Hardverski nivo
Sapphire Pure Black X58 matična ploča je punog ATX formata (30,5 x 24,2 cm). Ono što se prvo da primetiti je da je Sapphire uspeo da napravi jedan na oko veoma moderan i dopadljiv model matične ploče. Crno-plava kobinacija je provereno dobra (jel’ neko rekao Inter?), a Sapphire je sve to lepo uklopio.
Jednostavno rečeno Pure Black X58 model je odlično dizajniran. Lep debi sa te strane za Sapphire-a, a ovaj model će se sigurno svideti većini korisnika koji vole da ulepšavaju računar (Da li je neko rekao illidan? Ili to čujemo JBL-a?)
Ono što se takođe odmah da primetiti je sistem hlađenja Sapphire Pure Black X58 matične ploče. Nećemo se previše zadržavati u opisu ovog hlađenja (primer autora: čemu služe slike), ali ćemo konstatovati da u eksploataciji nije dolazilo do pregrevanja, čak i prilikom ozbiljnijeg overklokovanja i podizanja napona, a i kako bi? Telo hladnjaka je masivno, štaviše jedno od najvećih sa kojim smo se susreli na matičnoj ploči, dok je debljina heatpipe-a i više nego dovoljna. Jedino na šta treba obratiti pažnju je visina i širina ovog hladnjaka, jer u slučaju montiranja nekog povećeg vazdušnog kulera kakva je Noctua NH-D14, može lako da se desi da dođe do problema. Bilo kako bilo, dimenzije hladnjaka na Sapphire Pure Black X58 matičnoj ploči smo vam ostavili kroz slike, a verujemo u vašu inteligenciju kada je uzimanje mere u pitanju dragi čitaoci.
Treba pohvaliti i to što ovaj model matične ploče poseduje back plate za hladnjak, dok se termlani pad za koji se Sapphire odlučio može okarakterisati kao dobar. Autori ovoga teksta smatraju da je termalna pasta bolje rešenje, ali kako su temperature ove matične ploče, odnosno čipseta, bile i više nego zadovoljavajuće nemamo zamerke na taj deo.
Sapphire Pure Black X58 matična ploča poseduje tri PCI Express x16 slota druge generacije, i jedan PCI Express x16 slota prve generacije. PCI Express x16 2.0 slotovi rade u 16x/8x/8x modu kada se popune, dok četvrti PCI Express x16 1.0 slot radi u x4 modu rada, pa je kao takav kao stvoren za instaliranje nekog TV tjunera, ili kvalitetnije audio karte. Pored toga, na Sapphire Pure Black X58 matičnoj ploči možete naći i jedan arhaični, ali kako se nekako uvek na kraju ispostavi potreban, PCI slot. Ova matična ploča poseduje AMD CrossfireX podršku rada grafičkih karti, ali ne i nVidia SLI, barem ne zvanično. Ali to smo očekivali od Sapphire-a obzirom da u svom portfoliju nemaju „zelenu“ grafičku kartu.
Čipset i DIMM slotovi imaju trostepeno filtrirajne napona, dok CPU opslužuje osam faza filtracije. Nešto kasnije ćete moći i da pročitate kako se naponska jedinica za CPU ponašala prilikom overklokovanja.
Uvek je lepo videti kada matična ploča poseduje dva BIOS čipa, a to će overklokeri, ponajviše, znati da cene. Prednost se ogleda u tome što u slučaju neuspelog flešovanja, ili pak „zabagovanog“ BIOS-a u glavnom BIOS čipu, uvek možete da uradite backup iz sekundarnog. U praksi ovo znači da ćete uštedeti dosta živaca. Kod Sapphire Pure Black X58 modela postoji i mikroprekidač za menjanje BIOS-a, kao i korisno dugme za čišćenje postavke BIOS-a.
Power i reset tasteri su uvek dobro došli. Pogotovo overklokerima koji matičnu ploču koriste van kućišta, ali smatramo da bi položaj tih tastera bio povoljniji za finalnog korisnika da se isti nalaze do DIMM slotova. Isto se može i reći za „reset CMOS“ taster. Sapphire Pure Black X58 model poseduje i dvokarakterni displej, koji će vas obaveštavati u kom stadijumu rada je matična ploča, kao i u slučaju neke greške u radu šta je tačno prouzrokovalo problem.
Na samoj matičnoj ploči postoji sedam SATA portova. Pet SATA 2.0 porta propusne moći 3 Gb/s i dva SATA 3.0 porta propusne moći 6Gb/s. Konektor za povezivanje power, restart, power LED, HDD LED i sl. je uredno označen, dok je prisutan i FireWire priključak. Vreme USB 2.0 standarda polako ali sigurno prolazi, a sve prisutnija su na tržištu kućišta koja imaju USB 3.0 front priključak. Pure Black X58 model takav priključak nema i poseduje tek dva USB 3.0 konektora i to na I/O pozadinskom panelu.
Realtek ALC892 (7.1) HD audio kodek predstavlja jedno od najboljih integrisanih audio rešenja, dok Sapphire Pure Black X58 matična ploča poseduje i jedan Marvell 88E8057 gigabitni LAN priključak. Reč je o pouzadnom i vrlo dobrom rešenju.
Pozadinski panel ove matične ploče je odlično rešen i poseduje apsolutno svaki konektor koji vam može zatrebati:
8x USB 2.0 port
2x USB3.0 port
1x eSATA port
1x PS/2 port (kombinovani – radi i tastatura i miš)
1x LAN port
1x S/PDIF Out coaxial
1x S/PDIF Out optical
6x 3,5mm audio in/out konektor
1x FireWire port (6pin i 4pin)
1x Bluetooth 2.1
Kao što vidite na pozadinskom panelu ovog modela je sve manje ili više standardno za ovaj cenovni rang. Pohvalićemo postojanje veoma korisnog Bluetooth 2.1 modula, koji se ne može „iščupati“ iako nam se inicijalno učinilo da je reč o USB modulu koji se može koristiti na bilo kojoj matičnoj ploči. Veoma korisna stvar u vremenu kada su „pametni telefoni“ stvarno pametni.
Polako ali sigurno smo došli do BIOS-a Sapphire Pure Black X58 matične ploče, kao i njenih overklok mogućnosti.
Dodaj komentar