| Hardver | Monitori | ASUS VS278Q
Monitori

ASUS VS278Q


Merenja kolorimetrom

 

Ovog puta ćemo agresivnije u celu priču uključiti naš tajni alat – XRite i1Display pro. O našem kolorimetru ste detaljno mogli već da čitate. On će nam od sada pomagati da izmerimo koliko su precizno prikazane boje, kontrast, osvetljenje i još ponešto.

Prikazaćemo Vam rezultate sumirane u nekoliko tabela. Odlučili smo se da ih tako prezentujemo radi bolje preglednosti. Rezultate nakon kalibracije iz zadnje kolone ćemo sumirati na kraju ove strane. U tabeli su prikazane vrednosti kolorne devijacije – deltaE (dE). Važno je da napomenemo da ljudsko oko može da primeti razliku tek ako je deltaE 1 ili veće. Ukoliko je delta veće od 3, onda govorimo o vrlo vidljivoj razlici u tačnosti prikaza boja. Dakle, ako je dE manje od jedan, tačnost boja je izuzetna. Za dE između 1 i 3, tačnost je dobra i prihvatljiva. Kada je dE veće od 3, boje su primetno lošije i netačno prikazane.

Prvo ćemo krenuti sa testovima „Sive“:

Grayscale ASUS vs278Q

 

Ovde vidimo da sRGB i NightView Mod nešto bolje prikazuju sive gradijente od ostalih preseta. Međutim, tačnost je skroz u drugom planu.

Sledi test osnovnih boja:

Primary Secondary colors ASUS vs278Q

 

U ovom testu su se najbolje pokazali sRGB i Standard Mode. Napominjemo da smo merili defaultne vrednosti bez ikakvog dodatnog štelovanja boja, kontrasta itd. Da pomenemo da su Scenery i Game mode fabrički napucani šljaštećim elementima, koji su totalno upropastili tačnost prikaza boja.

Sledeće ide test osnovne Colorchecker palete:

Colorchecker ASUS vs278Q

 

Ukupno gledano sRGB i Standard mode podjednako tačno prikazuju boje, pa je i naša preporuka da njih koristite, kada su u pitanju osnovna podešavanja VS278Q.

Na kraju imamo tabelu kontrasta i osvetljenja:

Contrast Brightness ASUS vs278Q

 

Preporučuje se da gama bude podešena na 2,2, jer se tada boje najtačnije prikazuju.

Elem, sigurno ste primetili poslednju kolonu „Nakon kalibracije“, a verujemo i da ste primetili koliko su niže (bolje) vrednosti u odnosu na ostale predefinisane modove prikaza slike. Brojke ne lažu, a mi možemo da konstatujemo da je ovom monitoru potrebna prava hardverska kalibracija da bi se doveo u red.

 

Naša setovanja za ciljnu kalibraciju su bila sledeća:

-6500k bela tačka

-2.2 gama

-160 cd/m2 osvetljenje

 

Mi smo dobili sledeće:

-6278 bela tačka

-2,18 gama

-161 cd/m2 osvetljenje

 

Ukupno gledano, na kraju smo bili vrlo zadovoljni. Pređimo na uniformnost slike.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar