| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS EA-N66
Mrežni uređaji

ASUS EA-N66


Mogućnosti

 

Kao što ste mogli pročitati iz uvodnog dela, ovo je klasičan dualband WiFi adapter koji podržava 802.11n standard i to mu je glavna namena, ali osim te funkcije može da obavlja još druge dve vrlo zanimljive funkcije – može da bude AP (Access Point), kao i da radi u Repeater modu gde efektivno povećava domet korisnikove WiFi mreže.

Da bi se uređaj konfigurisao prvo se mora povezati LAN kablom na neki uređaj koji poseduje internet browser, i preko adrese www.asusrouter.com sa standardnom kombinacijom korisničkog imena i šifre: admin/admin se pristupa web interfejsu gde se može odabrati režim rada. Ako ste pomislili da ćete moći da mu pristupite tako što će te ga povezati na ruter i videti informaciju o dodeljenoj mu adresi i na taj način mu pristupiti kao ruteru to neće biti moguće, jer bez inicijalnog podešavanja ruter mu neće dodeliti IP adresu.

 

ASUS EA-N66 Wireless-N450 15 T

 

Access Point

Access Point mod vam omogućava da povežete uređaj LAN kablom sa ruterom (na LAN port), a da se ostali uređaji umesto na ruter povezuju na EA-N66. Zašto ovo može biti korisno? Pa zamislite da imate recimo neki tablet koji može da prenosi podatke na frekvenciji od 5GHz, a da vam je okolina „zagađena“ saobraćajom koji se odvija na 2,4GHz. Tada ovim načinom veze možete povezati vaš tablet u mrežu, čak i ako ruter ne može da radi na 5GHz i dobiti stabilniji signal i brži prenos.

Ako ja kabal dovoljno dugačak moguće je ovim načinom i delimično povećati domet vaše mreže, ali za to postoji i efikasniji način a to je postavljenje uređaja u Repeater mod.

 

Repeater mod

U ovom modu ASUS EA-N66 služi da poveća domet vaše wireless mreže. Zamislite da imate veliki stan ili kuću ili da je kvadratura poslovnog prostora takva da je nemoguće da signal iz rutera stigne do nekih lokacija. Zato je moguće da se EA-N66 postavi negde između tako da se može povezati na ruter, a da pruža pokrivenost i onog dela gde signal rutera ne može da stigne i tako efektivno povećava domet signala.

Ako se sećate prethodnih testova mrežne opreme topologija stana gde živi autor je takva da je povezivanje između rutera i laptopa koji se nalazi u drugoj sobi nemoguće, ali ako se EA-N66 stavi između dve prostorije povezivanje na mrežu je bilo uspešno i signal je umesto jedne crte imao tri.

 

Za kraj smo za Vas spremili i video materijal da vidite koje su sve opcije dostupne u ova tri moda u kojima EA-N66 može raditi.

 

 

Kao što možete videti u pitanju je gotovo isti interfejs kao i kod ASUS RT-N66U i RT-AC66U rutera, koji smo pohvalili da je vrlo jednostavan za korišćenje. Ipak moramo da napomenemo da je quick setup kod podešavanja uređaja u WiFi adapter modu gotovo identičan kao i kod povezivanja u extended modu, samo što naravno nema opcija podešavanja kako će se zvati mreža koja se „produžava“.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar