Merenja kolorimetrom
U celu priču ćemo uključiti i naš standardni alat – XRite i1Display pro. O ovom kolorimetru ste detaljno mogli da čitate ovde. On će nam pomagati da izmerimo koliko su precizno prikazane boje, kontrast, osvetljenje i još ponešto.
Prikazaćemo Vam rezultate sumirane u nekoliko tabela. Odlučili smo se da ih tako prezentujemo radi bolje preglednosti. Rezultate nakon kalibracije iz zadnje kolone ćemo sumirati na kraju ove strane. U tabeli su prikazane vrednosti kolorne devijacije – deltaE (dE). Ukoliko želite da nešto više saznate o dE pojmu, možete posetiti ovaj link. Važno je da napomenemo da ljudsko oko može da primeti razliku tek ako je deltaE 1 ili veće. Ukoliko je delta veće od 3, onda govorimo o vidljivoj razlici u tačnosti prikaza boja. Dakle, ako je dE manje od jedan, tačnost boja je izuzetna. Za dE između 1 i 3, tačnost je dobra i prihvatljiva. Kada je dE veće od 5, boje su primetno lošije i netačno prikazane.
Prvo ćemo krenuti sa testovima sive.
LG 29UM57 dolazi fabrički kalibrisan po CIE 94 standardu, pa dolazi do različitih rezultata merenja jer mi koristimo CIE 2000 standard u testovima. Što se tiče sive, nismo baš zadovoljni. Postoje značajna odstupanja. U koloni „nakon kalibracije“ možete videti rezultat nakon kalibrisanja našim i1DisplayPRO kolorimetrom. Fantastičan potencijal.
Sledi test osnovnih boja.
Osnovne boje možda i ne deluju baš tako „osnovne“, pošto su ipak u pitanju neke nijanse. Međutim, tako nam HCFR softver koji koristimo nudi od opcija i za sada ćemo se pridržavati toga. Na ovom testu gotovo svi monitori prolaze kao bosi po trnju. Što se primerka na testu tiče, Delta-E je uglavnom ispod 5, što je dobar rezultat. Vidimo da nakon naše kalibracije delta-E pao ispod vrednosti 2.
Sledeće ide test osnovne Colorchecker palete.
Najbitniji test nam govori da je naš primerak fabrički veoma dobro podešen. Ukoliko budete koristili neki od profila dobićete nešto lošije boje (lošije u smislu nepreciznije), ali profili ionako služe za amplifikuju doživljaj korišćenja monitora u određenim situacijama. Npr, ako ste filmofil možda ćete odabrati Cinema profil iako on ne daje najtačnije boje. Fabrički default-ni profil je dao vrednosti ispod 5, što je zadovoljavajuće za uslov tačnosti. Drugi profili nisu bili baš najpreciznije podešeni.
Na kraju imamo tabelu kontrasta i osvetljenja.
Izmereni kontrast po defaultu je praktično po PS-u, odnosno specifikaciji (čak i malo preko). Osvetljenje (brightness) je potrebno smanjiti, pošto je prejako.
Što se tiče naših podešavanja za kalibraciju, mi smo odabrali sledeće:
- 6500k bela tačka
- 2.2 gama
- 160 cd/m2 osvetljenje
A dobili smo sledeće:
- 6463K bela tačka
- 2,04 gama
- 167 cd/m2 osvetljenje
- Contrast 813:1
U zadnjoj koloni grafikona možete pronaći rezultate nakon kalibracije, a oni su zaista odlični.
Uniformnost slike i belu tačku smo, takođe, testirali sa našim X-rite i1display Pro kolorimetrom.
Custom Mod:
Photo Mod:
Cinema Mod:
Reader1 Mod:
Reader2 Mod:
Neko naše iskustvo je da monitori uglavnom neće prikazivati 100% uniformnu sliku. Kada proveravamo uniformnost tolerišemo do 15%. Na fotografijama iznad crvenom bojom su obeleženi kvadranti koji nisu zadovoljili ovaj uslov. Rezultati su odlični u ovoj kategoriji, kao što smo i sami videli pre merenja.
Dodaj komentar