Hardverski deo
Prvo što se da primetiti, je da ovaj adapter ima izgled kao neki kvalitetan i skup USB flash, zbog zanimljivo odrađene teskture. Svakako će većina korisnika ceniti minimalistički i nenametljiv dizajn.
D-Link DWA-182 se nalazi u antistatik kesici, a na par mesta na uređaju možete primetiti D-Link logo.
Za indikaciju rada se koristi plavi LED, koji nenametljivo svetli tokom rada tj. ako želite lako ćete videti da li uređaj radi ili ne, ali vam to svetlo neće uopšte smetati.
Tu je i zaštitna kapica, koja služi da zaštiti port kada se adapter ne koristi.
Sa „gornje“ strane se nalazi WPS dugme, tako da se moguće povezivanje sa drugim uređajima koji podržavaju WPS, što ne preporučujemo, jer smo već dosta puta objašnjavali da je takva veza nepouzdana i da se WPS osmobitni kod može vrlo lako “provaliti”.
Iako uređaj poseduje oznaku „AC-1200“, tih 1200Mb/s je ustvari nešto manje od 1200Mb/s. Naime, ako istovremeno koristimo obe frekvencije onda možemo na 2,4GHz ostvariti maksimalnu brzinu do 300Mb/s, a na 5GHz 867Mb/s što u zbiru daje 33Mb/s manje od 1200Mb/s. Ali svakako celi broj zvuči daleko lepše 🙂
Ali to nije sve, jer ako ste stvarno pažljivo čitali specifikacije, kao i uvodni deo videli ste da adapter koristi USB 2.0 interfejs, što znači da iako adapter može da teoretski ostvari maksimalnu brzinu od 1167Mb/s u realnosti teorijski, kao i u praksi, brzina će biti ogranićena na 480Mb/s, odnosno u praksi do ~35MB/s, zbog ograničenosti brzine transfera podataka kroz USB 2.0 port.
Jednostavno rečeno, ovakav adapter bi trebalo da koristi USB 3.0 interfejs da bi bio u mogućnosti da ostvari svoj maksimum. Ovako, sa USB 2.0 portom, je maksimalna brzina transfera dosta smanjena i u teoriji ovaj uređaj bi trebalo da bude brz kao neki kvalitetniji (300 i 450Mb/s) WiFi adapter koji podržava 802.11n standard.
Prelazimo na softver uređaja…
Dodaj komentar