| Hardver | Monitori | ASUS SWIFT PG278Q
Monitori

ASUS SWIFT PG278Q


Utisci u radu

 

Apsolutno svaki aspekt ovog monitora je predodređen gejmingu, a ASUS upravo i igra na tu kartu. Naši utisci kažu da su na pravom putu.

Mi smo iskustvo sa ovim monitorom kalili uglavnom u igri World of Tanks, koja nam je iz nekog povampirenog razloga opet aktuelna. ASUS GTX780 Poseidon je karta koju smo uparili sa ovim RoG monitorom, što je rekli bismo odlična kombinacija. G-SYNC tehnologija radi isključivo sa nVidijinim kartama i to samo sa određenim modelima, a spisak možete naći ovde. Možemo reći da smo bili oduševljeni kako sve to radi i izgleda. Gejming je apsolutno fluidan bez ikakvih anomalija i problema. Nismo sigurni da li je našem oduševljenju više doprinelo 144Hz osvežavanje slike ili G-SYNC, ili sve to u kombinaciji sa 1ms odzivom i 1440p rezolicijom. Kompletna mešavina je naprosto učinila da nakon što smo vratili monitor ASUS-u, počeo ozbiljno da nam nedostaje. Standardni monitori imaju vidne falinke koje je PG278Q uspešno izlečio. Kao stalni monitor za rad (pa i za povremeno igranje) koristili smo Dell U2713HM koji ima IPS panel i zaista odličnu sliku. Međutim, kada pričamo o gejmingu… ASUS SWIFT PG278Q ga je naprosto „oduvao“ u svakom smislu. Zaista ne možemo reći da nas je nešto ovoliko oduševilo u poslednje vreme.

 

ASUS PG278Q U5

 

Na IPS panele sa 1ms i 144Hz ćemo čekati još mnogo vremena, a pitanje je da li će ikad dotična tehonologija da dostigne pomenuti nivo. TN panel, ma koliko nužno zlo, trenutno ispunjava te zahteve i kada je gejming u pitanju radi posao više nego korektno.

Ergonomija je na standardno za ovu klasu uređaja na visokom nivou i apsolutno ispunjava sve uslove za komforan rad. Kvalitet izrade je vanserijski, opet u skladu sa ASUS-ovom Republic of Gamers filozofijom. OSD je prilično siromašan, ali srećom je slika vrlo dobro podešena po defaultu, pa nećete ni imati preterane potrebe da „đuskate“ u okviru OSD menija.

Takođe, jako simpatičan detalj je Light in Motion – LED ring u dnu nosača, koji svetli crvenom svetlošću. U nekoliko fotki ćemo vam dočarati kako to izgleda uživo.

 

ASUS PG278Q 136 T ASUS PG278Q 137 T ASUS PG278Q 138 T

 

Zbog toga što smo često morali da čačkamo podešavanja monitora, kako bi ispitali sve elemente, desilo nam se par puta da se OSD „zaglupi“, pa jedino čupanje strujnog kabla i ponovo vraćanje je moglo da reši problem. Ovo smo pripisali friškom i neupeglanom firmware-u, ali ovo nije nešto oko čega bi neko trebao da se uzbuđujete previše. Sva je šansa da OSD nikad nećete ni koristiti, posle inicijalnog podešavanja.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar