Test
Testirali smo brzinu prenosa podataka kako bi se uverili da li će korisnici koji pre nisu koristili WiFi adapter koji podržava 802.11ac standard osetiti benefite u realnom radu.
Kao test ruter smo koristili odlični D-Link DIR-865L model koji ima gigabitni LAN i podržava 802.11ac standard, tako da sa tehničke strane ruter i veza uređaja na njemu ni na koji način nije ograničavala brzinu prenosa.
Desktop PC je bio povezan na LAN port, dok je laptop koristio D-Link DWA-182 adapter. Laptop je bio povezan na napajanje, a sve varijante štednje su bile isključene kako to ne bi uticalo na postignuti rezultat.
Kao test smo spremili test folder sa jednim velikim fajlom radi postizanja maksimalnih mogućih brzina. Dva puta smo vršili test uploada i downloada na obe frekvencije i uzimali smo za postignutu brzinu srednju vrednost zaokruženu na dve decimale. Treba napomenuti da smo koristili enkripciju, jer će firme i korisnici koji nabave ovakav adapter sigurno želeti da zaštite svoju mrežu, a realan rad je jedino što nas zanima, kada se priča o testiranju.
Kao što se može videti brzine nisu ni približne onima koje su reklamirane na adapteru, ponajviše zbog USB 2.0 interfejsa, što se može primetiti prilikom kopiranja, jer često brzine skoče na kratko na oko 35MB/s. Ipak, to smo i očekivali.
Takođe se mogu uočiti i još dve stvari. Prva je da je postignuta brzina veća na frekvenciji od 5GHz, druga da je u praksi ovaj adapter po brzinama malo bolji od prethodno testiranog ASUS USB-AC53 adaptera koji je po specifikacijama identičan. Svakako ovo je trenutno jedan od najbržih USB WiFi adaptera koje smo testirali, iako postoji ograničenje u protoku zbog USB 2.0 interfejsa.
Što se tiče kvaliteta signala, uz D-Link DIR-865L ruter, lako smo „dosegli“ do druge sobe udaljene par metara iako se dva debela kamena zida nalaze između. Naravno, kvalitet konekcije nije bio kao kod ranije testiranih „monstruma“ sa tri eksterne antene, ali je svakako bolji od većine WiFi adaptera koji se prodaju na našem tržištu.
Dodaj komentar