Hardverski nivo – layout i čipovi
Za početak ako je nekom potrebno tu je i jedna slika u većoj rezoluciji:
Layout na kojem je zasnovan testiran model matične ploče je ATX sa ukupno 7 slotova. Od Full ATX formata, ovaj layout se razlikuje po širini, odnosno po broju montažnih rupa, koji je kod ATX formata 6, a ne 9. Dva PCI-Express slota su pune veličine, dok su dodatna tri PCI-Express 1x.
Pored svega, našlo se mesta za još i dva „legacy“ PCI slota, što mnogima može da bude od koristi. PCB je premazan mat crnom bojom, koja osim što izgleda dobro i kvalitetno ima i zaštitnu funkciju. U kombinaciji sa adekvatno „ispletenim“ PCB-om, ova tehnologija koja je sastavni deo Ultra Durable 4 predstavlja zaštitu od vlage.
Jasno je da je ovde reč o kvalitetnoj matičnoj ploči. Elektronika na matičnoj ploči je veoma kvalitetna, ali ipak nije namenjena takmičarskom overkloku prevashodno zbog broja naponskih faza efikasnost nikako nije na nivou nekih skupljih modela, ali je u svojoj cenovnoj klasi sasvim korektna i više nego dovoljna za quad-core A10 APU, što u prevodu znači da je moguć sasvim solidan overklok, na klasičnom vazdušnom hlađenju.
Osim što je layout urađen tehnologijom koja štiti vodove od vlage i kratkog spoja, kao i na drugim modelima matičnih ploča sa specijalnim audio kodecima, Gigabyte A88X G1.Sniper poseduje EMI shield, koji je osvetljen zelenim LED osvetljenjem, koje se naravno, može isključiti iz BIOS-a.
Naponska jedinica je izvedena u obliku ćiriličnog slova Г, a kao gradivni elementi korišćeni su kvalitetni aluminijum-polimer elektroliti renomirane japanske kompanije Chemi-Con, ukupno 10 komada sa oznakama E337, E35A, E336, E337 kapaciteta 650µF, deklarisane za napone od 6,3V na izlazu iz naponske, dok su na ulazu u naponsku sekciju korišćeni takođe aluminium polimeri, ukupno tri komada, sa oznakom F 338, kapaciteta 270µ, deklarisani na 16V. Ovaj broj i kapacitivnost elektrolita bi bez problema trebala da „pegla“ šum koji stvaraju i nešto slabiji mosFET tranzistori.
Zavojnice su standardne sa aluminijumskim jezgrom i oznakom R30 M1321. Ultra Durable 4 tehnologija podrazumeva korišćenje lower RDS-on mosFET tranzistora, a na ovoj „snajperuši“ korišćeno je po dva low side mosFET-a, odnosno po jedan up side proizvođača Vishay Siliconix. Za up side korišćen je SiR428DP čija je maksimalna jačina struje za napon od 1,3V oko 18A. Za nešto više opterećenu low side fazu korišćen je par mosfet-a SiRA12 istog proizvođača jačine struje 25A. Efikasnost ovih tranzistora je nepoznata. Vishay je inače proizvođač veoma kvalitetnih komponenata, pa sa te strane ne sumnjamo da je izbor dobar, izuzev što nešto većem zagrevanju naponske sekcije kumuje mali broj naponskih faza.
Dodatne dve faze korišćene su za integrisani GPU i northbridge, ali za razliku od preostale 4 faze, ovde su korišćena samo po dva mosFET-a, jedan za low i jedan za up side. Za razliku od ASUS-a sa A88X Pro, koji se tamo opredelio za robusniji GPU deo, Gigabyte je ovde štedeo na tranzistorima, što neminovno uzrokuje grejanjem ovog dela VRM sekcije prilikom opterećenja integrisanog GPU-a. Ipak, GPU može da povuče i do 45W i to samo na dve naponske faze, pa smatramo da bi možda pametniji izbor Gigabyte-ovih inženjera bio da ovaj deo matične ploče može da isporuči malo više struje.
Za kontrolu napona procesora na mosFET-ima koristi se digitalni PWM kontroler sa oznakom ISL6377 potpisan od strane Intersil-a. U pitanju je kontroler koji podržava 4+2 naponskih faza bez dodatnih dublera.
Obzirom da nigde nismo videli „phase doubler-e“, sa sigurnošću možemo da tvrdimo da se ovde radi o potpunom 4+2 phase dizajnu. Dakle, ovde se radi o prosečnoj VRM jedinici za AMD Fusion APU, što se može kasnije videti iz rezultata testiranja.
Za regulaciju napona na FCH-u, koriste se još dva Vishay SiR428DP mosFET tranzistora, a za kontrolu memorije koriste se još dva ista ovakva tranzistora, nad kojima regulaciju napona vrši Richtek RT8120D IC koji predstavlja jednofazni PWM kontroler. Kolo sa oznakom AS358M je operacioni pojačavač koji ima zadatak da pojača razliku između dva ulazna signala.
Mesta oko socket-a ima sasvim dovoljno za montažu bilo kakvog hladnjaka, a hlađenje naponske jedinice ne smeta za njihovu montažu. U prilog tome govori i podatak da smo matičnu ploču testirali uz pomoć Scythe Mine 2 hladnjaka sa 3 ventilatora, od kojih su dva od 120mm, a jedan od 140mm.
Poleđina matične ploče je čista i bez dodatnih komponenata u vidu mosFET tranzistora, doublera/drajvera i kojekakvih kontrolera. Jedino u sredini ispod samog socket-a se nalazi „buket“ kondenzatora koji ne predstavljaju problem ukoliko se montira backplate koji ima rupu u sredini predviđenu za ove kondenzatore.
Mrežni kontroler je standardni Realtek RTL8111F. Super IO čip, ITE8620E koristi se za kontrolu PS/2 portova.
Čip sa oznakom GD75232 kompanije Texas Instruments služi za kontrolu serijskog porta.
U dva čipa nalazi se UEFI BIOS i njegova kopija u slučaju pogrešnog fleša, što može biti vrlo korisno za one malo nesigurnije korisnike.
Inače Dual BIOS tehnologija odavno predstavlja sastavni deo Ultra Durable tehnologije.
Dodaj komentar