Hardverski nivo – layout, konektori i tasteri
Na sledećih nekoliko slika vidi se kompletan layout:
I naravno, fotka u visokoj rezoluciji:
Format ploče je E-ATX, što znači da je ploča nekih 2cm šira od standardnih ATX ploča. Boje koje dominraju su crna i narandžasta, a moramo da kažemo da ove nijanse čuče odlično u paketu. Na prvu loptu, dizajn ove ploče nam se prilično dopao.
Prvo što ćete zapaziti (pored hladnjaka) su četiri PCIe 16x slota, pa ćete moći da koristite do četiri grafičke kartice. Za maksimalan broj kartica je potrebno da imate i odgovarajući procesor sa 40 PCI-e linija. Tu je takođe i fensi audio kodek, koji će se dopasti gejmerima (detaljnije o tome nešto kasnije).
Ploča poseduje 10 SATA III konektora, sa tim da su dva postavljena tako da ih možete iskoristiti kao SATA Express – modernija i brža konekcija sa brzinama do 10 Gbps.
U odnosu na klasične primerke X99 ploča, Champion ima svega četiri DIMM slota. Maksimalna podržana količina memorije je 32GB, mada mislimo da će bez problema raditi i 64GB (četiri štapa po 16GB).
Što se prekidača tiče, njih ima nekoliko. Tu je pre svega, prekidač za BIOS. Ova ploča koristi dva BIOS čipa, pri čemu su oni obeleženi sa M_BIOS (main) i B_BIOS (backup). Pored svakog od BIOS čipova se nalazi LED indikator, koji pokazuje koji od njih je aktivan. Pored njih, imamo i prekidače za OC. Ukoliko želite da koristite ove prekidače, nabolje da prethodno u BIOS-u učitate fabrička podešavanja (load optimized defaults). Da ne zaboravimo, tu je i jedan prekidač koji aktivira OC socket.
Pored prekidača se nalaze i merne tačke, na kojima možete meriti (uz pomoć digitalnog multimera) napone sa određenih delova ploče.
Tastera imamo tri – Power, Reset i Clear CMOS. Power taster je urađen kvalitetnije i zauzima nešto više mesta, dok su preostala dva „običnija“ i manja. Obzirom kojoj klasi proizvoda X99 SOC Champion pripada, nismo iznenađeni prisustvom LED dijagnostike.
Priključaka za ventilatore imamo pet, od kojih su dva namenjena za CPU. Svi FAN konektori imaju četiri pina, što znači PWM opciju i finu kontrolu preko softvera (ili BIOS-a). Voleli bismo da vidimo veći broj FAN konektora, ali su kompromisi negde morali da se naprave. Osim toga, ova ploča će verovatno više vremena provesti na bench stolu uz kombinaciju LN2 hlađenja, nego li u zatvorenom kućištu, te sa te strane manji broj konektora za ventilatore i nije problem od značaja.
Za napajanje procesora je korišćeno 8-pin + 4-pin rešenje, dok iznad PCI-e slotova postoji još jedan 6-pin konektor za stabilnije napajanje multi-GPU sistema.
Da pogledamo I/O panel…
Dodaj komentar