Hardverski nivo
Za početak ako je nekom potrebno tu je slika u većoj rezoluciji:
Čipovi i layout
Layout je izveden u full ATX formatu i pri prvom pogledu nakon otvaranja kutije izaziva krik oduševljenja: „vaaoouuu kakva ploča!“.
Opšti utisak je da u rukama držite veoma skup proizvod i pomalo vam teško pada da se odvojite. Na matičnoj ploči se nalazi samo ono što je neophodno, dakle, nema dodatnih mrežnih kontrolera, WiFi, fancy zvučnih kodeka, ali su tu merne tačke, OC tasteri i solidan broj USB portova.
Layout jeste zaista kvalitetno urađen, u šestoslojnoj štampi, a optimizacija u radu sa memorijom je maksimizirana, kao i overklok memorije, što se može videti i u samim rezultatima.
Istom bojom su označeni različiti memorijski kanali, ali iste memorijske banke. Dakle, ako hoćete da vam matična ploča radi u dual channell režimu, potrebno je da postavite memorije u slotove iste boje, dakle u slot 2 i slot 1 ili slot 3 i slot 4. Obeležavanje je naizmenično, pa tako prvi do procesora je DIMM 4, drugi je DIMM 2, treći je DIMM 3, a četvrti je DIMM 1.
Gigabyte koristi pozlatu na pinout-u u CPU socket-u, slotovima za RAM i svim ključnim delovima poput PCI Express slotova. Pozlata ovih delova garantuje pouzdanost u uslovima čestog testiranja, overklokovanja i promene komponenata.
Elektroliti koji se koriste su Nippon-ovi, izuzetno kvalitetni, posebno pravljeni, ofarbani crnom bojom, za koje Gigabyte garantuje da imaju radni vek 10.000 sati na čak 105 stepeni.
Zavojnice su feritne od 60A, što je više nego dovoljno ako se uzme u obzir da tranzistori mogu da izvuku oko 40A sa 11W disipacije, ali je ripple zbog toga dosta niži nego sa „manjim“ zavojnicama.
VRM je projektovan u 8 faza, uz korišćenje digitalnog PWM kola. Dakle, ne postoje dubleri faza, izolovanost je korektna.
MosFET tranzistori predstavljaju gradivni element VRM – Voltage Regulator Modul-a. MOSFET je prekidačko kolo, tranzistor koji radi u režimu „uključeno-isključeno“. Na njegov „gate“ se dovodi izvesna količina napona, pomoću kojeg se tranzistor polarizuje, što mu omogućava da provede struju od source-a, ka drain-u. Kontrolni napon koji se dobija na „gate-ovima“ ovih MOSFET-a stiže sa MOSFET IC drivera, koji su opet inicijalizovani od strane PWM kontrolera. PWM dobija povratnu informaciju o izmerenom rezultujućem naponu, pa ukoliko je napon niži od željenog, PWM šalje signal mosFET-ima. Prekidački šum koji se stvara od strane PWM kontrolera i mosFET-a koji se uključuju i isključuju „pegla“ se putem zavojnica i kondenzatora, odnosno elektrolita.
U pitanju su IR3553M tranzistori, renomiranog proizvođača International Rectifier. Za razliku od klasičnih mosFET tranzistora, ovi u sebi sadrže low i up FET-ove, a kontrola ovih tranzistora vrši se preko eksternih mosFET drajvera. Ove mosFET-e smo već videli kod ASUS Maximus VI Impact matične ploče, ali je kod Gigabyte-a korišćen drugačiji PWM kontroler o kojem ćemo kasnije pričati.
IR3553M su deklarisani na 40A, međutim, to je samo teoretska vrednost. Proizvođač tvrdi da je preko 90% efikasnosti ovih tranzistora dostupno od 5 do čak 23A, što drugim rečima znači da onih 10% odlazi na toplotu. Kako snaga zavisi od napona [V] i jačine struje [A], sa povećanjem jačine struje, pri istom naponu dolazi do veće disipacije toplote. Dakle, na tih 40A, IR3553M tranzistor otpušta 11W toplotne energije, što je relativno solidna vrednost, ali lošija od one koju daju NexFET tranzistori na ostalim ROG pločama, koja iznosi oko 6,5W na 40A. U opticaju su još i IR3550 mosFET drajveri koji disipiraju 11W na čak 60A, što je daleko ispred onoga što nude ostali proizvođači matičnih ploča, ali na žalost Gigabyte ove vrhunske mosFET-e ugrađuje samo na najskuplje modele, odnosno na Z87X-OC Force.
Ako bi rangirali snagu mosFET-a, IR3553 su za nijansu slabiji nego TI nexFET na ASUS matičnim, ali znatno slabiji nego IR3550, što se može lako videti na dijagramu, koji govor da pri 11W disipacije tranzistor daje 60A umesto 40A. Ipak to je samo teorijska vrednost, jer u nominalnim opterećenjima nema neke velike razlike u disipaciji, na primer na 20A IR3553 disipira oko 2,5W, dok IR3550 disipira nekih 1,5W, pa je efikasnost u prvom slučaju IR3553 ~91,5%, dok je za IR3550 ~94,5%. Ipak VRM modul na Z87X-OC se veoma malo zagreva, a efikasnost može da se očita i na meraču potrošnje.
Za kontrolu napona na MOSFET-ima za napajanje procesora koristi se digitalni PWM kontroler sa oznakom IR3563B. Revizija B ovog kontrolera je u stanju da izgura 2 MHz po naponskoj fazi, što je fantastičan rezultat i jedan je od razloga izvanredne efikasnosti VRM modula na ovoj matičnoj ploči.
Za kontrolu napajanja na memorijskim modulima, koristi se IR3570 PWM kontroler u kombinaciji sa Renesas K0387 Powerpak mosFET tranzistorima. Za ovu primenu koristi se doubler, potpisan od strane International Rectifier-a.
Za kontrolu HDMI portova kojih ima ukupno dva korišćeni su NXP shifter-i sa oznakom PTN3360DBS. Procesor šalje digitalni video signal koji je nativno predviđen za „emitovanje“ preko display port-a, ali za konverziju na HDMI ili DVI, potrebni su ovakvi kontroleri.
Za kontrolu punjenja preko USB 3.0 porta, on/off charge koristi Texas Instruments-ove pojačivače, sa oznakom TPS2546.
Čip sa oznakom D720210 proizvođača Renesas Semiconductor predstavlja USB 3.0 HUB kontroler, koji je zadužen za kontrolu zadnjih USB 3.0 portova.
Kao Gigabitni LAN kontroler koristi se Intelov čip sa oznakom Intel I217V, identičan kao i na većini Z87 ploča.
Čip sa oznakom IT8728F je superIO i EC (environmental conditions) kontroler koji se koristi za kontrolu ventilatora, ali i za PS/2. Ipak, ovde se ovaj zastareli kontroler koristi isključivo za kontrolu PS/2 porta, dok za inteligentnu kontolu rada ventilatora se koristi sasvim drugi EC kontroler.
Kontroler sa oznakom IT8892E predstavlja PCI bridge, koji je neophodan za kontrolu PCI magistrale. Podsetićemo da Z87 čipset ne podržava stari PCI bus.
Za kontrolu zvuka koristi se bazični Realtekov ALC892 audio kodek, koji je po specifikacijama iza ALC1150 koje smo sretali na ASUS ROG matičnim pločama. Ipak, ako uzmemo u obzir koja je namena ove matične ploče, onda i ne čudi izbor ovog zvučnog čipa, koji ruku na srce i ne predstavlja toliko loš izbor, izuzev što ne može da snima zvuk u rezoluciji većoj od 16-bita.
Čipovi sa oznakom NXP L04083B predstavljaju PCI-E 3.0 switch-eve, od kojih svaki može da kontroliše ukupno 2 linije. Šest komada ukupno kontroliše grupe od po 8x/4x/4x, odnosno 8x/0x/8x.
Dakle, što se tiče 3.0 slotova, moguće je koristiti najviše tri grafičke karte, ali je teoretski moguče koristiti i četvtu. Četvrti slot radi u 2.0 modu, pa ukoliko koristite četiri grafičke karte, ostaje vam 8x/4x/4x/4x gde svi rade u PCI-Express 2.0 modu, što je dosta sporo. Za ovako ekstremne primene bi poželjno bilo da matična ploča poseduje PLX Extender, ali to bi onda ozbiljno izbijalo iz ovog cenovnog ranga. I bez ovoga, Z87X-OC je „takmičarska ploča“.
Z87X-OC koristi dual bios tehnologiju. Zapravo ova matična ploča koristi tri BIOS čipa.
Dva sadrže sistemski BIOS, jedan glavni, a drugi backup, dok treći BIOS služi za ITE8790E EC kontoler, dakle nešto slično kao što smo viđali do sada na ASUS ROG matičnim pločama. Ovaj „treći“ BIOS sadrži i profile podešavanja koja mogu da pretrpe Clear CMOS.
Za napajanje ventilatora za procesor koriste se CPU fan i CPU opt. Oba su četovoropinska PWM i njihova kontrola je omogućena preko softvera.
Hlađenje
Hlađenje naponske jedinice ostvaruje se uz pomoć jednog običnog hladnjaka koji ne poseduje nikakav heatpipe. Kuler je pričvršćen uz pomoć šrafova sa oprugama, a ne sa plastičnim žabicama.
Hlađenje southbridge čipa regulisano je još jednim hladnjakom koji je normalne veličine za jednu Z87 matičnu ploču.
Njegova montaža je izvedena takođe zavrtnjima sa oprugama.
Prenos toplotne energije na hladnjak je više nego korektan, a southbridge se ni po najvećim opterećenjima i sa podignutim naponima ne pregreva u radu.
Hlađenje VRM modula iako ne uliva preterano poverenje, pokazalo se da je više nego dovoljno i za pošteno overvoltovan CPU.
Jednom rečju, efikasnost ove naponske jedinice je tolika da joj nije potrebno nešto specijalno bolje hlađenje od ovog.
Konektori i tasteri
Z87X-OC je namenjena takmičarskom overkloku i testerima, pa je kao takva opskrbljena sa svim potrebnim i manje potrebnim tasterima na layout-u, od kojih ćemo za svaki ponaosob detaljno opisati njegovu funkciju.
Ovakve tastere za overkloking smo viđali i ranije na nekim modelima matičnih ploča, međutim, Gigabyte je sa Z87X-OC modelom ovde otišao malo u detalje. Nekada je moguće bilo promeniti FSB, ali sada je moguće mnogo toga putem ovog „panela“.
Tag dugme ima za funkciju da snimi profil unutar UEFI BIOS-a. Pored standardnog Power i Reset dugmeta, tu se nalaze i +/- tasteri za podešavanje BCLK-a, kao i za promenu množioca.
Gear dugme ima funkciju da promeni „prenosni odnos“ za BCLK, što drugim rečima znači da pritiskom na ovo dugme možete da menjate BCLK u koracima od po 0,1 MHz, odnosno 1 MHz. Turbo taster koristi predefinisan Gigabyte-ov profil koji podiže frekvenciju procesora i turbo mod na veći nivo, nešto slično kao CPU level up.
OC Trigger prekidač ima za funkciju da prebacuje između „safe“ frekvencije, koristeći najniži CPU množilac i najveće overklokovane frekvencije, nešto slično kao „slow mode“ na ASUS-ovom OC panelu. Veoma korisna opcija kada želite da hvatate screenshot za maksimalnu frekvenciju.
Dual bios prekidač služi da birate koji ćete od dva BIOS-a da koristite. Moguće je flešovati dve različite verzije BIOS-a u matičnu ploču, pa jednostavnim selektovanjem prvog ili drugog, imate mogućnost da izaberete verziju koja vam više odgovara za overklok. Single BIOS mod je prekidač koji služi da koristite samo jedan BIOS čip na matičnoj ploči. „Settings lock“ mikroprekidač služi da pri sledećem podizanju sistema se učitaju zadnji uspešni parametri podešavanja ukoliko dođe do problema zbog overkloka pa je neophodan Clear CMOS – dakle još jedna korisna opcija za overklokere. „Memory safe“ mikroprekidač ima sličnu funkciju kao i Memory OK na ASUS matičnim pločama. Pritiskom na ovaj mikroprekidač BIOS podešava automatski memoriju u „fail safe“ režim na kojem bi trebalo da radi svaka DDR3 memorija.
Osim Clear CMOS mikroprekidača, tu se nalazi i CBAT dugme. Kada isključite računar iz struje, pritiskom na CBAT i čekanjem od nekoliko minuta dobijate potpuni RESET svih sistemskih parametara, profila i vremena. Efekat je isti kao vađenje baterije za napajanje BIOS-a.
PCI Express switch ima za funkciju da isključuje slotove izuzev PCI Express 1x slota. Dakle, ne morate da vadite grafičku kartu napolje, jednostavno isključite slot i ona ne radi.
Default položaj je OFF za sva četiri prekidača, prvi ima funkciju za prvi PCI Express 16x slot, drugi za drugi slot itd…
Layout poseduje merne tačke za napon memorije, čipseta, razne I/O napone, uncore, za svako jezgo posebno, kao i CPU Vcore IN napon. Gigabyte je ostavio mogućnost da se na posebne konektore na ploči „udžekaju“ kablovi preko kojih jednostavnije možete da merite napone. Ovo je još korisnije u situacijama kao što su na primer, overklok sesije, gde je pristup layout-u otežan zbog kondenzovanog leda ili zbog zaštite layout-a od kondenzacije.
Osim ovih, tu su i posebne merne tačke za napone svakog memorijskog modula, odnosno slota ponaosob.
Tu je i podrazumevani dijagnostički displej, preko kojeg mogu da se očitavaju POST kodovi.
OC Ignition je patentom zaštićeno dugme, koje ima funkciju da ugasi sistem bez gašenja perifernih komponenata, kao na primer drajvova ili ventilatora. Dakle, nema prekidanja napajanja za ostale komponente i sistemske ventilatore, ali se rad procesora gasi. Ovo je korisna opcija kod „cold bug“ problema, gde je neophodno grejati procesor do butabilne temperature. Korisna primena OC Ignition dugmeta je i kod testiranja custom pravljenih vodenih hlađenja, kada želite da testirate rad hlađenja bez paljenja računara. Ukoliko je ovo dugme pritisnuto, vaš PC neće odmah POST-ovati. Priznajemo, i nas je malo zbunilo na početku ovo, jer se neko igrao sa ovim dugmetom pre nego što je ploča montirana na test setup. Ipak problem je brzo otklonjen i sve je radilo u najboljem redu.
Sa prednje strane layout-a nalaze se dva USB 2.0 priključka, koja imaju za funkciju da zamene frontalni USB u uslovima kada matična ploča koristi na „bench stolu“. Pored ova dva priključka tu se nalaze i 6 SATA portova treće generacije.
Pored ovog tu su i standardni front audio header, SPDIF out, dva USB 2.0 header-a za dodatna 4 porta, pored dva koja već stoje na layout-u. Za pohvalu je i to što layout sadrži ukupno dva USB 3.0 header-a, pa je moguće preko njih zakačiti još 4 USB 3.0 uređaja. Na „južnoj“ strani layout-a mogu se primetiti još dva 4-pinska FAN header-a, koja su kontrolisana od strane EC kontrolera.
On/Off charge je izvodljiv preko prvog USB 3.0 header-a, koji je obojen crvenom bojom. Međutim, On/Off charge više ne radi preko standardnih USB 2.0 portova, pa ako imate starije kućište koje ne poseduje USB 3.0 front panel, On/Off charge neće raditi.
Za napajanje se koristi klasičan 24-pinski ATX konektor, a za napajanje VRM sekcije se koriste pored standardnog 8-pinskog header-a i dodatni 4-pinski. Veći broj linija za napajanje znači manje zagrevanje layout-a i bolje snabdevanje strujom. Ovakva rešenja smo viđali do sada samo na high-end overklokerskim modelima poput Maximus VI Extreme.
OC Peg konektor služi da obezbedi dodatno napajanje za PCI-Express slotove. Rezultat ovoga je povećana stabilnost rada grafičke karte, odnosno overklokovanog GPU-a u ekstremnim uslovima.
OC Brace
Ovaj dodatak je smišljen da omogući overklokerima i testerima bezbednije uslove rada. Drugim rečima, OC Brace je metalni ram koji ima za funkciju da pričvrsti grafičke karte koje mogu da budu prilično teške i kao takve mogu da se klate u slotovima. Ovo je svakako veoma dobra prevencija protiv spaljivanja slota ili grafičke karte, naročito kada se uzme u obzir da moćne grafičke karte mogu da budu teške i do kilogram zbog masivnog hlađenja, pa je stoga logično da bilo kakvo klaćenje po slotovima može da izazove kratak spoj.
Montaža je veoma jednostavna:
Sve što je potebno je da se ovaj ram zašrafi zavrtnjima kroz rupe za montažu matične ploče, a za okvir se zavrtnjima pričvrsti grafička karta.
Spisak konektora je sledeći:
1 x LAN RJ-45
2 x USB 2.0
6 x USB 3.0
2 x HDMI-Out
1 x Display Port
6 x 3,5mm audio in/out konektor
1 x S/PDIF audio out konektor
PS/2 combo konektor
OC Ignition taster
Dodaj komentar