Softverski nivo
Za softversku kontrolu overkloka, sistemskih parametara i ventilatora koristi se Gigabyte-ov Easy Tune. Do sada je ASUS prednjačio sa svojim AI Suite softverskim paketom, ali sada možemo slobodno reći da i gospoda iz Gigabyte-a „svog konja za trku imaju“.
Glavna aplikacija koja se instalira kao podrška za ostale module je Appcenter. Preko ovog softvera se statuju svi potrebni moduli kao što su Easy Tune, update bios-a koji radi besprekorno, USB blocker, EZ setup kao i Live update. Krenućemo od Easy Tune-a:
Prva opcija u meniju sa strane otvara informacije o sistemu na kojem se radi. Druga po redu opcija, Smart Quick Boost služi da pokrene neke od predefinisanih profila za overkloking ili štednju energije. Osim predefinisanih profila tu je i automatski overkloking, ali i napredne opcije za ručno podešavanje sistemskih parametara.
U Advanced podešavanjima moguće je menjati BCLK, frekvenciju memorije, množilac za jezgra, napon jezgra, napon grafičkog jezgra, uncore odnosno ring bus napon, system agent napon u procesoru, I/O napone, kao i PCH napon za čipset, IO napon za čipset i RAM. Nije moguće u „letu“ menjati parametre za RAM.
Podešavanje ventilatora moguće je putem predefinisanih profila, ali moguće je i ručno podesiti na kojim temperaturama će se paliti ventilatori i koliki će imati „duty cycle“. Softver radi posao na istovetan način kao i na drugim matičnim pločama, poput ASUS-ovog AISuite-a, ali je interfejs malo drugačiji, po našem mišljenju, malo je jednostavniji i intuitivniji.
System Alerts služi da podesite alarme za ventilatore i temperature. Podešavanje je jednostavno, sve što je potrebno je čekiranje checkbox-a za parametar koji želite da pratite i podešavanje praga za paljenje alarma. Pritiskom na Apply potvrđujete setovanja.
Funkcija 3D Power menija je slična kao i kod AISuite-a Digi+ control. Dakle, ovde se podešavaju parametri vezani za digitalni PWM i naponsku jedinicu. Moguće je da podesite frekvenciju naponskih faza, kao i zaštitu od struje za RAM i procesor. Naravno, tu je i mogućnost podešavanja kalibracije napona prilikom opterećivanja VRM jedinice, odnosno vdropp.
Pritiskom na HWMonitor možete da vidite najvažnije sistemske parametre, kao što su temperature procesora, čipseta i matične ploče, ali i napone i brzine okretanja ventilatora.
BIOS update prvo proverava vašu verziju flešovanog BIOS-a, a ukoliko hoćete da flešujete, automatski se prekida rad ostalog Easy Tune softvera. Update je moguće izvršiti preko servera u Taiwan-u, Kini, SAD i Japanu, ali ne i u Evropi. Moguće je ručno flešovati iz fajla koji ste skinuli i snimili, ali je takođe moguće i snimiti trenutni BIOS na drajv. Postoji i mogućnost menjanja OEM logo-a, jednostavnim učitavanjem slike, preko Face Wizzard-a.
USB Blocker služi da blokirate određeni pristup na USB port. To ne mora da bude samo blokada USB drajva, već i blokada štampača ili bilo kog USB uređaja. Dakle, moguće je da isključite mogućnost korišćenja flash drajva, ali da USB radi za ostale uređaje, na primer za Smart Card readere. Zaštita se vrši putem password-a.
EZ Setup podrazumeva drajv switching tehnologiju, gde možete da menjate način rada iz AHCI u RAID ili standardan legacy IDE. Tu je uključena i Rapid Start tehnologija, a matična ploča nije prepoznala da se ovde radi o SSD-u. Smart connect tehnologija služi da se vaš softver periodično nadograđuje.
Smart lock ima funkciju da zaključava operativni sistem za pristup u određenim vremenskim periodima. Primera radi, ukoliko je radno vreme računar će biti otključan, a kada je pauza ili kraj radnog vremena, računar se „lock-uje“.
Smart Recovery je ugrađen softver za backup celog sistema ili određenih fajlova. Radi tako što pravi image – sliku fajl sistema ili onoga što bekapujete.
Svi parametri koji su promenjeni putem softvera mogu se opciono snimiti kao podešavanja u BIOS-u, nakon čega će sistem raditi sa novim podešavanjima koja su iz Windowsa postavljena.
Dodaj komentar