Hardverski nivo
Gigabyte P67A-UD4 matična ploča je punog ATX formata (30,5 x 24,2 cm). Ono što se prvo da primetiti je da je Gigabyte uspeo da napravi jedan na oko veoma moderan i dopadljiv model matične ploče.
Jednostavno rečeno ovo je prelepa matična ploča, na kojoj nema šareniša, dok preovlađuju tri boje: crna, siva i plava. Pun pogodak rekli bi smo, a možemo se kladiti da će ovaj model najčešće naći u kućištima svih onih koji vole da im računar lepo izgleda, a planiraju prelazak na P67 platformu, odnosno Sandy Bridge procesor.
Ono što se takođe odmah da primetiti je sistem hlađenja, koji pored dopadljivog izgleda svoj posao radi odlično. Nećemo se previše zadržavati u opisu ovog hlađenja (primer urednika: čemu služe slike), ali ćemo konstatovati da u eksploataciji nije dolazilo do pregrevanja, čak i prilikom ozbiljnijeg overklokovanja. Na tom polju su inženjeri Gigabyte-a položili ispit sa odličnom ocenom.
Čipset i DIMM slotovi imaju dvostepeno filtrirajne napona, dok CPU opslužuje 12 faza filtracije. Nešto kasnije ćete moći i da pročitate kako se naponska jedinica za CPU ponaša prilikom overklokovanja.
Uvek je lepo videti kada matična ploča poseduje dva BIOS čipa, a to će overklokeri, ponajviše, znati da cene. Prednost se ogleda u tome što u slučaju neuspelog flešovanja, ili pak „zabagovanog“ BIOS-a u glavnom BIOS čipu, uvek možete da uradite backup iz sekundarnog. U praksi ovo znači da ćete uštedeti dosta živaca. Na samoj matičnoj ploči postoji 6 SATA 2.0 portova. Četiri obojena crnom bojom predstavljaju portove brzine 3Gb/s, dok beli SATA 2.0 portovi predstavljaju 6Gb/s portove. Konektor za povezivanje power, restart, power LED, HDD LED i sl. je uredno označen.
Vreme USB 2.0 standarda polako ali sigurno prolazi, a sve su prisutnija na tržištu kućišta koja imaju na svojoj prednjoj strani USB 3.0 prključak. U skladu sa tim Gigabyte P67A-UD4 matična ploča ima dva USB 3.0 konektora na matičnoj ploči, kao i četiri USB 2.0.
Layout ovog modela je fenomanalo urađen, a tome svedoče i položaj DIMM slotova za RAM memoriju, koji su dovoljno daleko udaljeni od prvog PCIe x16 slota. To u praksi znači da nećete imati poteškoća sa ugradnjom RAM memorije, niti će se žabice DIMM slotova sudarati sa dugačkim grafičkim kartama prilikom vađenja RAM memorije iz slotova. Dva PCI slota su za današnje pojmove i više nego dovoljni, dok se isto može reći za sve popularnije PCIe x1 slotove kojih čak tri. Naravno, tu su u dva PCIe 2.0 x16 slota ukoliko se odlučite za NVIDIA SLI ili AMD CrossFire postavku rada grafičkog pod sistema, ali treba napomenuti da u tom slučaju drugi PCIe 2.0 x16 slot radi u x8 modu. U praksi to znači da top modeli grafičkih karti kao što su AMD HD6970 ili NVIDIA GTX580 model mogu da se „guše“ u radu, dok u slučaju nekog višeg srednjeg segmenta (Nvidia GTX 560 ili AMD HD6870) propusna moć tog slota nije ograničavajuća.
Realtek ALC892 (7.1) audio kodek i Realtek 8111E gigabitni LAN adapter su nam poznati od ranije i reč je o pouzadnim i vrlo dobrim rešenjima. NEC D720200F1 USB 3.0 čip se u praksi takođe pokazao kako transparentan u radu, odnosno nije nam zadavao nikakve glavobolje.
Pozadinski panel matične ploče je odlično rešen, a jedino što bi voleli da vidimo je postojanje Firewire priključka, ali kako je ova matična ploča namenjena pre svega gejmerima i overklokerima nepostojanje istog je razumljivo. Pozadinski panel poseduje:
8 x USB 2.0 port
2 x USB3.0 port
2 x eSATA port
1 x PS/2 port (kombinovani – radi i tastatura i miš)
1 x LAN port
1 x S/PDIF Out coaxial
1 x S/PDIF Out optical
6 x 3,5mm audio in/out konektor
Polako ali sigurno dolazimo do BIOS-a Gigabyte P67A-UD4 matične ploče, kao i njenih overklok mogućnosti.
Dodaj komentar