Hardverski deo – izgled i priključci
Prvo što se primeti kada se ruter izvadi iz kutije su njegovi gabariti. Jednostavno AC87U je masivan ruter, masivniji i od AC68U.
Prema ASUS-ovim specifikacijama masa rutera iznosi 747 grama, dok je naša vaga pokazala 152g više (verovatno je ASUS pod masom podrazumevao masu rutera bez antena).
Za razliku od prethodno testiranih rutera, gde ASUS nije eksperimentisao AC87U je izuzetak.
Kod prethodnika gotovo ceo gornji deo tela je bio pokriven sa dijamantskom teksturom, dok ovde to nije slučaj. Naime, gornji deo tela rutera se sastoji iz tri sekcije od kojih samo centralna, koja ja i najveća, nema teksturu dok preostale dve imaju. Prema našem mišljenju ovime su dali notu razlikosti, ali na uštrb ozbiljnosti. Za razliku od AC68U koji ima ugrađeno podnožje, ovde to nije slučaj pa se AC87U može koristiti u položaju identičnom kao kod N66U i AC66U rutera.
Velika prednost teksture je bila ta što se otisci prstiju nisu mogli tako lako videti, dok se na centralnom delu AC87U otisci mogu lako videti, a jednom kada su vidljivi potrebno je par brisanja krpom kako bi se obrisali.
Na gornjem delu se nalaze indikacije LED-ova koji svetle plavo u „traci“ ispod. Postoje ukupno 9 indikatora i to Power, dva WiFi (2,5 i 5GHz), četiri LAN, jedan WAN i WPS LED.
Tu je i nezaobilazni ugravirati ASUS logo, zajedno sa „AC2400 4×4 Dual Band Gigabit Router“ naptisom. Oznaka AC2400 će mnoge asocirati da je maksimalna brzina rutera 2400Mb/s što naravno nije slučaj, jer je maksimalna brzina prilikom kombinovanog prenosa na obe frekvencije manji za 66Mb/s tj. iznosi 2334Mb/s.
Prednja strana rutera sadrži devet LED indikatora raspoređenih kao u traci.
Tu se još nalaze dva tastera, kao i gumeni prekrivač koji prekriva prednji USB 3.0 port. Taster LED u potpunosti gasi/pali LED indikaciju, za razliku od AC68U gde je gasio i palio samo osvetljenje kod ASUS logoa. Ne moramo pričati koliko ovo može biti korisno, ako spavate u istoj prostoriji gde se nalazi ruter. Takođe tu je i WiFi dugme čijim pristiskom se može uključiti/isključiti wireless po potrebi, što može biti korisno ako želite da Vam budu povezani na ruter samo uređaji preko mrežnog porta tj. ako skidate nešto važno i potrebno je da ga što pre skinete i ne želite da se neko sa druge strane kuće/firme konektuje i „srče“ Vam protok.
Smatramo da je bilo bolje rešenje da se USB 3.0 port našao na zadnjem delu rutera, jer će ovako uređaj povezan na port biti vidljiv i kvariće utisak koji je ostavio sam ruter.
AC87U dolazi sa 4 zglobne antene koje se mogu vaditi i pomerati kako to Vama odgovara, kao što možete videti sa slika.
Bočne stranice su rupičaste kako bi se što bolje hladila dva dvojezgarna procesora unutar rutera. Ovo važi na za donju stranicu koja je „sva u rupama“.
Sa donje strane se osim rupa za hlađenje mogu videti informacije o ruteru, kao i MAC adresa, a tu i gumeni odstojnici koji imaju dvostruku ulogu – da odvoje donji deo rutera od podloge kako bi mogao da protiče vazduh kroz rupice za hlađenje, i da omoguće da ruter stabilno stoji na podlozi. Ovde se mogu videti i dve rupe tako da se ruter može nakačiti na zid.
Za kraj smo došli na prikaz konektora koji se nalaze na zadnoj stranici rutera.
Tu možemo videti 4 konektora za antene, USB 2.0 port za povezivanje štampača recimo, WPS dugme, gigabitni WAN port, četiri žuta, takođe gigabitna, LAN porta, reset i power dugme, kao i konektor za naponski adapter.
Dodaj komentar