| Hardver | Monitori | ASUS SWIFT PG278Q
Monitori

ASUS SWIFT PG278Q


Merenja kolorimetrom

 

U celu priču ćemo uključiti i naš tajni alat – XRite i1Display pro. O našem kolorimetru ste detaljno mogli već da čitate ovde. On će nam pomagati da izmerimo koliko su precizno prikazane boje, kontrast, osvetljenje i još ponešto.

 

XRite i1Display PRO 20

 

Prikazaćemo Vam rezultate sumirane u nekoliko tabela. Odlučili smo se da ih tako prezentujemo radi bolje preglednosti. Rezultate nakon kalibracije iz zadnje kolone ćemo sumirati na kraju ove strane. U tabeli su prikazane vrednosti kolorne devijacije – deltaE (dE). Ukoliko želite da nešto više saznate o dE pojmu, možete posetiti sledeći link. Važno je da napomenemo da ljudsko oko može da primeti razliku tek ako je deltaE 1 ili veće. Ukoliko je delta veće od 3, onda govorimo o vrlo vidljivoj razlici u tačnosti prikaza boja. Dakle, ako je dE manje od jedan, tačnost boja je izuzetna. Za dE između 1 i 3, tačnost je dobra i prihvatljiva. Kada je dE veće od 3, boje su primetno lošije i netačno prikazane.

 

calibrated T

 

Prvo ćemo krenuti sa testovima sive.

grayscale

 

Vidimo da je ova sekcija već odlično fabrički prekalibrisana. Sledi test osnovnih boja.

 

primary colors

 

Osnovne boje možda i ne deluju baš tako „osnovne“, pošto su ipak u pitanju neke nijanse. Međutim, tako nam HCFR softver koji koristimo nudi od opcija i za sada ćemo se pridržavati toga. Na ovom testu gotovo svi monitori prolaze kao bosi po trnju, međutim, vidimo da je fabrički rezultat dosta blizu rezultata nakon kalibracije, što je u neku ruku dobar pokazatelj za ovaj monitor.

 

Sledeće ide test osnovne Colorchecker palete.

 

colorchecker

 

Najbitniji test nam govori da je monitor fabrički prilično dobro podešen i da samim tim daje dosta precizne boje. Zaista pohvalno za ASUS. Na kraju imamo tabelu kontrasta i osvetljenja.

 

contrast and brightness

 

Kontrast je fabrički na dosta visokoj vrednosti, čime je ASUS skoro pa ispunio obećanu specifikaciju od 1000:1.

 

Što se tiče naših podešavanja za kalibraciju, mi smo odabrali sledeće:

 

  • 6500K bela tačka
  • 2,2 gama
  • 160 cd/m2 osvetljenje

 

A dobili smo sledeće:

  • 6529K bela tačka
  • 2,17 gama
  • 159 cd/m2 osvetljenje

 

Uniformnost slike i belu tačku smo takođe testirali sa našim X-rite i1display Pro kolorimetrom.

 

Native

luminance T

white point T

 

Vidimo dosta odstupanja u sjajnosti slike, a ovo bi bila ujedno druga i poslednja mana. Temperatura određenih delova slike bi takođe mogla biti bolje sinhronizovana.

Ni jedan monitor neće prikazivati 100-procentno uniformnu sliku, a na fotografijama iznad možete videti kakva je raspodela uniformnosti u zavisnosti od dela panela na kome su vršenja merenja. Periferni delovi porvšine monitora treba da se sinhronizuju sa centralnim i kada je odstupanje previsoko za naše kriterijume, biće obojeno crvenom bojom, a ako to nije slučaj – onda zelenom.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar