| Hardver | Monitori | ASUS VS278Q
Monitori

ASUS VS278Q


Panel

 

Panel koji se koristi u ovom slučaju je TN+Film tipa. Ukoliko vas interesuje nešto više o TN tehnologiji, možete početi informisanje na sledećem linku.

OEM u ovom slučaju je Chi Mei Innolux (nekadašnji Chi Mei Optoelectronics). U pitanju je Tajvanska kompanija, koja je jedan od većih igrača na polju LCD tehnologije. Tačna oznaka panela je M270HGE -L20.

 

ASUS VS278Q U2

 

Na displej je primenjen „hard coating 3H“ premaz, koji sadrži anti-glare tretman (25%) na prednjem polarizatoru. Oko vrste premaza i toga koji je najbolji, može se polemisati naširoko, gde ćete čuti razna mišljenja: od toga kako AG premazi ubijaju oštrinu slike, do toga da Glare varijante nisu dobre za duži rad, jer konstatno ometaju refleksijom. Mi nismo naišli nikakav problem sa izborom premaza. Sve što nam se nije dopalo kod ovog monitora ide na teret samom TN Film panelu.

Trenutno nismo u mogućnosti da proveravamo da li pozadinsko osvetljenje (odnosno zatamnjenje) fukncioniše preko širinskog modulatora, ali ćemo i to testirati kada nabavimo i usaglasimo test opremu. Noviji tip koji će se ubuduće verovatno više koristiti predstavlja PWM zatamnjenje. Kod analognog zatamnjenja (koji se trenutno koristi), ukoliko želite da smanjite osvetljenje, sve što je potrebno da uradite jeste da smanjite količinu struje (procentualno). Problem sa analognim zatamnjenjem je što se kolorni spektar (gama) može šiftovati, a to dovodi do pogrešno reprezentovanih boja. Ovo je posebno osetljiva tema za sve kojima je monitor potreban za profesionalnu upotrebu.

Sa PWM-om se takvi problemi mogu izbeći, jer se struja ne smanjuje uopšte, već se diode uključuju i isključuju. Pa tako ako želimo da postavimo osvetljenje na 25%, PWM će signal držati aktivan (na jedinici) ¼ vremena, dok će ¾ signal biti neaktivan (na nuli). Ovo može dovesti do vidljivog “flickeringa”, pa je potrebno da frekvencija rada PWM-a bude iznad 100Hz, a poželjno je da ova vrednost bude i veća. Naravno, ne mora da znači da ćete biti baš vi svedoci ove pojave, jer je naučno pokazano da ljudsko oko ne primećuje treperenje slike ako je frekvencija paljenja i gašenja dioda iznad 100Hz, ali moramo da pomenemo da postoji potencijalna mogućnost da nekome zasmeta.

Nastavljamo sa kvalitetom prikaza…

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar