| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS ROG Rapture GT-AC2900
Mrežni uređaji ASUS

ASUS ROG Rapture GT-AC2900

Hardverski deo

U pitanju je ruter povećih gabarita, čije „srce“ čini dvojezgarni CPU na 1.8GHz (GT-AC5300 i GT-AX11000 su imali quad core CPU), uz 512MB RAM-a i 256MB fleš memorije za FW što je više nego dovoljno i za neke nove funkcionalnosti, ako ASUS odluči da ih doda.

Prednja strana rutera poseduje tri LED-a (za internet konekciju, i za obe wireless mreže), a osim LED-ova svetli ROG logo, kao i „trackice“ oko dioda. Kao što smo spomenuli ovaj ruter podržava Aura RGB i u admin panelu se može odabrati jedan od više modova osvetljenja.

Bočna stranica poseduje WPS i Reset taster, a tu su i tasteri koji pale ili gase LED osvetljenje, kao i wireless mrežu, što je vrlo korisno jer nema potrebe ulaziti u admin panel da bi se ugasilo LED/wireless. Kao i kod drugih već testiranih ROG rutera tu je i Boost dugme koje se može koristiti za različite namene kao što su promena moda Aura osvetljenja kako bi se ruter bolje uklopio u ostatak ambijenta, aktiviranje Game Boost-a isl.

Gornja stranica sadrži mesto za montažu tri zglobne antene, kao i „trakice“ za hlađenje, dok donja sadrži i rupu za montažu adaptera koji dolazi u paketu.

Zadnja strana rutera sadrži ono najvažnije, konektore. Tu su tako četiri gigabitna LAN konektora, 1x Gb/s WAN plave boje, dva USB porta (1x USB 3.0 i 1x USB 2.0), power dugme i naponski konektor.

Iako su i ranije skuplji ROG ruteri obično imali gigabitne portove, smatramo da bi ASUS ROG premium ruteri trebalo da imaju barem jedan ili više 2,5 ili 5Gb/s portova. Ako se sećate ASUS je pre više od dve godine predstavio par uređaja sa 10Gb/s portovima, a u međuvremenu su se pojavili i drugi mrežni uređaji sa portovima bržim od 1Gb/s tako da bi korišćenje rutera sa gigabitnim portom dovelo do usporenja u takvim situacijama. Na našem tržištu, za rezidentalne korisnike, nema bržih internet paketa od 1Gb/s, tako da još nije potreban brži WAN za klasične korisnike, ali zato za lokalne mreže gde se koriste brzi NAS uređaji isl brži portovi bi dobro došli.

Ono što izdvaja sve ASUS ROG premium rutere u odnosu na konkurenciju je ugrađena podrška za WTFast servis. Ovaj servis pruža privatnu mrežu servera u svim krajevima sveta koja omogućava smanjenje broja „tačaka“ kroz koje prolazi signal kako bi došao do servera gde se igra igra. Smanjenje broja tačaka pozitivno utiče na ping što je u multiplayer igrama od velike važnosti. Ovaj servis se plaća na mesećnom nivou, ali ga svi korisnici dobijaju apsolutno besplatno, sa tom razlikom da nisu baš sve igre podržane, ali se i dalje radi na tome da se lista igara poveća.

Osim podrške za WTFast servis, tu je i Gaming Boost koji analizira pakete i onim paketima koji idu do/od servera za igre se daje prioritet, tako da igračima neće primetno smetati ostali ukućani. Takođe i u QoS-u se može dati priortet igrama, tako da je jasno da je ovaj ruter namenjen gejmerima.

Ako recimo koristite VPN za zaobilaženje regionalnih ograničenja, ovaj ruter ima mogućnost da „prepozna“ gejming pakete i da za njih ne koristi VPN već da sadržaj ide direktno do servera, što omogućava istovremeno gledanje filmova na recimo US Netflixu i igranje igara sa pingom koji neće skakati u nebesa zbog korišćenja US VPN-a. Ovaj servis ASUS naziva VPN Fusion.

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar