| Hardver | Matične ploče | Gigabyte H81.Amp-UP
Matične ploče

Gigabyte H81.Amp-UP


Hardverski nivo – layout i čipovi

 

Za početak ako je nekom potrebno tu je i jedna slika u „visokoj“ rezoluciji:

 

Gigabyte H81 AMP-UP 13 T

 

Obzirom da je ovo prva H81 matična ploča na našem testu, ovog puta počećemo od samog čipseta. U pitanju je Intelov H81 čipset i sigurno se pitate kakva je razlika i zbog čega su matične ploče na ovom čipsetu znatno jeftinije od Z87 pandana.

 

Shark-Bay-Desktop-Large T

 

Glavna razlika u odnosu na Z87 je u nemogućnosti promene BCLK referentnog kloka. Između ostalog, matične ploče bazirane na H81 PCH, podržavaju najviše jedan DIMM po memorijskom kanalu i maksimalno DDR3 1600. Iako to nije stvar čipseta, nego integrisanog memorijskog kontrolera u procesoru, funkciju rada memorijskih banki očigledno je moguće kontrolisati putem odgovarajućih kontrolnih registara u samom čipsetu. H81 podržava najviše dva video izlaza, umesto tri, a broj PCI-Express linija je identičan kao kod Z87 – podržano je najviše 6 PCI-E linija druge generacije.

Takođe broj podržanih USB portova je manji tj. H81 podržava najviše dva USB 3.0 porta, u poređenju sa Z87 koji podržava šest USB 3.0. Broj podržanih SATA portova brzine 6Gbps je 2, a tu su i još SATA portovi brzine 3Gbps. Nisu podržane tehnologije kao što su Rapid Storage, Smart Response, kao i Rapid Start. Rapid Storage podrazumeva rad sa diskovima u RAID-u ili Matrix Raid-u, dok Smart Response podrazumeva mogućnost keširanja fajlova sa velikog HDD-a na manjem i bržem SSD-u, slično kao što se to vrši na hibridnom SSD-HDD-u. Rapid Start tehnologija ima funkciju da omogući ubrzano podizanje sistema iz stanja sleep moda. Dakle ove tehnologije NISU deo H81 skupa čipova iako su H81 i Z87 fizički identični čipovi, na identičnom parčetu silicijuma.

 

Gigabyte H81 AMP-UP 11 T Gigabyte H81 AMP-UP 12 T

Gigabyte H81 AMP-UP 15 T

 

Layout je izveden u ATX formatu sa šest montažnih rupa. U pitanju je nešto manji layout od klasičnog full ATX na koji smo navikli kod malo skupljih modela. Ovaj izbor je donekle i razumljiv kada shvatimo da ova matična ploča poseduje samo dva DIMM slota i relativno mali broj SATA portova. Matičnom pločom dominiraju dva hladnjaka, jedan na naponskoj, a drugi na PCH-u, a od slotova možemo da primetimo i dva PCI slota koja inače nisu podržana od strane H81 PCH-a.

 

Gigabyte H81 AMP-UP 40 T Gigabyte H81 AMP-UP 41 T Gigabyte H81 AMP-UP 42 T

Gigabyte H81 AMP-UP 29 T

 

Naponska sekcija definitivno nije namenjena nekom žešćem overkloku i ona je regulisana u četiri faze, sa po tri MOSFET tranzistora po fazi. Kao gradivni elementi VRM sekcije korišćeni su kvalitetni On Semiconductor 4C06N low RDS-on MOSFET tranzistori solidne ali ne i vrhunske efikasnosti, koje smo viđali i na skupljim modelima matičnih ploča. U pitanju su tranzistori koji mogu da isporuče 31,6 A sa naponom od 1,2V uz disipaciju od 6,4W, što nije loše za proizvod ove kategorije, ali relativno mali broj naponskih faza čini da se ova matična ploča prilično zagreva, ali ne i pregreva pri opterećenjima i overkloku.

Srećom, pa je korišćeno po dva low side MOSFET-a, što donekle povećava efikasnost pri većem „load-u“ naponske sekcije. Zavojnice koje su korišćene su standerdne, od 680 µH, nepoznatog proizvođača, što i ne iznenađuje preterano ako uzmemo u obzir cenovnu kategoriju ove matične ploče.

Kritičan deo na svakoj matičnoj ploči su elektroliti. Na Gigabyte matičnim pločama su isključivo japanske proizvodnje. U pitanju su Chemicon aluminium polymer elektroliti, kapacitivnosti 560 µF. Ukupan broj kondenzatora je 6, što daje efektivni kapacitet od 3360 µF.

PWM kontroler nije potpuno digitalan. U pitanju je Intersil ISL9582 koji kontroliše ukupno 4 naponske faze bez dablera. Ovaj hibridni digitalno-analogni PWM koristi SVID BUS (digitalna magistrala preko koje se očitavaju vrednosti napona i struje za CPU). Digitalni signal se konvertuje preko DA konvertora u analogni koji može da očita analogni PWM kontroler, preko kojeg se vrši kontrola napona na mosFET-ima. Kod digitalnog PWM-a podaci sa SVID BUS-a se direktno očitavaju u PWM kontroleru, odakle se kontroliše struja i napon koja se isporučuje sa mosFET tranzistora na CPU. Dakle, očitavanje napona je digitalno preko SVID BUS-a, ali je kontrola i dalje analogna. I kod analognog PWM-a SVID je takođe digitalan, ali se odmah konvertuje u analogni signal. Izbor u odnosu na International Rectifier-ove digitalne PWM je sasvim očekivan u cenovnom rangu ove matične ploče.

 

Gigabyte H81 AMP-UP 16 T

 

Naponska sekcija za napajanje memorijskih modula je izvedena u dve faze. Korišćeni su takođe aluminium polimer elektroliti od 560 µF i low RDS-on MOSFET tranzistori.

 

Gigabyte H81 AMP-UP 30 T Gigabyte H81 AMP-UP 31 T

Gigabyte H81 AMP-UP 38 T

 

Za kontrolu HDMI porta korišćen je NXP shifter sa oznakom PTN3360DBS. Procesor šalje digitalni video signal koji je nativno predviđen za „emitovanje“ preko display port-a, ali za konverziju na HDMI ili DVI, potrebni su ovakvi kontroleri.

Mrežni kontroler je tipičan izbor na ovakvom cenovnom rangu – u pitanju je dobro poznati Realtek RTL8111F, gigabitni LAN kontroler. Čip sa oznakom VLI VL805-Q6 je VIA Labs-ov USB 3.0 Host kontroler za kontrolu dodatnih USB 3.0 portova.

 

Gigabyte H81 AMP-UP 33 T Gigabyte H81 AMP-UP 44 T

 

Super IO čip – ITE8620E koristi se za kontrolu PS/2 portova. ITE8892E predstavlja PCI-E to PCI bridge. Ovaj čip služi da omogući korišćenje „starih“ PCI slotova, a komunikacija se vrši preko PCI-E linija do PCH čipa.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar