| Hardver | Mrežni uređaji | Shuttle Omninas KD22
Mrežni uređaji

Shuttle Omninas KD22


Hardverski deo

 

Može se reći da je Shuttle KD22 na prvi pogled uređaj koji privlači pažnju svojim jednostavnim dizajnom koji je idealan i za mesta gde bi sve trebalo da odiše ozbiljnošću.

 

Shuttle OmniNAS KD22 031 T Shuttle OmniNAS KD22 032 T

 

Prema specifikacijama kućište je izrađeno od 2,5mm debelog aluminijuma koje bi trebalo da ima ne samo ulogu da čini kućište čvrstim, nego i bolje termalne provodnosti jer se u KD22 može staviti 2 HDD-a koji bi mogli da generišu dosta toplote.

Obzirom na njegove mogućnosti dimenzije su mu takve da uopšte ne deluje glomazno što je veliki plus, naročito za firme koje nemaju previše slobodnog prostora. Našim merenjima smo potvrdili tačnost specifikacija, osim debljine koja je nešto malo veća od deklarisanih 90mm.

 

Shuttle OmniNAS KD22 063 T Shuttle OmniNAS KD22 064 T Shuttle OmniNAS KD22 065 T

 

Ako se malo bolje zagledaju jedna bočna stranica KD22, kao i vratanca videće se disbalans, jer deluje kao da je njegova desna bočna stranica odrađena od brušenog aliminijuma, dok vratanca deluju kao da je rađen powdercoat na njima. Ovo razbija jednoličnost kućišta i iako o ukusima ne vredi raspravljati reći ćemo da se nama dopalo, a verujemo da će i mnogim drugim korisnicima takođe dopasti.

 

Shuttle OmniNAS KD22 035 T Shuttle OmniNAS KD22 042 T

 

Prednja strana sadrži vratanca koja sakrivaju dve „fioke“ za storage uređaje, a tu su i pet LED indikatora od kojih je jedan ujedno i Power dugme, dva USB 3.0 porta kao i čitač SD memorijskih kartica.

 

Shuttle OmniNAS KD22 033 T Shuttle OmniNAS KD22 037 T Shuttle OmniNAS KD22 041 T

 

Tokom rada LED osvetljenje može sveteleti ili u plavoj ili naranđasto-crvenoj (nešto između, ali više „vuče“ na naranđastu) boji, u zavisnosti od stanja u kojem se uređaj nalazi. Takođe LED na power dugmetu može treperiti plavo prilikom inicijalizacije uređaja. Od pet LED indikatora dva su rezervisana za prikazivanje stanja u kojima se nalaze ugrađeni diskovi, kao i status čitača kartica i uređaja povezanih na USB konektore. Treperenje indikacije za čitač kartice i USB portove ukazuju da se radi „auto kopiranje“, ali o tome ćemo nešto detaljnije u softverskom delu recenzije.

 

Shuttle OmniNAS KD22 003 T Shuttle OmniNAS KD22 005 T

 

Ono što nam se nije dopalo je to što su USB portovi stavljeni na prednjem delu uređaja i smatramo da je bilo bolje da je barem jedan USB 3.0 port bio postavljen pozadi, jer bi se na taj način teže uočavao povezani eksterni HDD/SSD isl.

 

Shuttle OmniNAS KD22 034 T

 

Ono što nas je vrlo obradovalo i šta bi želeli da vidimo i na drugim uređajima je mogućnost da se u potpunosti isključi LED osvetljenje. Naime kratkim klikom na power dugme se isključuje osvetljenje dok uređaj i dalje u pozadini radi. Zamislite da Vam se KD22 nalazi pored TV-a, i da sa njega gledate neki film. Svakako bi bilo dobro da Vam apsolutno ništa ne odvraća pažnju od filma, a LED indikacija bi to mogla da uradi. Svaka čast za Shuttle na ovoj vrlo korisnoj funkciji. Ovo je inače jedna od stvari koja se ne nalazi u kratkom uputstvu, već se mora pročitati iz detaljnog PDF uputstva, tako da ako ste jedan od onih koji preskaće čitanje uputstava propustićete par zanimljivih funkcija koje KD22 poseduje.

 

Shuttle OmniNAS KD22 040 T

 

Na prednjoj stranici se nalazi i „dugme“ sa natpisom Push za njeno otvaranje, kako bi se pristupilo mehanizmu za ubacivanje storage uređaja u NAS.

 

Shuttle OmniNAS KD22 038 T

 

Unutrašnjost otkriva dve „fioke“ u koje se mogu ubaciti dva 2,5“ ili 3,5“ HDD/SSD-a.

 

Shuttle OmniNAS KD22 039 T

 

Mehanizam za vađenje i postavljenje deluje vrlo kvalitetno, tako da verujemo da će potrajati dosta ciklusa izvlačenja/uvlačenja.

 

Shuttle OmniNAS KD22 055 T Shuttle OmniNAS KD22 056 T

 

Kao što možete videti sa slika za montažu HDD/SSD-a biće potrebno 4 šrafa, i iskreno nismo očekivali neko tool less rešenje, ali bi ono bilo pun pogodak za one koji često menjaju storage u NAS-u.

 

Shuttle OmniNAS KD22 057 T Shuttle OmniNAS KD22 058 T
   
Shuttle OmniNAS KD22 059 T Shuttle OmniNAS KD22 060 T

 

Takođe još jedna zgodna stvar, koja se nalazi u detaljnom PDF uputstvu je ona koja objašnjava dva dugmeta sa urezanim brojem fioke. Naime, ako povežete recimo dva HDD-a u RAID 1 režim, jer KD22 podržava i RAID režime rada, tokom rada (upaljen uređaj bez aktivnosti kopiranja na NAS) možete izvuči jedan HDD bez bojazni da će RAID niz pući. Ovo je vrlo korisno ako je SMART parametar ukazao da jednom HDD-u preti otkaz, a ponovnim ubacivanjem HDD-a se radi automatski mirroring (ako je to podešeno u admin opcijama), a svo to vreme je sadržaj dostupan korisniku!

 

Shuttle OmniNAS KD22 054 T

omninas mirroring T

 

Stvarno možemo reči da je Shuttle mislio na gotovo sve situacije kada je projektovao KD22.

 

Shuttle OmniNAS KD22 036 T Shuttle OmniNAS KD22 043 T Shuttle OmniNAS KD22 044 T

 

Na desnoj bočnoj stranici se nalazi OMNINAS natpis, zajedno sa rupicama koje imaju ulogu boljeg protoka vazduha kroz fioke.

 

Shuttle OmniNAS KD22 050 T

 

Dok drugu bočnu stranicu krasi Shuttle natpis bez ikakvih rupica za hlađenje.

 

Shuttle OmniNAS KD22 051 T Shuttle OmniNAS KD22 052 T Shuttle OmniNAS KD22 053 T

 

Iako je KD22 vrlo masivan, na dnu ima dve gumice koje ga drže „prikovanim“ uz podlogu i time otežavaju njegovo lako pomeranje tokom rada što može negativno uticati na radni vek HDD-ova. Na dnu se nalaze i dodatne informacije kao što je MAC adresa i serijski broj.

 

Shuttle OmniNAS KD22 047 T Shuttle OmniNAS KD22 048 T Shuttle OmniNAS KD22 049 T

 

Sa zadnje strane se nalazi jedan USB 2.0 konektor (recimo za štampač), gigabitni LAN konektor uz pomoć kojeg je i moguće postići brzine navedene u specifikacijama, konektor za napajanje, reset dugme, kao i Kensington lock da neko ne bi izneo NAS iz kancelarije.

 

Shuttle OmniNAS KD22 046 T Shuttle OmniNAS KD22 066 T

 

Ako ste pažljivo čitali tekst i gledali slike verovatno ste primetili da postoje rupice za hlađenje samo sa jedne bočne stranice uređaja. Da bi vazduh mogao strujati unutar uređaja potrebni su i dodatni otvori, a oni se upravo nalaze sa zadnje strane, zajedno sa ventilatorom prečnika skoro 70mm. Ono što je zanimljivo je to da postoji mogućnost da se podesi da ventilator radi samo po potrebi a ne uvek što je još jedan plus, jer će uređaj tokom rada biti vrlo tih što se itekako ceni u poslovnom okruženju.

Uređaj nismo otvarali, kao što to umemo da radimo. Specifikacije kažu da KD22 poseduje i WiFi koji podržava i 802.11n standard brzine do 300Mb/s, tako da se korisnik može direktno povezati na uređaj bez potrebe da bude povezan u lokalnoj mreži. Ovo može biti korisno ako želite da klijentu date pristup nekim podacima koji se nalaze na NAS-u, a ne želite da ima pristup firminoj lokalnoj mreži.

 

marvell 88f6707

 

Srce KD22 čini Marvell 88F6707 SOC koji radi na 1,2GHz sa 512MB DDR3 memorije i podržava SATA II standard. U kombinaciji sa brzim hard diskom i podrškom za RAID 0 i 1 modove rada ovaj NAS je sposoban da preko lokalne gigabitne mreže pruži do 110MB/s za čitanje i čak 75MB/s za upis. Većina pristupačnih NAS-ova imaju daleko manje brzine u realnom radu, tako da ćemo svakako proveriti da li je Shuttle malo preterao sa specifikacijama ili je pak sve realno prenešeno.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar