BIOS
Ovde se radi o novom UEFI DualBIOS-u koji koristi novi „dashboard“ mod. Ovaj način rada omogućava bolju preglednost samog BIOS-a i parametara, mada je nama trebalo neko vreme da se naviknemo, jer je način rada definitivno drugačiji nego bilo šta što smo videli do sada.
U gornjem delu ekrana možete videti segmente BIOS-a kojima želite da pristupite. Korisnički interfejs je potpuno grafički orijentisan. Unutar Home menija, nalaze se sva potrebna podešavanja za overkloking, promenu množioca, napona i slično. Ulaskom u „Performance“ meni, dolazite do detaljnijih sistemskih podešavanja. Ovde je moguće učitati XMP profil za RAM, ali i podesiti sve potrebne napone i memorijske parametre. Jednostavnim klikom na „Voltage“ tabulator, ulazite u podmeni za podešavanje napona. Takođe, menijima „System information“ možete videti i podesiti pristupne šifre i pristupne nivoe, a u „BIOS features“ omogućeno je uključivanje i isključivanje virtuelizacije, fast boot, efi drajvera za GPU i još nekih parametara vezanih za Windows 8 i brzi boot sistema. Pored ovoga tu su još i podmeniji „Peripherals“ i „Power managemant“ koji su manje-više standardni. Iz menija „save & exit“ možete snimiti profile, ali i pozvati program za flešovanje BIOS-a. Napominjemo da ovaj UEFI poseduje osim OC profila i korisničke profile. Pritiskom na F2 prelazite iz dashboard moda u normalan mod:
Odavde je moguća klasična navigacija kroz BIOS menije. Unutar M.I.T. menija, moguća je kontrola frekvencija, napona i memorije što je najbitnije za overklok.
Podešavanja frekvencije kao i u Dashboard modu omogućavaju promenu svih parametara BCLK-a i množioca, kao i frekvencije za integrisani GPU.
Osim standardnog podešavanja za memoriju, po kanalu je moguće podešavati brojne subtajminge. Osim očitavanja XMP profila tu se nalaze i brojni predefinisani overklok profili za poznate memorijske brendove kao što su Gskill, Corsair i ostali. Tu se nalazi i opcija koja služi da „zategne“ rad sa memorijom ili da ga „olabavi“ u cilju postizanja što boljih overklok rezultata, a odraz na performanse je relativno mali.
Pod „Advanced Voltage Settings“ možete da podesite sve parametre koji su vezani za napone:
U „Advanced Power Settings“ moguće je podesiti parametre koji su vezani za rad naponskih jedinica za procesor i memoriju, a to je strujna zaštita, kalibracija napona i frekvencija faza. „CPU Core Voltage Control“ služi logično za podešavanje napona vezanih za CPU core i VRM. Osim toga tu su još i podešavanja napona za čipset odnosno PCH, ali i za RAM.
Kao i u svakom BIOS-u do sada tu je i deo koji vrši monitoring sistemskih napona i temperatura, ali je tu i odeljak za detaljno podešavanje brzine rada ventilatora.
U odeljku „Miscellaneous Settings“ nalazi se jedan specifičan „tweak“, 3D Mark01 boost, koji služi da ubrza rad sa grafikom. Ovo je zanimljiva opcija za sve one koji jure rangiranje na hwbot-u.
Dodaj komentar