| Hardver | Monitori | Viewsonic VX2363Smhl-W
Monitori

Viewsonic VX2363Smhl-W


Merenja kolorimetrom

 

U celu priču ćemo uključiti i naš standardni alat – XRite i1Display pro. O ovom kolorimetru ste detaljno mogli da čitate na sledećem linku. On će nam pomagati da izmerimo koliko su precizno prikazane boje, kontrast, osvetljenje i još ponešto.

 

XRite i1Display PRO 20

 

Prikazaćemo Vam rezultate sumirane u nekoliko tabela. Odlučili smo se da ih tako prezentujemo radi bolje preglednosti. Rezultate nakon kalibracije iz zadnje kolone ćemo sumirati na kraju ove strane. U tabeli su prikazane vrednosti kolorne devijacije – deltaE (dE). Ukoliko želite da nešto više saznate o dE pojmu, možete posetiti ovaj link. Važno je da napomenemo da ljudsko oko može da primeti razliku tek ako je deltaE 1 ili veće. Ukoliko je delta veće od 3, onda govorimo o vrlo vidljivoj razlici u tačnosti prikaza boja. Dakle, ako je dE manje od jedan, tačnost boja je izuzetna. Za dE između 1 i 3, tačnost je dobra i prihvatljiva. Kada je dE veće od 3, boje su primetno lošije i netačno prikazane.

 

after calibration

 

Prvo ćemo krenuti sa testovima sive:

grayscale

 

Fabrička siva je prilično neprecizna i ovde možete videti poveće odstupanje u brojkama.

 

Sledi test „osnovnih“ boja:

primary and secondary colors

 

Osnovne boje možda i ne deluju baš tako „osnovne“, pošto su ipak u pitanju neke nijanse. Međutim, tako nam HCFR softver koji koristimo nudi od opcija i za sada ćemo se pridržavati toga. Na ovom testu gotovo svi monitori prolaze kao bosi po trnju, ali čim smo videli šta se dešava sa sivom, nismo imali previše nade za ostale testove. Srećom, ovaj monitor se u ovom testu nije pokazao mnogo lošije u odnosu na ranije testirane modele.

 

Sledeće ide test osnovne Colorchecker palete:

colorchecker

 

Najbitniji test nam govori da je monitor fabrički ne baš sjajno podešen. Standardni mod je još i u granicama prihvatljivog i preporučujemo da njega koristite.

Na kraju imamo tabelu kontrasta i osvetljenja:

contrast and brightness

 

Kontrast je prilično nizak, ali iz nekog razloga Vam to neće smetati. Znamo da nama nije. I na ranije testiranom ASUS MX279 je kontrast išao do maksimalno 350:1 (što je relativno malo), pa je slika bila i dalje više nego dobra.

 

Što se tiče naših podešavanja za kalibraciju, mi smo odabrali sledeće:

  • 6500k bela tačka
  • 2,2 gama
  • 160 cd/m2 osvetljenje

 

A dobili smo sledeće:

  • 6490 bela tačka
  • 2,16 gama
  • 161 cd/m2 osvetljenje

 

Uniformnost slike i belu tačku smo takođe testirali sa našim X-rite i1display Pro kolorimetrom.

 

Standard Mod:

standard luminance

standard white point

 

Game Mod:

game luminance

game white point

 

Movie Mod:

movie luminance

movie white point

 

Web Mod:

web luminance

web white point

 

Text Mod:

text luminance

text white point

 

Mono Mod:

mono luminance

mono white point

 

Nakon kalibracije:

calibrated luminance

calibrated white point

 

Ni jedan monitor neće prikazivati 100-procentno uniformnu sliku, a na fotografijama iznad možete videti kakva je raspodela uniformnosti u zavisnosti od dela panela na kome su vršenja merenja. Periferni delovi porvšine monitora treba da se sinhronizuju sa centralnim i kada je odstupanje previsoko za naše kriterijume, biće obojeno crvenom bojom, a ako to nije slučaj – onda zelenom.

Kao što imate prilike da vidite, uniformnost je skoro pa savršena. Ostali smo prilično zatečeni na koji način je Viewsonic ovo uspeo da postigne, a iskreno se nadamo da nismo samo „uboli“ odličan primerak.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar