Hardverski deo – mogućnosti
Srce ovog rutera čini quadcore CPU na 1,8 GHz, što je slučaj kao i kod GT-AC5300. Uređaj poseduje 1GB RAM-a, kao i 256MB fleš memorije za FW, tako da postoji mogućnost da ASUS naknadno doda nove opcije.
802.11ax standard omogućava na 2,4GHz maksimalnu kombinovana brzinu od 1148Mb/s, dok je oba 5GHz banda ona više nego duplo veća nego kod GT-AC5300 i iznosi 4804Mb/s, što je delimično postignuto kanalu na 160MHz uz 1024 QAM modulaciju. 802.11ax standard nudi veći protok, manju potrošnju, manje latencije kao i veću pokrivenost.
Ono što izdvaja i GT-AX11000, GT-AC5300, kao i RT-AC5300 u odnosu na konkurenciju je ugrađena podrška za WTFast servis. Ovaj servis pruža privatnu mrežu servera u svim krajevima sveta koja omogućava smanjenje broja „tačaka“ kroz koje prolazi signal kako bi došao do servera gde se igra igra. Smanjenje broja tačaka pozitivno utiče na ping što je u multiplayer igrama od velike važnosti. Ovaj servis se plaća na mesećnom nivou, ali ga svi korisnici dva navedena rutera dobijaju apsolutno besplatno, sa tom razlikom da nisu baš sve igre podržane, ali se radi na tome da se lista igara poveća.
Osim podrške za WTFast servis, tu je i Gaming Boost koji analizira pakete i onim paketima koji idu do/od servera za igre se daje prioritet, tako da igračima neće primetno smetati ostali ukućani. Takođe i u QoS-u se može dati priortet igrama, tako da je jasno da je ovaj ruter namenjen gejmerima.
Ako recimo koristite VPN za zaobilaženje regionalnih ograničenja, ovaj ruter ima mogućnost da „prepozna“ gejming pakete i da za njih ne koristi VPN već da sadržaj ide direktno do servera, što omogućava istovremeno gledanje filmova na recimo US Netflixu i igranje igara sa pingom koji neće skakti u nebesa zbog korišćenja US VPN-a. Ovaj servis ASUS naziva VPN Fusion.
Dodaj komentar