Način testiranja i rezultati
Za testiranje smo koristili uređaj „custom“ izrade koji može da optereti 3,3 i 5 V grane sa po 30 A, dok je 12 V granu moguće opteretiti sa 72 A. Svaki test je rađen po pet minuta dok je svaki poslednji test u grupi rađen dvadeset minuta.
Prvo smo krenuli sa opterećenjem 3,3 V grane, u koracima po 6 A, dok su 5 i 12 V bili konstantno opterećeni samo sa 6 A. Specifikacijom je navedeno maksimalno opterećenje 20 A. Mi smo odabrali da idemo i preko toga, te smo ovu naponsku granu opteretili sa 24 A (druga opcija je bila 18 A).
I pored prekoračenja zvaničnog limita, napon na ovoj grani je pao za manje od 2%. Praktično zanemarljiv pad napona pokazala je 5 V grana, 0,2%, a 12 V grana se nije pomakla ni milivolt. Može se reći da se napajanje u ovom delu testa pokazalo odlično.
5 V granu smo takođe preopteretili (specifikacija kaže 20 A), idući do 24 A, u koracima od po 6 A, dok su 3,3 V i 12 V grane bile fiksno opterećene sa po 6 A.
Na ovoj grani se napon spustio za nekih 0,4%, pri čemu se 3,3 V grana podigla za 0,3%, a zatim pala za isti iznos, nazad na početnu vrednost. 12 V ponovo ni makac. Još jedan odličan rezultat.
Za naš idući test smo kombinovano opteretili 3,3 V i 5 V grane. I ovoga puta smo se oglušili o proizvođačev limit, i probili ga za 50%. Dakle, 150 W opterećenja zbirno.
Čak i u ovom ekstremnom slučaju, registrujemo manje od 2% pada na 3,3 V (tačnije, 1,5%) i 0,4% na 5 V. 12 V i ovaj put ni da trepne. Vidi se da Tesla ume sa strujom, nema šta.
Nakon ovog testa smo prešli na opterećenje najbitnije naponske grane, a to je 12 V. Nju smo ovom prilikom opteretili do 60 A. Imali smo izbor da stanemo na tačno 54 A, što je i zvanični limit ovog napajanja, ali smo bili toliko oduševljeni dosadašnjim uspehom na testovima, da smo naprosto morali da ponovo prebacimo specifikaciju. Uzgred, ovim testom smo premašili i ukupni dozvoljeni maksimum, i to za pozamašnih 120 W (20%).
12 V grana je brilijatno regulisana – maksimalni pad na rasponu 6 – 60 A je iznosio „čitavih“ 0,25%. To već spada u „daj da izmerimo još koji put, za svaki slučaj“ klasu rezultata. Zaista izvrsno. 3,3 V grana i 5 V grana, koje zapravo za svoj rad dobijaju struju od 12 V, su pale za po 1,8% i 1,4%, respektivno.
Za poslednji test smo ostavili opterećenje svih naponskih grana istovremeno. I ovde smo na kraju premašili propisani maksimum, i to za punih 150 W (odnosno 23%)!
U ovom, najtežem i skoro pa nefer testu, napajanje se ponovo pokazalo izvrsno. Remote sense na 12 V grani je besprekorno „narihtan“, i otklon te naponske grane od početne vrednosti nije premašio 0,05 V odnosno 0,41%. Napon na 5 V grani se spustio najviše za 0,07 V odnosno 1,4%. 3,3 V grana se takođe spustila za 0,07 V, što je oko 2,1%. Regulacija je, stoga, fantastična na najvažnijem naponu, odlična na 5 V i vrlo dobra na 3,3 V. Ukupno gledano, moramo reći da smo ponosni na nosioca Teslinog imena. Fractal Design obećava < 3% regulaciju u svom uputstvu za upotrebu, i to su ubedljivo ispoštovali.
Jedinica je testirana na stolu, ventilatorom okrenutim na gore, na sobnoj temperaturi (~25°C). U ovim uslovima, napajanje je praktično nečujno do 300 W opterećenja (čuje se samo zvuk toka vazduha kroz gril, na nekih 20-30 cm udaljenosti.) Preko toga ostaje tiho sve do nekih 450 W opterećenja. Nakon toga napajanje biva sasvim prihvatljivo bučno. Realno gledano, čak i preko punog opterećenja, ovo napajanje neće biti primetno, u kućištu pored ostalih prisutnih ventilatora. Slobodno možemo reći da je ovo jedno od tiših napajanja sa kojima smo imali zadovoljstvo da se družimo.
Dodaj komentar