Softverski nivo
Radi inicijalnog podešavanja, uređaju se može pristupiti direktno na adresi www.expertwifi.net, ali radi i klasična router.asus.com adresa. Ako ruter nije na default adresi, IP za direktan pristup se može otkriti preko Device discovery alata koji se može skinuti sa ASUS sajta. Na ovaj način će gotovo svako jednostavno moći da pristupi ruteru kako bi ga inicijalno podesio. Inicijalno podešavanje je moguće i preko ExpertWiFi mobilne aplikacije, što i preporučujemo, jer se gotovo sve najvažnije opcije mogu podesiti za svega par minuta.
U slučaju ExpertWiFi EBM68 web interfejs nije ASUSWRT, ali je većina opcija na mestima gde su bile i u ASUSWRT-u sa par razlika, tako da će se korisnik brzo navići i na novi interfejs. Ono što je odvojeno su sekcije za Self defined network, VPN client/server, AiProtection i Traffic monitor.
Tu je više predefinisanih profila kao što je recimo Guest portal, koji su korisnici sigurno videli u praksi ako su se ikada povezivali na mreže hotela/kafića/pumpi naročito u inostranstvu gde korisnik mora da potvrdi da se slaže sa uslovima koriščenja mreže pre nego što dobije pristup. U toj sekciji korisnik ima mogućnost da postavi neku od predefinisanih slika ili da koristi svoju, kao i da napiše tekst dobrodošlice/uslova korišćenja. Nažalost kada smo pokušali da u tekst koristimo naša slova dobili smo poruku o grešci tako da smo morali da koristimo „ošišanu“ latinicu kao što se vidi na slici ispod.
Tu su opcije koje omogućavaju pristup mrežama određenim vremenskim intervalima, ili ograničenja u vidu vremenskog trajanja konekcije ili brzine protoka za download ili upload, kao i onemogućavanja pristupa lokalnoj mreži. Korisnik može čak odabrati da li će se sve ovo odnositi na jedan ili više ili sva čvorišta u mreži. Tako recimo ako se koristi 3 uređaja (2 u nekoj hali i jedan u delu gde dolaze gosti) tada se može podesiti da određena mreža bude dostupna samo na čvorištu gde mogu gosti da dođu, a ne u celoj mreži. Na slici ispod možete videti kako izgleda kada se uređaji povežu na različite mreže i na određenim mrežama možete videti da se opseg razlikuje.
Za VPN smo već pričali da je dodat WireGuard kao standard i kao i kod AX59U postoji popust ako se preko web interfejsa ili mobilne aplikacije kupi pretplata na Surfshark.
Ai Protection Pro smo već videli na drugim ASUS ruterima, a tu je i opcija da se koristi RADIUS server, tako da svaki korisnik u firmi može da koristi svoje kredencijale za pristup.
Od preostalih opcija su sve one poznate kao što su DualWAN, QoS koji ima i adaptivni mod. Tu vidimo da je za podešavanje prioriteta ostao prozor kao što je u ASUSWRT-u tj. da još nije izmenjeno da se uklopi u novi interfejs. Firewall i dalje sadrži sve one opcije na koje smo već navikli.
Od modova rada EBM68 podržava i AP mod, a tu su i standardni smart connect rule, kao i alati za proveru mreže isl.
ASUS ExpertWiFi app
ASUS ExpertWiFi app je vrlo slična ASUS Router mobilnoj aplikaciji, što znači da će korisnik moći jednostavno da podesi sve one najosnovnije opcije u roku od par minuta. Ono što je zanimljivo da čim se doda uređaj u aplikaciju prvo će se pokrenuti update FW-a što je sigurnosna zaštita koje će preduzeća znati da cene.
Tako korisnik može podesiti QoS, VPN client/server, SDN, AiProtection, sekciju vezanu za USB uređaje isl, a korisniku je na raspolaganju provera statusa sitema, u vidu broja konektovanih uređaja, pinga ka popularnim sajtovima, opterećenja CPU-a i RAM-a isl. Bukvalno skoro sve je tu.
Prelazimo na testove…