Konektori i tasteri
Overklokerski X99-SOC Force poseduje sve moguće i nemoguće prekidače i tastere namenjene takmičarskom overkloku:
Dugme OC Ignition je, kao i kod Z97X-SOC Force, instalirano odmah pored OC TAG, OC Turbo, OC Gear i ostalih dugmića. Konkretno, Tag dugme ima za funkciju da snimi profil unutar UEFI BIOS-a. Pored standardnog Power i Reset dugmeta, tu se nalaze i +/- tasteri za podešavanje BCLK-a, kao i za promenu množioca.
OC Ignition je patentom zaštićeno dugme, koje ima funkciju da ugasi sistem bez gašenja perifernih komponenata, kao na primer storage uređaja ili ventilatora. Dakle, nema prekidanja napajanja za ostale komponente i sistemske ventilatore, ali se procesor gasi. Ovo je korisna opcija kod „cold bug“ problema, gde je neophodno grejati procesor do butabilne temperature. Korisna primena OC Ignition dugmeta je i kod testiranja custom pravljenih vodenih hlađenja, kada želite da testirate rad hlađenja bez paljenja računara. Ukoliko je ovo dugme pritisnuto, Vaš PC neće odmah POST-ovati. Zapravo, ovaj deo je identičan kao i na Z97X-SOC Force.
Premotajte na 52s
Gear dugme ima funkciju da promeni „prenosni odnos“ za BCLK, što drugim rečima znači da pritiskom na ovo dugme možete da menjate BCLK u koracima od po 0,1 MHz, odnosno 1 MHz. Turbo taster koristi predefinisan Gigabyte-ov profil koji podiže frekvenciju procesora i turbo mod na veći nivo, nešto slično kao CPU level up.
OC Trigger prekidač ima za funkciju da prebacuje između „safe“ frekvencije, koristeći najniži CPU množilac i najveće overklokovane frekvencije, nešto slično kao „slow mode“ na ASUS-ovom OC panelu. Veoma korisna opcija kada želite da hvatate screenshot za maksimalnu frekvenciju. BIOS switch je prekidač koji služi da birate da li će matična ploča prilikom boot-ovanja učitavati sadržaj iz prvog ili drugog BIOS čipa. Moguće je flešovati dve različite verzije BIOS-a u matičnu ploču, te jednostavnim selektovanjem prvog ili drugog, imate mogućnost da izaberete verziju koja Vam više odgovara za overklok.
Single BIOS switch je prekidač koji služi da koristite samo jedan BIOS čip na matičnoj ploči, čime zaobilazite opciju da matična ploča prilikom pokretanja vrši proveru oba BIOS-a, već samo jednog kojeg ste selektovali za pokretanje sistema, što može ubrzati start. „Settings lock“ mikroprekidač služi da se pri sledećem podizanju sistema učitaju zadnji uspešni parametri podešavanja ukoliko dođe do problema zbog overkloka pa je neophodan Clear CMOS – dakle još jedna korisna opcija za overklokere. „Memory safe“ mikroprekidač ima sličnu funkciju kao i Memory OK na ASUS matičnim pločama. Pritiskom na ovaj mikroprekidač BIOS podešava automatski memoriju u „fail safe“ režim na kojem bi trebalo da radi svaka DDR4 memorija.
Tu su i merne tačke za napon memorije, čipseta, razne I/O napone, uncore, za svako jezgo posebno, kao i CPU Vcore IN napon. Gigabyte je ostavio mogućnost da se na posebne konektore na ploči „udžekaju“ kablovi preko kojih jednostavnije možete da merite napone. Ovo je još korisnije u situacijama kao što su na primer, overklok sesije, gde je pristup layout-u otežan zbog kondenzovanog leda ili zbog zaštite layout-a od kondenzacije. PCI Express switch ima za funkciju da isključuje slotove izuzev PCI Express 1x slota. Dakle, ne morate da vadite grafičku kartu napolje, jednostavno isključite slot i ona ne radi.
Na zadnjoj strani uočili smo CPU overclocking dugme, koje nismo videli kod Z97 verzije. Dakle, nije u pitanju OC Ignition kao kod Z87 modela jer je ono na layout-u kod Z97 i X99-SOC Force. Radi se o dugmetu koje služi da se uključi ili isključi mogućnost overklokinga. Pritiskom na ovo dugme, uključuje se overklokovan profil, a ponovnim pritiskom sve se vraća na default vrednosti.
X99-SOC Force poseduje jedan OC PEG konektor. Ovaj konektor koristi SATA napajanje da bi se ostvario stabilniji napon prilikom overklokinga 3-way ili 4-way GPU konfiguracije. Nezavisno napajaje PCI express slota može unaprediti čak i single GPU setup. Za 4-way SLI veoma je poželjna instalacija OC-PEG konektora, jer se na taj način izbegava preopterećenje standardnog 24-pinskog POWER konektora. Osim ovoga, tu se nalazi i deset SATA, odnosno osam i jedan SATA Express. Osam SATA, odnosno šest i SATA Express kontrolisani su od strane X99 kontrolerske logike, a dodata dva SATA porta su kontrolisana uz pomoć ASMedia kontrolera.
Pored svega Gigabyte je implementirao M.2 interfejs za komunikaciju sa brzim SSD-ovima, povezan direktno na PCI Express 3.0 magistralu, slično kao što je i ASRock uradio na skoro celoj seriji Z97 Extreme matičnih ploča, ali i na X99 Extreme6. Za razliku od ASRock-a koji koristi 30 Mbps, Gigabyte-ova konekcija koristi jednu PCI Express liniju manje, pa je brzina protoka do 20 Mbps.
Od standardnih konektora tu je sve što je neophodno. USB 3.0, zatim front panel header, a headeri za ventilatore su 4-pinski PWM. Pored ovoga, tu se nalaze i OC Panel i naravno Front Panel Audio.
A sa zadnje strane:
Spisak konektora je sledeći:
1 x LAN RJ-45
8 x USB 3.0
4 x USB 2.0
5 x 3,5mm audio in/out konektor
S-PDIF out
DUAL BIOS switch button
CPU OC Button
CLEAR CMOS
PS/2 combo
Dodaj komentar