Hardverski deo
Tekstura adaptera je identična kao kod USB-N53 modela, tako da na njoj teško ostaju otisci prstiju. Za kvalitet plastike, kao i dizajn imamo samo reći hvale – jednostavno i kvalitetno. ASUS-ov logo je ugraviran na gornjoj strani i to sa estetski vrlo lepo izgleda.
Sa bočne strane se nalazi WPS dugme, tako da se moguće povezivanje sa drugim uređajima koji podržavaju WPS, što ne preporučujemo jer smo već dosta puta objašnjavali da je takva veza nepouzdana i da se WPS osmobitni kod može vrlo lako “provaliti”.
Tu je standardna kapica koja štiti konektor.
U toku rada plava LED lampica svetli, ali to nikako nije nametno, kao što možete videti sa slike.
Ako ste pogledali specifikacije uočili ste da je ovih 1200Mb/s ustvari nešto manje od 1200Mb/s. Naime, ako istovremeno koristimo obe frekvencije onda možemo na 2,4GHz ostvariti maksimalnu brzinu do 300Mb/s, a na 5GHz 867Mb/s što u zbiru daje 33Mb/s manje od 1200Mb/s. Ali svakako celi broj zvuči daleko lepše, a kako godinama trpimo „tortutu“ proizvođača hard diskova, možemo i ovo 🙂
Ali to nije sve, jer ako ste stvarno pažljivo čitali specifikacije videli ste da adapter koristi USB 2.0 interfejs, što znači da iako adapter može da teoretski ostvari maksimalnu brzinu od 1167Mb/s u realnosti teorijski, kao i u praksi, brzina će biti ogranićena na 480Mb/s, odnosno u praksi do ~35MB/s, zbog ograničenosti brzine transfera podataka kroz USB 2.0 port.
Jednostavno rečeno, ovakav adapter bi trebalo da koristi USB 3.0 interfejs da bi bio u mogućnosti da ostvari svoj maksimum. Ovako, sa USB 2.0 portom, je maksimalna brzina transfera dosta smanjena i u teoriji ovaj uređaj bi trebalo da bude brz kao USB-N53 adapter, sa time da mu je propratni paket nešto bogatiji.
Za kraj hardverske sekcije pogledajte i stvarne dimenzije adaptera:
Prelazimo na softver uređaja…
Dodaj komentar