| Hardver | Matične ploče | Gigabyte GA-Z77X-UD3H
Matične ploče

Gigabyte GA-Z77X-UD3H


BIOS i overklok mogućnosti

 

Gigabyte GA-Z77X-UD3H matična ploča ima vrlo dobro opremljen BIOS. Reč je o AMI UEFI BIOS-u. Opcija za overkloking ima na pretek, dok naponi ne oskudevaju ni na jednoj vitalnoj komponenti. Kako izgleda kompletan BIOS ovog modela i koje sve opcije postoje, kao i kakvi su naponski koraci i sl možete videti na video klipu ispod dok ćemo mi prokomentarisati par stvari:

 

 

Pored toga zanimljiv je i „Gigabyte 3D“ način konfigurisanja BIOS-a, pa bacite pogled kako je to rešeno. Mislimo da će ovo svideti korisnicima koji nisu sigurni za šta je koja opcija u BIOS-u zadužena.

 

 

Osnovni klok procesora je radio apsolutno stabilno na 105 MHz bez bitnijeg podizanja bilo kog napona, to je inače i „zid“ našeg primerka.

 

max bclk T

 

Naša Kingston 2133 MHz CL11 1,65V RAM memorija je radila stabilno na svojoj deklarisanoj frekvenciji, pri naponu od 1,65V, što smo i očekivali. Onda smo malo olabavili tajminge, a naš RAM je poleteo na čitavih 2240 MHz stabilno! S obzirom da naš RAM nije overklokerski RAM postignuta frekvencija je odlična.

 

max mem T

 

Važno je spomenuti da je maksimalni množilac za ovu matičnu ploču 21,33 što u kombinaciji sa maskimalnim osnovnim taktom našeg 2600K procesora iznosi upravo spomentu frekvenciju. To u praksi znači ukoliko se opredelite za, recimo, Core i7 3770K kog koga BCLK u proseku ide do 110 MHz da možete očekivati i primetno višu RAM frekvenciju!

Naravno, krenuli smo u istraživanje maksimalnog stabilnog overkloka našeg Intel Core i7 2600K procesora, i setovali smo napon od 1,35V za koji smatramo da je sigurna vrednost u 24/7 postavci rada overklokovanog računara.

 

1.35 T

 

Ispostavilo se da naš procesor radi stabilno 4,4GHz. Za ovo je u BIOS-u napon bio podešen na 1,35V, a LLC (Load Line Calibration) podešen na „Turbo“ mod. Pod opterećenjem napon je varirao tek na trećoj decimali. U idle je bio tačno 1,35V i nije varirao niti jednog momenta, dok je pod opterećenjem varirao od 1,351 – 1,354V. Naravno, sve je uredno mereno unimerom, a kako i ne bi kada je to bila divota raditi putem već pomenutih mernih tačaka na samom Gigabyte GA-Z77X-UD3H PCB-u.

Međutim, kako smo imali adekvatno hlađenje, odlučili smo da podignemo napon procesora na 1,45V i vidimo koliko je tada maksimalni stabilni takt.

 

1.45 T

 

Ispostavilo se da smo ostvarili stabilan overklok od čitavih 4800 MHz sa uključenim HT-om, što je veoma dobar rezultat!

Podesili smo naponsku sekciju identično kao i prethodni put. U idle je bio tačno 1,449V i nije varirao. Dakle, malo je falilo da unimer pokaže tačno 1,45V, odnosno tačno koliko smo podesili u BIOS-u. Pod opterećenjem napon je varirao tek na trećoj decimali – 1,449-1,454V Dakle za 0,002V više nego kada je napon bio podešen na 1,35V. Nismo dizali dalje napon, jer smatramo da je sve preko toga pogubno za procesor kada je vazdušno hlađenje u pitanju.

Sve u svemu, Gigabyte je bio na korak od savršenstva, pa možemo da čestitamo inženjerskom timu ove kompanije.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar