Unisonic 3511. Kako ovaj čip ne podržava 12 V OCP, i drugde unutar napajanja nema drugih integrisanih kola namenjenih kontroli i zaštiti, zaključujemo da ovo napajanje nema odvojene 12 V grane.
Modularna ploča napajanja struju dobija klasičnim žicama debljine 16AWG (odnosno preseka 1,31 mm²), što je adekvatno, mada ni 14AWG (2,08 mm²) ovde ne bi škodilo. Na modularnoj ploči se nalazi još ukupno 5 polimerskih filter kondenzatora, Teapo CP serije, 330 uF/16 V. Tri su posvećena dodatnom filtriranju 12 V napona, i po jedan za 3,3 V i 5 V.
Kvalitet lemljenja je generalno prihvatljiv (iako ima tragova/ostataka fluksa), sa nekoliko improvizovanih, da ne kažemo aljkavih, ručno urađenih dopravki. Najviše upada u oči međusobno spajanje šant (shunt) SMD otpornika, koji su zaduženi za indirektno merenje protoka struje za potrebe OCP zaštite. Čak i da je upotrebljeno integrisano kolo koje podržava četiri OCP kanala na 12 V (kao Silicon Touch PS232S, na primer), ovakvo premošćenje garantovano od napajanja pravi single-rail dizajn, te je ovim nedvosmisleno potvrđeno da je RX-1000AE zapravo single-rail napajanje (ima jednu veliku 12 V granu). Dno kućišta je uredno postavljeno plastičnim isečkom, čiji delovi pokrivaju i hladnjak APFC sekcije kao i zadnju stranu ploče sa modularnim konektorima, a sve u cilju bolje zaštite od slučajnog kratkog spoja nožica komponenata sa kućištem napajanja.
Kao i kod slabijeg (850 W) modela, kvalitet izrade i upotrebljene komponente izazivaju pomešana osećanja. Sa jedne strane, solidan ventilator, visoka deklarisana efikasnost i adekvatni hladnjaci obećavaju rad bez mnogo buke. EMI filter je kompletan, ali je MOV sitan. Vishay i IR poluprovodnici su kvalitetni i pouzdani, štampana ploča je adekvatna, zavojnice su bez zamerki, glavni trafo je odličan. Zato su korišćeni JunFu kondenzatori nižeg kvaliteta (naročito problematično na stand-by sekciji napajanja), mada su na za dodatnu pomoć u filtriranju upotrebljeni Teapo polimeri i regularni elektroliti. A opet, tu je jeftin kontroler sekundara bez 12 V OCP-a (pri ovim većim snagama možda ne bi bilo loše imati 12 V grane ograničene na 30-tak A) i pomalo traljavi ručni lemovi. Agresivna krajnja cena je evidentno učinila svoje.
No, pogledajmo kako sve ove komponente zapravo funkcionišu kao celina – vreme je za rezultate testiranja!
Dodaj komentar