| Hardver | Mrežni uređaji | D-Link DIR-605L
Mrežni uređaji

D-Link DIR-605L


Softver, mogućnosti i utisci u radu

 

Prilikom prvog pristupa u admin panel na 192.168.0.1 korisnika će doćekati wizard za inicijalno podešavanje najosnovnijih stavki rutera kao što su SSID, jezik, wireless sigurnost, podešavanje parametara konekcije isl. Ruter će pokušati da automatski prepozna parametre konekcije, a ako to ne uspe daće korisniku izbor da ručno odabere parametre. Jednom kada se podese parametri u quick setupu otvara se opcija ručnog podešavanja ostalih parametara rutera. Za svako sledeće logovanje ruter će tražiti šifru, a ako je ne promenite default kombinacija je „admin“ za username, i prazan string za šifru. Na kratkom video materijalu je prikazano kako je quick setup automatski uspeo da prepozna parametre konekcije.

 

 

Admin sekcija ima pregršt opcija i tu su sve one najvažnije, koje se nalaze na većini jeftinijih rutera, ali ima i par opcija koje bi poželeli i skuplji ruteri. Traffic control sekcija je odrađena baš kako je to zamišljeno. Naime može se na globalnom nivou ograničiti brzina svim povezanim uređajima na ruter ili je to moguće uraditi ponaosob za svaki pojedinačan uređaj. Dovoljno je uneti IP uređaja ili opseg IP adresa koje uređaj dobija i samim tim je moguće ograničiti maksimalni upload/download ili minimalnu brzinu. Ali to nije sve, moguće je ograničenje uvesti samo u nekim danima ili satima. Tako recimo, ako svako veće odigrate par partija neke MP igre sa društvom, možete postaviti da drugim klijentima tada maskimalna brzina downloada/uploada bude manja, a da tokom dana brzina bude maksimalna. Jedinu, sitnu zamerku, imamo na ponašanje admin panela kada se pravi neko pravilo koje ima mogućnost odabira vremena kada će važiti (scheduler).

Naime ako se odabere pravljenje novog vremenskog pravila iz nekog menija(traffic control, parental control), tada se dobija meni za pravljenje vremenskog pravila. Kada korisnik završi i sačuva novo vremensko pravilo mora se ručno vratiti na prethodni meni kako bi sačuvao nova podešavanja. Broj ovakvih pravila nije neograničen, ali je sasvim dovoljan za većinu korisnika.

Moguće je i preko parental controla zabraniti pristup određenim web stranicama u određeno doba što dobro može doći firmama, ili roditeljima koji žele da im dete tokom radne nedelje uči, a ne da vreme provodi po facebooku i sličnim sajtovima.

Kod biranja ostalih parametara, koji su vezana za određeni uređaj vezan za ruter, kao što je MAC filtering ili “prosleđivanje” portova isl ruter daje mogućnost da se iz padajućeg menija odabere ili aplikacija, ili MAC adresa računara koji su povezani tako da dosta olakšava podešavanje.

 

D-Link DIR-605L U2

 

Admin softver je vrlo dobro rešen i u gotovo svakom “podmeniju” se nalaze samo najpotrebnije opcije tj. nema pregršt opcija koje bi mogle dodatno zbuniti korisnika. Još ako se ima u vidu da su advanced opcije raspoređene u drugom – posebnom meniju, postaje nam sasvim jasno da će se korisnici lako snaći u podešavanju ovog rutera. Iako je admin softver vrlo dobro rešen primetili smo dva bug-a od kojih je jedan verovatno posledica web browsera, koji ne smetaju toliko, ali mogu vas malo iritirati.

Iz admin interfejsa imate mogućnost provere da li je za DIR-605L izašao novi FW, kao i mogućnost da skinete novi FW ako postoji. Ova opcija je vrlo korisna, jer korisnik nema potrebe da ide na sajt i traži FW za svoj model i mogućnost greške tj. odabira FW za neodgovarajući model se time eleminiše. Ali ova opcija ne radi uvek, tj. nekada se dobije poruka da nove verzije FW za naš model nema, a nekada se dobije tačna informacija da ga ima.

Drugi, potencijalni bag, se odnosi na vreme reboot-a tj. prilikom podešavanja određenih opcija(recimo kreiranja novog vremenskog opsega) potrebno je uraditi reboot uređaja i time se poziva brojač koji odbrojava 10s i vraća se na prethodnu stranicu. Ako se za 10s ne ostvari konekcija tada će korisnik dobiti “404 stranicu” i jedino rešenje je čekanje još 2-3 sekunde i ponovni refresh stranice kada sve radi. Probali smo ova podešavanja pod dva OS-a, jednim starim 4 godine sa browserom čiji je profil “prepunjen” pluginovima i add-on-ovima, kao i OS-om koji je star par meseci sa web browserom koji nema mnogo pluginova i add-onova. Kod starog OS-a nam se često dešavalo situacija sa dobijanjem “404 stranice”, dok kod novog OS-a nijednom. Naime kod svežeg sistema sa novim Firefoxom posle odbrojavanja 10s browser kao da je “sačekao” još sekundu-dve, taman da se ostvari konekcija, i onda uradio redirekciju na prethodnu stranicu. Tako da smatramo da postoji mogućnost da se ovo dešavalo zbog nekog podešavanja OS-a ili browsera koje je napravljeno tokom 4 godine korišćenja, a ne rutera i iz tog razloga smo stavili da se radi o potencijalnom bagu.

 

 

Osim podešavanja parametara iz admin panela ovaj ruter nudi i myDlink cloud servis, koji korisniku omogućava da sa udaljenog računara ili preko tableta/mobilnog telefona uz posebnu Android/iOS aplikaciju kontroliše osnovni rad rutera. Tako se može podesiti da korisnik bude obavešten e-mailom ako se pokuša neuspešno konektovanje na ruter ili ako se “novi” uređaj poveže sa ruterom isl. Za sve ovo je potrebna registracija rutera na myDlink servis i to iz admin panela rutera, a naravno ako korisnik to ne želi on može i “isključiti” konekciju sa cloud servisom.

Korisnik preko ovog servisa ima mogućnost da prati istoriju stranica koje je svaki od klijenta posetio, da menja enkripciju, SSID isl što možete videti na video materijalu ispod:

 

 

Korisniku je data i mogućnost da sa udaljenog računara običnim web browserom pristupi myDlink stranici, gde će logovanjem dobiti iste mogućnosti, kao i iz myDlink lite android aplikacije što možete videti iz slika.

 

mydlink 1 T mydlink 2 T

 

Ovaj uređaj može osim funkcije rutera, na koji smo najviše obratili pažnju, može vršiti i ulogu Access Pointa (AP), kao i WDS-a, tako da možemo reći da ovaj ruter čini zaokružen paket svega onog što će prosečan korisnik ikada zaželeti od jednog ovakvog uređaja.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar