Rezultati testova
Za testiranje Z87X OC modela koristili smo otključani Intel i7 4770K procesor.
Maksimalno stabilan BCLK koji smo uspeli da postignemo je ~172 MHz. Sve vrednosti preko toga su rezultovale nestabilnošću. Da je kojim slučajem korišćen procesor bez oznake „K“ brzina BCLK magistrale verovatno ne bi bitno prešla mnogo više od 107 MHz, pa je poređenje u postizanju BCLK kloka između K i non K verzije na različitim pločama besmisleno.
Overklok Avexir 2666 MHz modula je bio do sada najbolji u poređenju sa ostalim Z87 matičnim pločama.
Postignut je fantastičan i iznosio je efektivnih 2862 MHz. Za potebe testova moguće je izvući i više, ali stabilnost ne možemo da garantujemo.
Test naponske jedinice i trotling
Efikasnost naponske jedinice na GIGABYTE Z87X OC fantastična. Sa istim naponima se postiže nešto niža temperatura, odnosno niži TDP, a VRM se veoma malo zagreva.
Rezultat jasno pokazuje da je ova matična ploča veoma pametno projektovana i da je namenjena takmičarksom overkloku. Ipak, ne znamo da li bi u ekstremnim uslovima mosFET tranzistori od 40A predstavljali slabu kariku za potencijalan vdrop. Ipak u standardnim uslovima eksploatacije i overkloka na vazduhu može se reći da je Z87X-OC „’ladna k’o špricer“. Zbog niskih temperatura VRM uveravali smo se nekoliko puta da nismo loše zalepili sondu na matičnu ploču, ali i na dodir sa donje strane prilikom burn-in testova PCB je bio mlak.
Rad sa SSD-om
Rad sa SSD-om i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo. Razlike u radu sa SSD drajvom se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a. Gigabyte se ovde sasvim lepo snalazi.
Dodaj komentar