Rezultati testova
Za testiranje Gigabyte G1.Sniper Z87 koristili smo Intel i7 4770K procesor.
Overkloking
Možemo reći da nas je Gigabyte razmazio kada je u pitanju overkloking. Do sada smo navikli na odlične implementacije naponske sekcije kada je ovaj proizvođač u pitanju. Ipak, po tom pitanju nas je ova „Snajperka“ malo razočarala.
Pokušali smo prvo na 4,35 GHz, gde je maksimum za naš primerak i7 4770K bez throttling-a u slučaju korišćenja FMA instrukcija i 80K FFT u P95 testu. Iz više pokušaja nije bilo moguće dobiti adekvatnu stabilnost. Jednostavno dolazilo je do plavih ekrana ili do pucanja P95 aplikacije. Razlog ovome leži u relativno slaboj filtraciji napona i korišćenju 4-8 switch-a za PWM faze. CPU je stabilan do 4200 MHz.
Avexir smo uspeli da poteramo na 2800 MHz, što je sasvim korektan rezultat.
BCLK je „izgurao“ solidnih 166 MHz. Međutim problemi sa stabilnošću su se javljali pri malim promenama BCLK-a gde se menja brzina PCI Express linka. Da bi otklonili sumnju sa grafičke karte, probali smo i sa drugom i dešavali su se identični problemi u inicijalizaciji slike. Dakle, radilo je sve ok ukoliko je strap bio podešen i ukoliko je PCI Express referentni klok bio „zakucan“ na 100 MHz.
Test naponske jedinice i trotling
Ovaj test smo odradili tako što smo na svakom naznačenom naponu na X-osi vršili P95 Torture test u trajanju od 10 minuta, nakon čega smo uzimali vrednost temperature matične ploče. Sondu za merenje koristimo eksterno, a ona je bila zalepljena na deo PCB-a odmah ispod MOSFET tranzistora, što približno daje realnu temperaturu samog PCB-a i MOSFET tranzistora.
Ovaj test je merilo efikasnosti MOSFET tranzistora. Prema ovoj tabeli jasno je da su MOSFET tranzistori korišćeni na G1.Sniper modelu manje efikasni od On Semiconductor na npr. ASUS Z87-A modelu, ali su znatno efikasniji nego D-Pak MOSFET-i na ASRock Z87M Extreme4. Ipak, hendikep ove naponske jedinice ne leži u MOSFET-ima, nego u „peglanju napona“.
Rashladne mogućnosti malenih hladnjaka na VRM sekciji i korišćenje „entry level“ low rds ON MOSFET-a učinile su da se VRM na ovom modelu ipak dosta zagreva, ali na sreću sa povećanjem napona ta temperatura ne ide „nebu pod oblake“. Ovde ipak imamo 8 naponskih faza.
LAN performanse
Pokušali smo da proverimo performanse i latenciju LAN kontrolera uz pomoć Web Server Stress tool softvera. U pitanju je softver koji simulira klikove deset korisnika ka izabranom web serveru i meri odziv. Kao referentni server koristili smo naravno www.pcaxe.com.
Odziv smo izmerili na još nekim mrežnim adapterima, a najgore je prošao D-Linkov PCI mrežni adapter. Performanse Intelovog mrežnog adaptera ne zaostaju mnogo za Qualcomm-ovim Killer LAN-om, a na ovom modelu je Killer pokazao nešto bolje rezultate nego na ASRockovim modelima. Ipak ovo su samo blage nijanse.
Rad sa SSD-om
Rad sa SSD-ovima i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo. Razlike u radu sa SSD-om se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a. Gigabyte je ovde pokazao da njihove matične ploče veoma dobro da sarađuju sa SSD-ovima.
Dodaj komentar