| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS RT-N66U wireless ruter
Mrežni uređaji

ASUS RT-N66U wireless ruter


Softver i dodatne mogućnosti

 

Softveru rutera pristupamo standardno na adresi 192.168.1.1 sa user/pass kombinacijom admin/admin. Prilikom prvog startovanja doćekaće nas wizard za inicijalno podešavanje nekih od stavki rutera kao što su SSID-ovi, sigurnost, kloniranje MAC adrese isl. Posle inicijalnog podešavanja korisnik opet može da pozove wizard što možete videti u video materijalu ispod:

 

 

Pošto ruter ima dva USB porta moguće je na njega povezati recimo USB štampač, kao i USB HDD. Ovime možemo postići da od USB štampača napravimo mrežni štampač uz instalaciju posebnih drajvera koje nudi web interfejs prilikom podešavanja.

Što se tiče HDD-a, njegov sadržaj možemo deliti svima na lokalnoj mreži uz pomoć FTP-a. U toj sekciji je moguć menadžment korisnika, sa napomenom da se ugrađeni admin korisnik ne može ukloniti. Svakom korisniku se može pridodati šifra, kao i prava pristupa na svakom od direktorijuma hard diska koji se nalaze na rootu. Moguće je ovaj FTP server načiniti vidljivim i na internetu, ako je to iz nekog razloga potrebno. Osim FTP servera moguće je podesiti i SAMBA server, gde će i u tom slučaju biti dozvoljen menadžment, baš kao kod FTP servera.

Ove dve gorenavedene funkcije će dobro doći svakoj firmi, jer u slučaju da ne poseduju mrežni štampač ili računar koji će imitirati server, vrlo lako će moći da pristupe potrebnim podacima bez potrebe da se pali računar gde se ti podaci nalaze, jer će sve potrebno moći da se postavi na FTP server i tako biti vidljivi svima koji su povezani na mrežu i imaju prava pristupa. To isto važi i za štampač.

 

Za kućne korisnike moguće je napraviti i media server koji podržava rad sa sledećim tipovima fajlova:

  • slike: jpeg
  • audio: mp3, wma, wav, pcm, mp4, lpcm i ogg
  • video: asf, avi, divx, mpeg, mpg, ts, vob, wmv, mkv i mov

 

Ovo nije sve što ovaj ruter može, jer postoji mogućnost kontrole saobraćaja, tako što se može svakom korisniku na mreži dodeliti određeni protok (down i up) preko MAC adrese. Moguće je i podešavanje prioriteta određenih internet servisa preko portova koje koriste isl. Ovo je vrlo korisno za firme gde će moći da se recimo ograniči brzina transfera podataka svakom klijentu tako da se drugi ne bi mogli zagušiti, a za entuzijaste je moguće podesiti da prioritet recimo torent aplikacije bude manji i time omogućiti igranje online igara bez preteranog povećanja pinga, dok se u pozadini skida nešto preko torenta.

Kao što smo spomenuli ranije da postoje dva SSID-a, trebalo bi takođe spomenuti da osim ova dva postoje još šest guest SSID-a(po tri za obe frekvencije). O čemu se ovde radi? Zamislite da recimo imate restoran ili hotel koji ima svoju lokalnu mrežu i da svakome ko dođe u Vaš restoran(hotel) date pristup internetu, pa samim time i lokalnoj mreži ako im date parametre za login na dva „glavna“ SSID-a. Da bi se sprečila mogućnost da korisnik bilo šta menja u lokalnoj mreži iz tog razloga su uvedeni guest SSID-ovi na čije se povezivanje po defaultu onemogućava pristup lokalnoj mreži. Osim toga je moguće ograničiti i vreme koliko će trajati guest konekcija za svaki SSID ponaosob. Ako nemate lokalnu mrežu ili Vam sadržaj iste nije važan a potrebna Vam je mogućnost ograničenja trajanje konekcije na guest nalozima, tada se može uključiti i opcija da se može pristupiti lokalnoj mreži.

Za firme tu je i podrška za PPTP VPN server. Postoji i traffic monitor, parental control gde možete zabraniti pristup određenim web lokacijama (ko je rekao facebook? 🙂 ) ili ograničiti vreme korišćenja interneta, kao i pregršt drugih opcija a kako sve to izgleda možete videti na video materijalu ispod:

 

 

Kao što se vidi iz video materijala odziv softvera je vrlo dobar, ali viđali smo i bolje. Organizovanost opcija u softveru(web interfejsu) je odlično rešena, tako da će se lako snaći čak i oni korisnici koji se slabije razumeju u materiju.

 

Ono što će biti zanimljivo entuzijastima je da ruter u sebi ima ugrađen torrent klijent i da je moguće da na povezan USB HDD skidati torente bez potrebe da računar bude upaljen. Ovo je idealno za one korisnike, kojima noću smeta buka računara, a često koriste torente. Skinutom materijalu možete uvek pristupiti preko FTP-a.

Torrent klijent podržava magnet linkove, DHT, enkripciju podataka isl, a moguće je ograničiti brzinu transfera (up i down).

Da bi se mogao koristiti torrent klijent potrebno je da se preko web interfejsa na USB HDD instalira Donwload Master. Potrebno je spomenuti da ako instalirate Download Master, da obavezno iskoristite opciju upgrade-a istog, jer u suprotnom nećete biti u mogućnosti da pristupite istom.

Kako sve to izgleda u praksi, kao i koje mogućnosti podržava Download Master možete videti na video materijalu ispod:

 

 

Za one korisnike kojima ni to nije dovoljno radovaće činjenica da ASUS redovno izbacuje update FW-a koji donose nove opcije i podešavanja. A kako je veličina poslednjeg FW-a tek nešto manja od 19MB moguće je da će u budućnosti ASUS izbaciti još korisnih opcija.

 

Uz ruter dolazi i CD sa softverom koji omogućava pozivanje određenih stavki web interfejsa po potrebi, a tu je i firmware restouration program.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar