Hardverski nivo
Gigabyte G1 Assassin matična ploča je XL-ATX formata (34,5 x 26,3 cm), što znači da je malo šira od standardnih matičnih ploča. Ono što se prvo da primetiti na ovom modelu matične ploče je „šaržer sa metkom“. Gigabyte G1 Assassin ćete ili voleti ili mrzeti kada je dizajn u pitanju, a tu se pre svega misli na pomenuti šaržer sa metkom koji viri. Ako nas pitate šta mislimo, rećićemo da je Gigabyte uspeo da napravi jedan na oko veoma moderan i dopadljiv model matične ploče, koji će se sigurno dopasti gejmerima. Na kraju krajeva njima je i namenjen! Crna i zelena boja preovladavaju na ovoj matičnoj ploči i sve je u tom tonu.
Ono što se takođe odmah da primetiti je sistem hlađenja, koji pored dopadljivog izgleda svoj posao radi perfektno. Čak i previše dobro rekli bi smo, s obzirom da je na dodir prilikom duže opterećenosti sistem hlađenja bio propilično topao. Ipak, očitavanja temperatura vitalnih komponenti su pokazala da nema razloga za paniku, jer su temperature bile krajnje normalne, što znači da se topota dobro prenosila. Nećemo se previše zadržavati u opisu ovog hlađenja (pri. ured: čemu služe slike).
Celokupno hlađenje Gigabyte G1 Assassin modela naleže na komponente koje se hlade preko termalnih traka. Nikakve zamerke nismo imali sa te strane. Jedino što nam se nije svidelo je što se zeleno osvetljenje ne može ugasiti putem BIOS-a već isključivo skidanjem konektora za napajanje sa PCB-a. Verovatno ste primetili na slikama iznad dimenzije hladnjaka. Tu praksu smo uveli u PCAXE testove iz razloga što se neretko desi da poveći CPU hladnjak ne može da se namontira kako treba, zbog visine ili debljine hlađenja na matičnoj ploči.
Gigabyte G1 Assassin matična ploča nema tih problema i vidi se da se studiozno radilo na toj problematici, jer mesta oko socketa ima dovoljno.
Dva PCI Express x16 slota rade u punom x16 modu, dok preostala dva rade u x8 modu. Naravno, u slučaju korišćenja tri grafičke karte brzina PCIe x16 slotova iznosi: 16x/16x/8x. Gigabyte je PCIe 16x slotovima obezbedio dva dodatna napajanja u vidu molex konektora, pa nas neće ni najmanje začuditi ako neki overklok svetski rekord u multi GPU postavci rada sistema bude oboren baš na ovoj matičnoj ploči. U slučaju korišćenja četiri AMD grafičke karte, svaki PCIe x16 slot radi u 8x modu rada. Jednostavno rečeno, ako imate potrebu za korišćenjem dve AMD HD6990 grafičke karte, odnosno instalacijom dva NVIDIA GTX590 modela, Gigabyte G1 Assassin matična ploča je prava stvar za vas! Pored toga, tu su i dva PCIe x1 slota, kao i jedan PCI slot. Raspored slotova je odličan, ali u slučaju korišćenja četiri grafičke karte (koje su najčešće, dual slot), ne ostaje vam na raspolagnju nijedan PCIe x1, odnosno PCI slot. Sva sreća pa Gigabyte G1 Assassin poseduje više nego dobru Creative audio kartu, čiji detaljan test možete pogledati malo kasnije, a sada bacimo pogled na to kako je to Gigabyte rešio na G1 Assassin modelu.
Sa Creative CA20K2 audio čipom se nismo do sada susretali, ali nam je zbog dodatnih kvalitetnih kondezatora kao i Hynix memorijski čip od 128MB na PCB-u ovog modela bilo jasno da je ovaj audio čip bolji od bilo kog drugog integrisanog rešenja. Kako se kasnije ispostavilo i bilo je tako.
Pored toga tu je i „Killer E2100″ čip sa kojim smo se već susretali. U pitanju je svojevrsna LAN karta koja je optimizovana za gejmere. O čemu je zapravo reč možete pogledati na video klipu ispod. Mi ćemo samo konstatovati da će PC igrači to znati da cene!
Čipset i DIMM slotovi imaju odlično filtrirajne napona, dok CPU opslužuje šesnaest faza filtracije. Nešto kasnije ćete moći da pročitate kako se naponska jedinica za CPU ponaša prilikom overklokovanja.
Uvek je lepo videti kada matična ploča poseduje dva BIOS čipa, a to će overklokeri, ponajviše, znati da cene. Prednost se ogleda u tome što u slučaju neuspelog flešovanja, ili pak „zabagovanog“ BIOS-a u glavnom BIOS čipu, uvek možete da uradite backup iz sekundarnog. U praksi ovo znači da ćete uštedeti dosta živaca.
Power i reset tasteri su uvek dobro došli, ali Gigabyte G1 Assassin model ih nema. Ovo će biti nezgodno overklokerima koji matičnu ploču koriste van kućišta. Bilo bi lepo da pomenuti tasteri postoje, s obzirom na odličan overklok potencijal ovog modela. Ipak, ova matična ploča poseduje LED-ove koji nam stavljaju do znanja kada i koliko je naponska sekcija vitalnih komponenti sistema opterećena, a to će overklokerima sigurno biti zanimljivo i znaće da cene. Na samoj matičnoj ploči postoji šest SATA 2.0 portova i dva SATA 3.0 porta. Konektor za povezivanje power, restart, power LED, HDD LED i sl. je uredno označen. Vreme USB 2.0 standarda polako ali sigurno prolazi, a sve prisutnija su na tržištu kućišta koja imaju USB 3.0 front prključak. U skladu sa tim Gigabyte G1 Assassin matična ploča ima četiri USB 3.0 konektora na samom PCB-u, kao i četiri USB 2.0. Eksterni 5,25″ modul koji dolazi u paketu dosta doprinosi slici kompletne matične ploče, kakva Gigabyte G1 Assassin sigurno jeste. Nećete morati da kupujete kućište koje poseduje front USB 3.0 vezu kao i eSATA priključak, jer se sve to već nalazi u paketu ove matične ploče.
Polako smo došli i do „Quck Boost“ opcije koja će biti zanimljiva svima kojima overklok nije jača strana. Dovoljno je pritisnuti ovaj taster i vaša matična ploča će overklokovati osnovni klok vašeg procesora za 7 MHz.
To u praksi znači da će recimo vaš CPU koji radi na frekvenciji od 3400 MHz, biti overklokovan na 3638 MHz. Na žalost ne postoji opcija da se ta margina (7 MHz) menja u BIOS-u, ali verujemo da će Gigabyte razmisliti o ovom predlogu.
Pozadinski panel matične ploče je savršeno rešen i poseduje apsolutno svaki konektor koji vam u životu može zatrebati izuzev FireWire porta koji je PC igračima apsolutno nebitan.
4x USB 2.0 port
4x USB 3.0 port
2x PS/2 port
5x 3,5mm audio in/out konektor
2x S/PDIF (optical&coaxial)
1x LAN
Polako, ali sigurno dolazimo do BIOS-a Gigabyte G1 Assassin matične ploče, kao i njenih overklok mogućnosti. Ipak, pre toga pogledajmo propratni softver kao i performanse integrisane audio karte.
Dodaj komentar