| Hardver | Matične ploče | Gigabyte GA-Z77X-UD3H
Matične ploče

Gigabyte GA-Z77X-UD3H


Hardverski nivo

 

Gigabyte GA-Z77X-UD3H je matična ploča je punog ATX formata (30,5 x 24,2 cm). To u praksi znači da će skoro svako kućište na tržišu bez problema udomiti ovaj model.

Gigabyte je uspeo da napravi jedan na oko veoma moderan i dopadljiv model matične ploče, za koju verujemo da će retko ko imati zamerke, naročito na odabir boja.

 

GA Z77X UD3H U3

GA Z77X UD3H 11 T GA Z77X UD3H 12 T GA Z77X UD3H 13 T

GA Z77X UD3H 41 T

 

Sistem hlađenja nas nije impresionirao, ali kako se ispostavilo, nije ni bilo potrebno da bude „masivniji“. U eksploataciji nije dolazilo do pregrevanja, čak i prilikom ozbiljnijeg overklokovanja i podizanja napona, što pozdravljamo.

 

GA Z77X UD3H 25 T GA Z77X UD3H 28 T GA Z77X UD3H 29 T
     
GA Z77X UD3H 33 T GA Z77X UD3H 30 T GA Z77X UD3H 26 T

 

Mesta oko socketa ima, a mi smo montirali popularni i gabaritni Prolimatech Megahalems kuler bez problema, kao i njegove žičane nosače za ventilatore. Pa čak i monstruozni Noctua NH-D14 je ugrađen bez problema.

Novi Ultra Durable 5 je pred nama, ali se i uslovno rečeno stari Ultra Durable 4 dobro drži, te se podestimo još jednom šta sve potpada pod ovaj Gigabyte koncept:

 

Zahvaljujući novoj „Glass Fabric PCB“ tehnologiji i vlaknima koja su gusto raspoređena, prodiranje vlage u ploču je višestruko smanjeno.

 

humidity protection T

 

Ako živite na geografskoj lokaciji gde je velika vlažnost vazduha ova stavka je must have za Vas :-). Naravno da se šalimo…

Očigledno je da je ovo namenjeno ljudima koji svoj računar hlade malo ekstremnije pa se kao posledica može pojaviti kondenzacija na matičnoj ploči. Tako je, pričamo o ekstremnim overklokerima i tečnom azotu. S obzirom na bogato iskustvo PCAXE Overclock tima, možemo reći da je Gigabyte sa ovim potezom sigurno kupio ovakve korisnike, što je sve samo ne mala stvar. Bravo za Gigabyte!

Kako je zaštita od vlage već najavila da je ova ploča namenjena ljudima koji se bave overklokom, nije iznenađenje što se na ploči nalaze i stvari koje će dodatno olakšati stvari kada je overklok u pitanju. U gornjem desnom uglu dominira veliki Power taster, dok se iznad njega nalaze tasteri za reset, kao i taster za čišćenje postavke BIOS-a. Dakle u pitanju su uvek pristipačna mesta.

 

GA Z77X UD3H 22 T GA Z77X UD3H 23 T GA Z77X UD3H 24 T

GA Z77X UD3H 48 T

 

Pored pomenutih korisnih tastera tu su i merne tačke napona za bitne parametre sistema, te se uz pomoć unimera u realnom vremenu mogu izmeriti svi bitni naponi, a PCAXE ne bio bio PCAXE kada se ne bi smo latili lemilice. Što bi se reklo, probali smo i sve savršeno funkcioniše.

 

GA Z77X UD3H 14 T

GA Z77X UD3H 38 T GA Z77X UD3H 40 T GA Z77X UD3H 37 T

 

Postoje tri PCI Express x16 slota. U slučaju korišćenja dve grafičke karte gornja dva rade na brzini od 8x, dok je reč o PCIe 3.0 standardu. Naravno, ako koristte samo jedan PCI Express x16 slot, isti radi u punoj 16x brzini. Treći slot radi u 4x modu, a njega možete iskoristiti za recimo kvalitetnu zvučnu kartu. Ova matična ploča ima podršku za sledeće multi GPU tehnologije:

 

  • NVIDIA SLI

  • AMD CrossFireX

  • LucidLogix Virtu MVP

 

U praksi to znači da nije bitno koje dve iste grafičke karte imate, jednostavno ćete moći da ih uparite da rade istovremeno. Pored toga, tu su i čak tri PCIe x1 slota, kao i jedan PCI slot što pozdravljamo.

Raspored slotova je vrlo dobar, ali u slučaju korišćenja dve dual slot grafičke karte nema prostora za instaliranje dodatne audio karte u PCI slot, mada je Gigabyte verovatno razmišljao u pravcu da ko ima novca za dve grafičke karte ima novca i za PCIe x1 zvučnu kartu.

 

GA Z77X UD3H 35 T GA Z77X UD3H 20 T GA Z77X UD3H 19 T

GA Z77X UD3H 27 T

 

Da bi stabilnost grafičkih karti bila bolja, Gigabyte je dodao jedan ATX4P1 konektor izveden u obliku naponskog klasičnog SATA konektora koji je postavljen pod uglom od 90°. Ovaj konektor služi za dodatno napajanje PCI-e slotova kako bi ste obezbedili stabilan napon kada se više grafičkih karti „potera iznad ograničenja“. S obzirom na položaj konektora, kabliranje unutar kućišta neće biti narušeno, a smatramo da je ova pozicija idealna.

Iznad PCI-e slotova nalazi se i mSATA priključak koji radi u SATA 3Gb/s režimu i kada je on uključen, isključuje se SATA5 priključak. Ovaj dodatak je vrlo korisna stvar, ako koristite SSD tih dimenzija bilo za keširanje podataka ili klasičnu instalaciju operativnog sistema.

 

GA Z77X UD3H 34 T GA Z77X UD3H 31 T

 

DIMM slotovi imaju dvostepeno filtrirajne napona, dok CPU opslužuje devet faza filtracije. U pitanju je digitalno „peglanje napona“, a nešto kasnije ćete biti u prilici da vidite kako to izgleda u praksi, odnosno kako se isto pokazalo na Gigabyte GA-Z77X-UD3H matičnoj ploči.

Ova matična ploča poseduje dva BIOS čipa od 64Mbit, što je uvek korisno ako Vam se jedan od čipova „zaglupi“. Bilo da je reč o ekperimentisanju prilikom overkloka ili pak nešto drugo, ova opcija je uvek korisna!

 

GA Z77X UD3H 15 T GA Z77X UD3H 16 T GA Z77X UD3H 17 T
     
GA Z77X UD3H 18 T GA Z77X UD3H 21 T GA Z77X UD3H 32 T
     
GA Z77X UD3H 36 T GA Z77X UD3H 39 T GA Z77X UD3H 42 T

 

Na matičnoj ploči postoje četiri SATA 2.0 porta i dva SATA 3.0 porta. Konektor za povezivanje power, restart, power LED, HDD LED i sl. je uredno označen, a tu je Debug LED – neizostavno sredstvo informisanja kada su overklokeri u pitanju.

Vreme USB 2.0 standarda polako ali sigurno prolazi, a na tržištu su sve prisutnija kućišta koja imaju USB 3.0 front prključak. U skladu sa tim Gigabyte GA-Z77X-UD3H matična ploča poseduje jedan USB 3.0 konektor na samom PCB-u, kao i šest USB 2.0, dok je pozicija istih najbolja moguća. Tu je i prekidač pomoću koga možete da izaberete sa kojim BIOS čipom želite da Vaša Gigabyte GA-Z77X-UD3H komunicira.

Gigabyte GA-Z77X-UD3H matična ploča poseduje jedan Atheros Gigabitni LAN adapter oznake AR8151-B, dok je za procesiranje zvuka zadužen VIA VT2021 kodek. Oba navedena čipa se smatraju za dobra rešenja, ali ne i najbolja, da se razumemo. Dakle, sasvim korektni čipovi su u pitanju. Ipak, zahvaljujući odličnoj softverskoj podršci koju je pružio Gigabyte, ovda dva rešenja su na kraju bila vrlo dobra u realnom radu, ali o tome nešto kasnije.

 

GA Z77X UD3H 43 T

 

Pozadinski panel matične ploče je fenomenalno rešen i poseduje apsolutno svaki konektor koji Vam u 99% slučajeva može zatrebati:

 

  • 6x USB3.0 port

  • 2x eSATA port

  • 1x LAN port

  • 6x 3,5mm audio in/out konektor

  • 1x S/PDIF Optical

  • 1x HDMI port

  • 1x Display port

  • 1x DVI-D konektor

  • 1x D-Sub (VGA) konektor

 

GA Z77X UD3H 44

 

Polako ali sigurno dolazimo do BIOS-a Gigabyte GA-Z77X-UD3H matične ploče, kao i njenih overklok mogućnosti. Ipak, pre toga pogledajmo propratni softver koji dolazi uz ovaj model matične ploče.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar