| Hardver | Matične ploče | MSI 890FXA-GD70
Matične ploče

MSI 890FXA-GD70


Overkloking, performanse, stabilnost

Od samog početka nas je interesovalo šta zapravo donose nove 890FX ploče u odnosu na starije, naročito kada su u pitanju novi Phenom II X6 Thuban procesori. Navodno, za pokretanje Turbo moda na E0 Thuban jezgru neophodan je 890FX čipset. Međutim, da li je zaista tako ili je ipak potreban samo update biosa na starijoj 790FX ili pak 770 matičnoj ploči? Kao etalon za poređenje koristili smo GIGABYTE-ov MA770T-UD3P model, koji ima daleko skromniju cenu. Da li su performanse i overklok mogućnosti toliko skromnije, možete videti u narednim testovima. Poređenja radi, Phenom II X6 1055T je prošao LinX x64 više od 20 krugova baš na GIGABYTE 770 matičnoj ploči koja košta samo 70€. Phenom II X6 1055T na 4 GHz se zagrevao do granice od 65°C, što je na MSI GD70 pokretalo automatsko gašenje sistema i nemogućnost prolaska više od nekoliko krugova. U BIOS-u nismo uspeli da nađemo opciju za isključivanje ove termalne zaštite. Na GA matičnoj ploči prilikom uključene termalne zaštite, procesor je „throttle-ovao“ između 2 i 4 GHz, pa je tako održavao temperaturu na nekih 65 stepeni.

Da bi utvrdili stepen (ne)stabilnosti pri overkloku podigli smo procesor na čitavih 4,2 GHz i na 300 MHz HTT. MSI je ipak uspeo da izgura par x264 pass2 testova više nego jeftiniji GA 770T, pa možemo reći da ipak za dlaku izašao kao pobednik iz ove trke. Na duže staze gledano, MSI poseduje bolje hlađenje čipseta i naponske sekcije, pa će verovatno teže doći do otkazivanja same matične ploče usled velikog opterećenja i ekstremnog overkloka.

Što se performansi tiče, na deklarisanim frekvencijama sa uključenim Turbo modom, GA770T-UD3P je na iznenađenje svih pokazala čak nešto bolje performanse od MSI GD70. Ipak, skuplja matična ploča je nešto bolje skalirala u overklokingu, pa su performanse pri overklokingu bile nešto bolje na MSI modelu. Sve u svemu razlike u peroformansama između ovih modela su akademske, iako razlika u ceni baš i ne ide u prilog tome.

 

 

Tagovi
Đ

Đorđe Kovačević

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar