Creative CA20K2 audio kodek i propratni softver
Pravi Creative audio čip? DA! Pravi „pravcati“, sa odličnim karakteristikama! Ali pre samog testa Creative CA20K2 audio kodeka, bacimo pogled na Creative softver koji dolazi u paketu. Po svemu sudeći sve što je Creative godinama implementirao je prisutno!
Kao što možete videti sa slika reč je o standardnom setu Creative aplikacija koje će pre svega biti zanimljive gejmerima.
Frekvencijski odziv
Grafikon iznad nam govori koliko je pojačanje signala zvučne u frekvencijskom opsegu. Idealno pojačanje bi trebalo da bude 1 tj. 0 u dB. Što manja apsolutna vrednost je poželjna. Vrednosti koje je postigla integrisana zvučna karta možemo karakterisati kao vrlo dobre, jer su obe vrednosti na opsegu od interesa bile vrlo blizu nuli. Ovo znači da je mogućnost da neki signal na jednoj frekvenciji priguši signal na drugoj frekvenciji gotovo nepostojeća.
Nivo šuma
Odnos između amplitude korisnog signala i šuma koji je štetan se određuje u jedinici koja se naziva deciBel ili skraćeno dB. U našem slučaju nivo šuma predstavlja odnos šuma i korisnog signala i zato je ta vrednost negativna. Poželjna je što veća negativna vrednost, tj. što veća vrednost po apsolutnoj vrednosti. Dobijena vrednost od -91,8 dB je odlična tj. sve preko 80 dB po apsolutnoj vrednosti je vrlo dobro, a preko 90 dB za većinu korisnika odlično. Dobijena vrednost predstavlja najlošiju vrednost u izabranom frekventnom opsegu, jer se sa slike može videti da je za većinu frekvencija ova vrednost manja od -110dB što je svakako odličan rezultat. Trebalo bi napomenuti da recimo zasebne Creative X-Fi karte imaju oko -95 dB tako da je rezultat od -91,8 dB odličan za jednu integrisanu zvučnu kartu. Ipak treba imati na umu da se nalazi na PCB-u i da je kao takva izložena velikoj količini šuma. Ova vrednost znači da je amplituda šuma skoro 39.000 puta slabija od amplitude korisnog signala, a snaga šuma preko 1,5 milijardi puta slabija od snage korisnog signala. Bilo kako bilo, Gigabyte je ovo odlično rešio, s obzirom na prikazan rezultat.
Dinamički opseg
Ovaj odnos nam prikazuje za koliko je veća amplituda ili snaga najjačeg signala koje zvučna može da reprodukuje od onog najslabijeg. Vrednost od 91,7 dB je vrlo dobra i kaže nam da najjači signal ima 38.500 puta veću amplitudu od najslabijeg, a skoro 1,5 milijardu veću snagu.
Totalna harmonijska distorzija (THD)
Ovaj faktor nam govori koji deo snage signala čine odbirci signala na umožcima frekvencija, koji su nepoželjni. Iz ovog razloga ova vrednost bi trebalo da bude što manja tj. vrlo bliska nuli. U našem slučaju dobijena vrednost je 0,0022 % što je odlična vrednost.
Važan faktor je i THD+N koji sabira uticaj šuma i totalne harmonijske distorzije na koristan signal. I ova vrednost je obeležava u dB i za očekivati je da se dobije vrednost koja ima manju apsolutnu vrednost od odnosa signala/šuma, jer THD faktor ne može biti jednak nuli zbog nesavršenosti sistema. Vrednost od -83,9 dB je vrlo dobra za integrisanu zvučnu kartu, i kaže nam da je uticaj najvećih smetnji tj. njegova amplituda preko 15.000 puta slabija od amplitude korisnog signala, a njegova snaga skoro 250 miliona puta slabija.
Intermodulaciona distorzija (IMD)
Kao i kod slučaja THD-a dobra je dobijena vrednost što bliža nuli, a na testu smo mi dobili vrednost od 0.0083 % koja osim uticaja IMD-a dodaje i uticaj šuma. Dobijena vrednost je vrlo dobra i bolja je od većine integrisanih audio karti na tržištu.
Prelazak stereo signala
Crosstalk je prelazak signala sa jednog kanala na drugi. Bolje je da taj prelazak bude što manji tj. da nam vrednost u dB bude što manja. Dobijena vrednost od -90,8 dB nam govori da je deo signala koji prelazi iz jednog kanala na drugi po amplitudi slabiji skoro 35.000 puta od korisnog signala, a da je njegova snaga 1,2 milijardi puta slabija.
Kada se sve sabere i oduzme konstatovaćemo da je Gigabyte odradio jedan vrhunski posao sa ovim Creative audio čipom, odnosno da je isti uspešno implementiran u Gigabyte G1 Assassin matičnu ploču!
Dodaj komentar