BIOS i overklok mogućnosti
Gigabyte P67A-UD7 matična ploča ima kompletno opremljen BIOS. Opcija za overkloking ima na pretek, dok naponi ne oskudevaju ni na jednoj vitalnoj komponenti. Kako izgleda kompletan BIOS ovog modela i koje sve opcije postoje, kao i kakvi su naponski koraci i sl možete videti na video klipu ispod dok ćemo mi prokomentarisati par stvari.
Osnovni klok procesora je radio totalno stabilno na 105 MHz bez bitnijeg podizanja bilo kog napona. Kako se kasnije ispostavilo, to je bio i maksimalni stabilni BCLK bez obzira na setovan napon.
Naša Kingston 2133 MHz CL9 RAM memorija je radila stabilno na 2230MHz pri naponu od 1,65V, što je odlično. Treba podsetiti da je ostvaren veći klok RAM memorije za čitavih 8MHz u odnosu na UD4 model. Kažemo „čitavih“, jer je u pitanju bio isti CPU i isti RAM, odnsono sve komponente i naponi su bili identični.
Ipak, treba se podsetiti da Sandy Bridge procesori rade u simbiozi sa RAM memorijom koja je deklarisana na 1,5V, ali to ne umanuje vrednost stabilnog ostvarenog overkloka memorije na Gigabyte P67A-UD7 matičnoj ploči.
Potom smo krenuli u istraživanje maksimalnog stabilnog overkloka našeg Intel Core i7 2600K CPU-a na naponu od 1,35V za koji smatramo da je poslednja sigurna granica u 24/7 postavci rada računara.
Ispostavilo se da smo ostvarili stabilan overklok od 4,77 GHz sa uključenim HT-om, na hlađenju CPU-a koje se može okarakterisati tek kao vrlo dobro. Kada se sve sabere ova frekvencija je na prvoj generaciji Core i7 procesora bila misaona imenica, dok je sada uz pomoć Gigabyte P67A-UD7 matične ploče lako ostvariva.
Potom nas je zanimao kvalitet naponske jedinice procesora na Gigabyte P67A-UD7 matičnoj ploči. Setovali smo napon u BIOS-u na 1,35 V. Kada se Windows 7 x64 podigao napon u idle je iznosio 1,368 V, dok je pod punim opterećenjem CPU-a iznosio 1,392 V. Tada je „Load Line Calibration“ opcija u BIOS bila upaljena.
Konstatovali smo da pad napona na CPU-u nije prevelik i da je naponski sektor Gigabyte P67A-UD7 matične ploče radio svoj posao odlično. Ipak, treba napomenuti da napon skače sa opterećenjme CPU-a i da je isti konstantan i bez fluktacija. Potom smo vođeni overklokerskim duhom „odvrnuli“ napon na manje bezbednih 1,425V i ostvarili stabilan overklok od 4,9 GHz sa upaljenim HT-om.
Kada je napon setovan u BIOS-u Gigabyte P67A-UD7 matične ploče na 1,425V u idle režimu rada je 1,44V, dok je u full load režimu rada 1,464V, kada je uključen LLC.
Ovo nam nedvosmisleno govori da je ova matična ploča namenjena i takmičarskim overklokerima. Ekstremni overklokeri će biti zadovoljni time što napon pri punom opterećenju ne pada, štaviše. To u praksi, znači da će izvući maksimum iz svog CPU-a, a samim tim imaće očekivan overklok skor u nekom benčmark programu. Što je najvažnije moći će da cede „suvu overklok drenovinu“ bez bojaznosti da će pad napon na CPU-u da im dođe glave i željenog rezultata.
Naravno pad napona sa isključenom LLC opcijom nas nije u slučaju ovog modela zanimao, jer je poneta istog izvući maksmalne performanse, pa je podrazumevano da ova opcija stalno radi. Gigabyte P67A-UD7 matična ploča je pravi izbor, a naponska jedinica za CPU ove matične ploče dobija odličnu ocenu.
Dodaj komentar