| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS RT-AX86S
Mrežni uređaji ASUS

ASUS RT-AX86S

Test konfiguracija i rezultati testiranja

Kod ASUS RT-AX86S smo testirali brzinu prenosa podataka sa i na povezani storage uređaj, kao i brzinu prenosa preko obe WiFi u lokalnoj mreži.

Za brzinu prenosa storage uređaja smo koristili Sandisk Extreme USB fleš koji ne bi trebalo da bude ograničavajući faktor prilikom kopiranja sa i na njega. Bili smo povezani na ruter preko LAN-a.

Kao što se može videti upload i download brzine su ogranićene brzinom LAN porta, te se u ovom slučaju S model pokazao čak i malo bržim od jačeg „brata“.

Što se tiče brzine u lokalnoj mreži, nabavili smo Intel AX200 802.11ax adapter koji nudi do 2400Mb/s na 5GHz, dok se sa druge strane nalazio laptop povezan na gigabitni port rutera. Dakle, ograničenje je u gigabitnom portu rutera za 5GHz i u brzini adaptera u slučaju 2,4GHz.

Što se tiče brzine prenosa podataka u lokalnoj mreži na 2,4GHz tu smo postigli više nego korektne rezulate, download brzina je većim delom bila oko 18MB/s, dok se upload kretao između 16 i 17MB/s sa kratkim padovima na 12-13MB/s. Dakle, u ovom slučaju se može reći da se RT-AX86S ponaša vrlo slično RT-AX86U modelu.

Na 5GHz postignute brzine su mnogo bolje, ali su ipak nešto lošije nego kod RT-AX86U. Naime doanload brzina je bila oko 60MB/s dok se upload kretao oko 50MB/s sa kratkim padovima oko 25-35MB/s.

Što se tiče jačine signala proveravali smo brzinu internet protoka, kao i „jačinu“ konekcije. To smo uporedili sa ruterom dobijenim od provajdera i odličnim ASUS TUF-AX5400 ruterom koji poseduje čak sedam eksternih antena i odlično se pokazao u praksi.

Kao što se može videti sa slika kada smo bili na oko 2m od rutera, svi ruteri su imali odličan signal, sa jačinom su prednjačila oba ASUS rutera na 5GHz. Kada smo stavili mobilni telefon u drugoj sobi, situacija je bila vrlo loša po ruter dobijen od provajdera, dok je ASUS RT-AX86S imao bolji signal od TUF-AX5400 modela iako poseduje manji broj antena.

Ruter dobijen od provajdera na 2,4GHz nije mogao da završi test bez pucanja, te smo ga malo približili mobilni kako bi dobili kakav-takav rezultat. Na 5GHz je test mogao da se završi na identičnoj udaljenosti kao kod drugih rutera. Ono što se može videti je da se na 2,4GHz nešto bolje pokazao TUF-AX5400 jer je imao veću brzinu downloada, dok je upload brzina varirala te je tu odneo pobedu RT-AX86S.

Na 5GHz ruter dobijen od provajdera je jedva prešao 20Mb/s, dok su oba ASUS rutera postigla preko 10 puta veće brzine. Naime AX86S je postigao čak 369Mb/s!

Iz ovih testova se može videti da je RT-AX86S zadržao karakteristike jačeg „brata“ barem što se tiče kvaliteta signala i brzine konekcije, tako da sa te strane možemo biti i više nego zadovoljni.

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF