| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS ROG Rapture GT-AC5300 ruter
Mrežni uređaji

ASUS ROG Rapture GT-AC5300 ruter


Test konfiguracija i rezultati testiranja

 

Test mašine su činila dva PC-a – jedan koji je bio povezan na ruter preko gigabitnog mrežnog porta, a drugi preko WiFi-a koristeći ASUS RP-AC68U repeater.

Pošto je maksimalna brzina repeatera, kada se koristi 802.11ac standard, 1300Mb/s prilikom našeg testa ne bi trebalo očekivati postizanje ovakvih brzina, jer postoji ograničenje u vidu gigabitnog mrežnog porta na koji je povezan drugi računar. Za frekvenciju od 2,4GHz ograničenje je bilo u 802.11n standardu tj. maksimalno mogućoj teorijskoj brzini od 1000Mb/s na ruteru i 600Mb/s na repeateru.

Koristili smo standardnu WPA2 enkripciju, jer će verovatno to koristiti i korisnici koji budu testirani ruter, a razdaljina između rutera i adaptera je bila nešto malo veća od 2m, što recimo odgovara razdaljini stola na kojem stoji računar u manjoj kancelariji gde je ruter pozicioniran na sredini prostorije. Za test brzine smo koristili LAN Speed test aplikaciju.

 

2,4GHz

kopiranje 2 4GHz

 

5GHz

kopiranje 5GHz

 

Kao što možete videti, i što je bilo i za očekivati, brzina kopiranja na 5GHz je bila mnogo veća nego na 2,4GHz ne samo zbog manjeg zagušenja, nego i zbog korišćenja 802.11ac standarda. Postignuti rezultati na 5GHz su vrlo blizu odličnog RT-AC87U rutera, sa tom razlikom da je u okolini zagušenje nešto veće nego ranije. Ono gde GT-AC5300 odnosi pobedu je da ima dva 5GHz banda, te povezivanjem više adaptera brzina raste i prevazilazi sa lakoćom odlični AC87U model.

 

Storage brzina

storage

 

Mnoge korisnike zanima kojom brzinom se prebacuju podaci na uređaju povezanom na USB 3.0 port rutera. Da bismo eleminisali brzinu storage uređaja iz testa na USB port smo povezali brz Sandisk Extreme USB fleš. Ograničenje je u ovom slučaju bio samo brzina mrežnog porta na koji je povezan računar sa ruterom.

Kao što se može videti GT-AC5300 je u ovom testu pokazao da se bolje snašao od konkurencije, računajući tu i RT-AC5300. Glavna razlika je što opcija Reducing USB 3.0 interference na brzinu downloada gotovo da ne utiče, dok ju je pre polovio. Uticaj na upload brzinu je veliki, ali i pored toga su upload brzine veće od RT-AC5300, kao i AC87U modela.

Što se tiče kvaliteta ostvarene veze ASUS AiRadar funkcija radi svoj posao odlično i u kombinaciji sa osam antena nije bilo ikakve greške. Jednostavno, gde god smo se našli u stanu signal je bio dobar tj. nije pucao. Naravno, trebalo bi imati na umu da ne zavisi sve samo od antena na ruteru, već i od adaptera sa druge strane, jer džabe ako ruter može dobaciti signal do udaljenog uređaja, a da adapter sa druge strane to nije u mogućnosti.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar