| Hardver | Napajanja | Enermax NAXN ADV 650W
Napajanja

Enermax NAXN ADV 650W


Način testiranja i rezultati

 

Za testiranje smo koristili uređaj „custom“ izrade koji može da optereti 3,3 i 5 V grane sa po 30 A, dok je 12 V granu moguće opteretiti sa 72 A. Svaki test je rađen po pet minuta dok je svaki poslednji test u grupi rađen dvadeset minuta.

 

Prvo smo krenuli sa opterećenjem 3,3 V grane, u koracima po 6 A, dok su 5 i 12 V bili konstantno opterećeni samo sa 6 A. Deklarisani maksimum za ovu granu je 20 A, pa smo u izboru između testom ostvarivih 18 A i 24 A, odabrali ovo drugo.

 

33V Enermax NAXN ADV 650W

 

Prekoračili smo zvanični limit, a napon na ovoj grani je pao za manje od 0,6%. Manji pad pokazala je 5 V grana, takođe nešto ispod 0,6%, a 12 V grane se popela za tik ispod 0,5%. Dosta dobar rezultat.

 

Sa 5 V granom ista situacija – proizvođač kaže 20 A maksimum, mi smo ipak testirali do 24 A. Druge dve su držane na konstantnih 6 A opterećenja.

 

5V Enermax NAXN ADV 650W

 

E, ovde se već lepo vide efekti grupne regulacije, a bez prisustva V-sense i naprednog kontrolera sekundara. Dobre vesti su da je 3,3 V grana ostala veoma mirna, beležeći veoma blag pad, nešto niži od 0,3%. 5 V napon je pao za nešto preko 3,35% dok je 12 V napon skočio za blizu jednako toliko.

 

Ova pojava je tipična u grupnoj regulaciji, a uzrok je to što kontroler sekundara detektuje pad napona na opterećenoj grani, i reaguje kompenzujući taj pad zahtevanjem većeg radnog ciklusa (odnosno širih PWM impulsa) ka ispravljaču sekundara te grane. Kako više struje protiče kroz grupnu regulacionu zavojnicu, opterećena grana se podiže do prihvatljivih nivoa, međutim raste napon i na ostalim prisutnim naponskim granama. Neki kontroleri u tom slučaju, detektujući neprihvatljiv skok na neopterećenoj grani, šalju zahtev primaru za smanjenje radnog ciklusa, pokušavajući da izbalansiraju ova dva međusobno konfliktna zahteva. U ovom konkretnom slučaju, rezultat od +/- 3,3% je solidan iznos unutar ATX specifikacije.

 

Za naš idući test smo kombinovano opteretili 3,3 V i 5 V grane. Obe grane smo opterećivali sa do 18 A. Ograničenje opterećenja ove kombinacije je 120W, i njega smo premašili za nekih 24%.

 

33V 5V Enermax NAXN ADV 650W

 

Ponovo imamo pad na 3,3 V od tik ispod 0,6% a na 5 V pad od nešto iznad 2,7%. Kao i u prethodnom testu, napon na 12 V grani se podigao, ovog puta za nešto preko 2,5% u odnosu na početni. Solidan rezultat, za jedan grupno regulisani dizajn.

 

Za ovim testom sledi opterećenje naponske grane najbitnije modernim računarima. 12 V grana je deklarisana kao sposobna za 50 A, međutim mi smo išli nešto iznad toga, do 54 A. Ovim smo takođe premašili i deklarisanu maksimalnu snagu, za oko 7,5%.

 

12V Enermax NAXN ADV 650W

 

Izmereni najveći pad napona iznosi neznatno preko 1,16%, s tim da je u konačnoj iteraciji testa taj pad ostao tik ispod 1%, budući da je napon najpre padao, a zatim blago porastao. Slično se desilo i 3,3 V grani, koja se spustila za najviše oko 0,3% da bi vrednost na kraju testa bila viša za isto toliko od početne. 5 V grana se malo pomučila ovde, beležeći stalni rast do maksimalnih 4,15% iznad početne vrednosti. Kako 5 V grana startuje nešto iznad nominalne vrednosti, krajnja vrednost od 5,27 V blago probija ATX specifikaciju koja zahteva ne preko 5,25 V. Ne možemo pisati preterano negativne bodove Enermax-u i CWT-u za ovo, jer se ovaj scenario odigrao u području preopterećenja napajanja, i to po pitanju 12 V grane kao i ukupne maksimalne snage. Jasno je, doduše, koliko grupna regulacija ne trpi neizbalansirana opterećenja (crossload).

 

Za kraj, gladijatorski test: Opterećenje svih naponskih grana istovremeno. U poslednjem delu testa smo solidno preopteretili napajanje, traživši od njega ukupno oko 750 W (odnosno nešto preko 15% više no što je predviđeno).

 

sve grane Enermax NAXN ADV 650W

 

Ovde su se naponi siti našetali, padajući pa rastući pa ponovo padajući, ili obratno… Uostalom, pogledajte tabelu, da se ovaj tekst ne bi pretvorio u transkript komentara nekakve trke. Najveći otklon od početne vrednosti beleži 12 V grana, koja je otišla oko 3,5% „u plus“. Krajnja merena vrednost je nešto ispod 3,1% preko početne. Nešto uspešnija je 5 V grana, čiji je najveći pomak oko 2,77%, takođe naviše. Krajnji rezultat je oko 1,58% iznad početne vrednosti. 3,3 V grana je bila najstabilnija, maksimalno 0,6% iznad početne vrednosti, krajnji rezultat oko 0,3% preko startnog napona.

Same po sebi, ovakve performanse su prosečne i prihvatljive. Kada se uzme cena kao faktor, stepen prihvatljivosti polako počinje da opada… Ako se kojim slučajem setimo da ovo napajanje na sebi nosi Enermax logo, stvari tada deluju još manje prihvatljive i poželjne.

 

Jedinica je testirana na stolu, ventilatorom okrenutim na gore, na sobnoj temperaturi (~25°C). U ovim uslovima, napajanje je ostalo tiho sve do maksimalnog (650+ W) opterećenja. U zatvorenom kućištu, punom komponenata koje od ovog napajanja mogu da zahtevaju svih 650 W, NAXN ADV ćete veoma teško čuti pored buke koje proizvode potrošači. Pri najnižim opterećenjima i najnižim brzinama obrtanja ventilatora, moguće je čuti veoma tiho „zveckanje“ ležajeva ventilatora, ali to samo sa razdaljine manje od 30ak cm, i dok je napajanje na otvorenom. Sve u svemu, radi se o prilično tihoj jedinici.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar