| Hardver | Matične ploče | MSI 890FXA-GD70
Matične ploče

MSI 890FXA-GD70

uvodna

 

MSI kao i svi veliki igrači je među prvima predstavio svoj novi model u top-end ponudi opremljen najnovijim AMD 890FX skupom čipova. Prethodna serija bazirana na AMD 790FX čipsetu se pokazala kao izuzetna matična ploča, u samom vrhu kako po performansama i kvalitetu, tako i po overkloking mogućnostima. Imajući u vidu da su modeli sa oznakom GD70 vrhunski po pitanju napajanja procesora, trebalo bi da to ne bude slučaj i sa novom 890FXA-GD70 matičnom pločom iz kompanije MSI.

 

Doktor za CPU napajanja

 

Kao i kod prethodnice sa 790FX čipsetom, ono što izdvaja ovu seriju matičnih ploča je izuzetno moderna i kvalitetna naponska sekcija koja je pri tom i odlično hlađena. U pitanju je takozvana Dr.MOS tehnologija, poznata još kod P35 matičnih ploča.

 

Radi se o standardnoj 4+1 konfiguraciji procesorskog napajanja, ali u pitanju su MOSFET tranzistori najnovije generacije. MSI modeli ove generacije su opremljene takozvanom APS (Active Phase Switching) tehnologijom koja na inteligentan način omogućava optimalno korišćenje energije, čime se smanjuje zagrevanje i produžava vek komponentama. Sličan sistem postoji i na GIGABAYT-ovim i na ASUS-ovim matičnim pločama, ali MSI tvrdi da njihovo rešenje ima najbrži odziv i efikasnost od svih u toj klasi. Matična ploča je opremljena LED diodama koje pokazuju koliko je opterećenje, kao i koliko je opterećenje northbridge-a. Ovo radi samo ukoliko je u BIOS-u ili na samoj matičnoj ploči uključeno Green Power dugme. Na ovaj način postiže se veća energetska efikasnost i manje zagrevanje matične ploče i procesora. Pored toga u BIOS-u, u Green Power meniju je prikazana energetska efikasnost, napon i amperaža jezgara i northbridge-a (power plane-ova).

 

drmos_graph

 

drmos_highefficiency02

 

drmos_package_e

 

DrMOS sadrži u sebi tri vrste tranzistora potrebnih za napajanje procesora i čipseta. To su „Driver IC“, „Top-MOSFET“ i „Bottom-MOSFET“.  U pitanju je integracija ovih kola u jedan čip. Prednost ovakvog koncepta je daleko manje zagrevanje, veća energetska efikasnost, manji gubitci u krajnjem slučaju, mogućnost većeg overkloka samog procesora. DrMOS  ima daleko brži „switching“ od standardnih MOSFET-a.

 

13_T

 

Da biste overklokovali vaš procesor, putem podizanja FSB-a, potrebno je samo pritisnuti dugme OC_DIAL, nakon čega pomoću točkića ugrađenom na PCB-u, u podeocima po 1 MHz ili više, možete podizati FSB. Ovako podešena setovanja ostaju upisana u BIOS-u. Ukoliko računar neće da se probudi, jednostavnim pritiskom na „clr CMOS“ dugme, poništavate celokupan zapis CMOS podešavanja. Pored toga tu su prisutne i kojekakve „auto overklok“ opcije koje se do sada nikada nisu pokazale kao preterano pouzdano rešenje. Najbolje rezultate ipak postižu samo najbolji majstori overkloka.

 

 

Tagovi
Đ

Đorđe Kovačević

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar