Mogućnosti i utisci u radu
Prilikom prvog pristupa u admin panel na 192.168.0.1, kao i kod bilo kojeg ranije testiranog D-Link rutera korisnika će doćekati wizard za inicijalno podešavanje najosnovnijih stavki rutera kao što su SSID, wireless sigurnost, vremenska zona, i admin šifra. Po defaultu interfejs će za SSID i wireless šifru ponuditi korisniku onu kombinaciju koja je zapisana na samom uređaju, kao i na D-Link WiFi konfiguracionoj kartici. Ruter će pokušati da automatski prepozna parametre konekcije, a ako to ne uspe daće korisniku izbor da ručno odabere parametre. Jednom kada se podese parametri u quick setupu omogućava se pristup ostalim opcijama rutera. Za svako sledeće logovanje ruter će tražiti šifru, a ako je ne promenite default kombinacija je „admin“ za username, i prazan string za šifru što piše na D-Link WiFi konfiguracionoj kartici. Na kratkom video materijalu je prikazano kako je quick setup automatski uspeo da prepozna parametre konekcije.
Admin sekcija je gotovo identična kao i kod D-Link DIR-845L modela. Tako kod QoS sekcije ne postoji opcija da se ograniči DL/UP brzina pojedinačno po korisniku (MAC ili IP adresa), već samo postoji opcija za određivanje prioriteta podataka po IP adresi po protokolu, i ovo podešavanje važi uvek, jer ne postoji veza sa vremenskim parametrima. Ovo većini korisnika neće smetati, jer je QoS u realnom radu dobro vršio svoj posao i nije vidljivo smetao onim servisima koji su koristili više prioritete.
Kao i kod drugih D-Link rutera, moguće je i preko website filtera zabraniti pristup određenim web stranicama, što može dobro doći firmama, ili, recimo, roditeljima koji žele da im dete ne posećuje pojedine sajtove. Za ovakva podešavanja vremenska pravila se ne mogu uvesti tako da ove zabrane važe uvek, barem dok se ne isključe.
Ruter podržava i IPv6, te je tako moguće podesiti rutiranje i firewall, a ovaj model je spreman za budućnost jednom kada IPv6 počne masovno da se koristi.
DIR-865L, kao i DIR-845L, podržava i guest SSID, koji se može aktivirati prema vremenskim pravilima što može dobro doći mnogim ustanovama kao što su restorani, hoteli npr. Tako se recimo može podesiti da guest SSID bude aktivan tokom radnih dana dok restoran radi, čime se izbegava konektovanje korisnika koji ne koriste usluge restorana. Čak i u guest SSID-u se može uključiti enkripcija, kao i mogućnost rutiranja između guest i lokalne zone. Osim guest SSID-a može se podesiti da wireless bude aktivan prema nekom vremenskom ogranićenju. Sve u svemu vidi se da je kompanija D-Link mislila i na poslovne korisnike, a ne samo one kućne, prilikom projektovanja ovog rutera. Pošto je u pitanju dualband ruter postoji 2 guest SSID-a, po jedan za svaku operativnu frekvenciju. Takođe postoje i dva standardna wireless SSID-a (jedan za frekvenciju od 2,4 GHz ,a drugi za frekvenciju od 5 GHz).
Što se tiče vremenskih ogranićenja, ona se mogu koristiti za odabir kada će biti uključen wireless, virtual server podešavanja, “prosleđivanje” portova, MAC filter, access control, guest zone, IPv6 firewall isl što možete videti na video materijalu ispod:
Dolazimo i do dodatnog USB porta, na koji se može povezati storage uređaj i tako napraviti jedna vrsta multimedijalnog servera. Dovoljno je povezati USB HDD, napraviti korisnike i to je to – svako u lokalnoj mreži će videti media server i moći će da mu pristupi i u skladu sa pravima pristupa moći će da čita ili upisuje podatke na server. Softver automatski prepoznaje tip podataka i u našem slučaju ih grupiše u četiri stavke: music, photo, movie i document. Naravno postoji mogućnost da korisnik pristupa folder strukturi, kao što se može videti na video materijalu.
Korisnik serveru može pristupiti preko browsera na 192.168.0.1:port koji je podešen u storage sekciji admin podešavanja, ili preko windows explorera (podešavanje imena se vrši u DLNA Settings tabu). Osim prava pristupa moguće je svakom korisniku dodeliti poseban root direktorijum kome će moći pristupati i tako odvojiti podatke za posebne grupe korisnika što može biti naročito korisno u firmama, gde je važno da neke podatke mogu videti samo određene osobe.
Kao i kod DIR-845L modela progress bar postoji što je pohvalno, ali nam se jednom desilo da se isti zabagovao i stajao na 50% iako je prenos bio završen. Ova pojava je vrlo retka, ali se nama prilikom testiranja desila, a verovatno je za to kriv firmware rutera koji datira iz prošle godine, a D-Link je na drugim testiranim ruterima ovakvo ponašanje ispravila sa FW-ovima koji su datirali iz 2013-te godine. Tako da verujemo da će sledeći FW i ovo rešiti. Kao i kod DIR-845L modela prilikom downloada fajla sa media share-a na PC u mreži kopirani fajl će nositi originalno ime što nije bio slučaj kod recimo DIR-626L modela.
Ovaj ruter podržava i share štampača preko USB porta. Šta ovo znači? Zamislite firmu gde postoji dosta računara, a samo jedan štampač koji je povezan na jedan računar na kome je odrađen klasičan share štampača. Čim taj računar iz nekog razloga postane neoperativan ili je ugašen štampač neće moći da vide ostali računari u mreži.
Kao i kod DIR-845L modela SharePort Plus aplikacija omogućava da se štampač na svakom klijent računaru vidi kao lokalni štampač. Ovo znači da na svakom računaru, koji želi da koristi “mrežni” štampač, mora da bude instalirana SharePort Plus aplikacija, kao i drajver za štampač da bi se mogao koristiti. Opcije SharePort Plus aplikacije možete videti na video materijalu, a možemo reći da su mu opcije indetične, kao i na DIR-845L ruteru:
D-Link DIR-865L podržava myDlink cloud aplikaciju, kao i SharePort mobile i QRS mobile, što ćemo opisati u sledećoj sekciji.
Dodaj komentar