Softverski nivo
Radi inicijalnog podešavanja, uređaju se može pristupiti preko router.asus.com, ili preko mobilne aplikacije o kojoj smo već više puta pisali.
Očekivano, tu je ASUSWRT interfejs, koji nudi gotovo sve opcije koje se nalaze na ASUS ruterima koji su namenjeni zahtevnijim korisnicima. Pošto ova dva rutera ne nose ROG oznaku, za očekivati je da ne koriste ROG skin što je i bio slučaj. Tu su po 3 guest mreže za obe frekvencije, AiProtection koji nalazi slabe tačke podešavanja rutera i štiti od zlonamernih linkova, Parental control kojim se može podešati vreme pristupa mreži po danima u nedelji.
Tu je i QoS koji ima mogućnost da osim ogranićenja brzine uređajima, omogući i setovanje prioriteta paketa tako da korisnik recimo može da se igra bez vidljivog povećanja laga, a da drugi korisnik za to vreme skida nešto preko P2P isl. Uz ispravno podešen QoS, ukučani neće smetati jedan drugom.
Pošto oba rutera na testu poseduju USB portove, cela USB Application sekcija je tu, tako da je moguće povezati storage uređaj, napraviti Media server, SAMBA share, FTP server, ali i instalirati Download master aplikaciju. Za one korisnike koji imaju mobilni internet na uređaju koji ima USB port moguće je takav uređaj povezati i deliti pristup internetu svim uređajima u mreži u slučaju RT-AX68U rutera. Dok 4G-AC86U ima integrisan modem tako da ovaj deo ne postoji u USB sekciji.
DualWAN podrška se podrazumeva i u ovom slučaju kao primarni/sekundarni WAN se osim klasičnog WAN porta može podesiti da to bude jedan od preostalih LAN portova. U slučaju RT-AX68U uređaja WAN može biti uređaj povezan na USB port, dok AC model nudi mobilnu mrežu, jer poseduje integrisani modem.
Očekivano tu su i standardne administrativne opcije, kao što su mogućnost upgrade FW-a, provere pinga isl, kao i dodatne opcije za podešavanje Wireless mreže za obe frekvencije.
Oba rutera nude i druge modove rada, kao što se može videti sa slika ispod. RT-AX68U ipak nudi više modova, a među njima i da radi kao AiMesh node.
ASUS Router App
ASUS Roter App je vremenom od aplikacije koja je mogla samo najosnovnije stvari da podešava, postala aplikacija gde se mogu podesiti i one stvari koje zahtevniji korisnici koriste. Preporučujemo ovu aplikaciju za inicijalno podešavanje, jer je bukvalno sve tu u par klikova. Skoro sve opcije (osim AiMesh opcija) imaju oba rutera tako da smo uslikali intefrejs aplikacije kada smo bili povezani na RT-AX68U.
Tako korisnik može videti povezane uređaje, podesiti Wifi sa Guest mrežom, QoS, parental control, upgrade FW-a, Ai Protection tj. sve ono što će većini korisnika biti dovoljno, tako da neće imati potrebu za podešavanjem preko admin panela.
Ono što bi vredelo spomenuti je da RT-AX68U nudi otvorenu wireless mrežu tako da se može povezati bez šifre radi potrebe inicijalnog podešavanja, dok AC model tokom inicijalnog podešavanja ima wireless mrežu sa inicijalno podešenom šifrom tako da je potrebno pogledati nalepnicu na ruteru ili konsultovati uputstvo kako bi se uradilo inicijalno podešavanje preko mobilne aplikacije.
Prelazimo na testove…