| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS DSL-AC68U i DSL-N55U-C1
Mrežni uređaji

ASUS DSL-AC68U i DSL-N55U-C1


Test mašina i rezultati testiranja

 

Test mašine su činila dva PC-a – jedan koji je bio povezan na rutere preko gigabitnog mrežnog porta, a drugi preko WiFi-a koristeći ASUS PCE-AC68 adapter.

Pošto je maksimalna brzina rutera (AC68U), kada se koristi 802.11ac standard, 1300Mb/s prilikom našeg testa ne bi trebalo očekivati postizanje ovakvih brzina, jer postoji ograničenje u vidu gigabitnog mrežnog porta na koji je povezan drugi računar. Ovo ograničenje ne postoji kod testa N55U-C1 modela. Da bi smo izbegli ograničenje brzine hard diska vršili smo prebacivanje jednog velikog fajla koji je bio nefragmentovan.

Koristili smo standardnu WPA2 enkripciju, jer će verovatno to koristiti i korisnici koji budu kupili ovaj ruter, a razdaljina između rutera i adaptera je bila nešto malo veća od 2m, što recimo odgovara razdaljini stola na kojem stoji računar u manjoj kancelariji gde je ruter pozicioniran na sredini prostorije.

Kopirali smo veliki fajl sa jedne na drugu mašinu preko testiranog rutera. Svako kopiranje smo vršili dva puta i izvlačili smo srednju vrednost u brzini koju smo izrazili u MB/s, za obe frekvencije.

 

2,4GHz

Brzina kopiranja 2.4GHz

 

5GHz

Brzina kopiranja 5GHz

 

Kao što možete videti, i što je bilo i za očekivati, brzina kopiranja na 5GHz je bila mnogo veća nego na 2,4GHz ne samo zbog manjeg zagušenja, nego i zbog korišćenja 802.11ac standarda u slučaju DSL-AC68U modela. Na 5GHz je DSL-AC68U bio vrlo blizu ranije testiranom RT-AC87U modelu, što je odličan rezultat. Naravno DSL-N55U-C1 na 5GHz nije mogao bolje, jer ne podržava 802.11ac standard, a deklarisan je na 300Mb/s. Svakako je mnogo bolje brzine pokazao u odnosu na rutere koji se dobijaju od provajdera.

 

FTP

FTP brzina

 

Kao i RT-AC87U tako i DSL-AC68U ima USB 3.0 port, dok DSL-N55U-C1 ima vremešni USB 2.0 tako da nismo očekivali da može da ugrozi „jačeg“ brata. U ovom slučaju je DSL-AC68U očekivano bio sporiji od AC87U, ali kada se uključi Reducing USB 3.0 interference opcija to kao da ne utiče na brzinu protoka, te je u ovom slučaju DSL-AC68U bio čak i brži od RT-AC87U! I N55U-C1 se nije loše pokazao imajući u vidu da koristi USB 2.0 port.

2,5“ HDD sa sekvencijanim brzinama većim od 100MB/s je bio povezan na USB 3.0/2.0 port, a fajl sistem je bio NTFS.

Što se tiče kvaliteta ostvarene veze ASUS ovde ne može da razočara, i ako je signal slabiji u odnosu na „grdosiju“ zvanu RT-AC87U, biće sasvim dovoljan za velike prostorije i svakako mnogo bolji od jeftinih rutera koje uz internet pakete daju provajderi.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar