| Hardver | Matične ploče | Foxconn Rattler
Matične ploče

Foxconn Rattler

 

Hardverski nivo

 

Foxconn Rattler matična ploča je punog ATX formata (30,5 x 24,2 cm). Ono što se prvo da primetiti je to da je ova kompanija zadržala prepoznatljivi Quantum Force dizajn, što pozdravljamo budući da smo isti okarakterisali kao uspešan. Jednostavno rečeno ova matična ploča izgleda veoma lepo.

 

Fox_P67_PB_25_TFox_P67_PB_24_T

 

Nema „šareniša“, dok preovlađuju tri boje: crna, siva i crvena. Ono što se takođe odmah da primetiti je sistem hlađenja, koji pored dopadljivog izgleda svoj posao radi odlično. Nećemo se previše zadržavati u opisu ovog hlađenja (čemu služe slike, pr.ured.), ali ćemo konstatovati da u eksploataciji nije dolazilo do pregrevanja, čak i prilikom ozbiljnijeg overklokovanja. Na tom polju su inženjeri Foxconn-a položili ispit sa odličnom ocenom.

 

Fox_P67_PB_7_TFox_P67_PB_10_TFox_P67_PB_15_T
Fox_P67_PB_23_TFox_P67_PB_40_TFox_P67_PB_3_T
Fox_P67_PB_41_TFox_P67_PB_42_TFox_P67_PB_43_T
Fox_P67_PB_37_TFox_P67_PB_39_TFox_P67_PB_5_T

 

Inače, celokupno hlađenje Foxconn Rattler modela naleže na komponente koje se hlade preko termalnih traka, dok je sve pričvršćeno sa šrafovima koji imaju plastičnu podlošku. Verovatno ste primetili na slikama iznad dimenzije hladnjaka? Tu praksu smo uveli u PCAXE testove iz razloga što se ne retko desi da poveći CPU hladnjak ne može da se namontira kako treba, zbog visine ili debljine hlađenja na matičnoj ploči. Foxconn Rattler matična ploča nema tih problema i vidi se da se studiozno radilo na toj problematici, jer mesta oko socketa ima. Visina hladnjaka ove matične ploče neće biti sukobljenja ni sa najvećim vazdušnim kulerima na tržištu.

 

Fox_P67_PB_11_TFox_P67_PB_8_TFox_P67_PB_9_T

 

DIMM slotovi imaju dvostepeno filtrirajne napona, dok CPU opslužuje 14 faza filtracije. Nešto kasnije ćete moći i da pročitate (i pogledate) kako se ova hibridna (analogno-digitalna) naponska jedinica za CPU ponaša prilikom overklokovanja.

 

Fox_P67_PB_17_TFox_P67_PB_18_TFox_P67_PB_19_T
Fox_P67_PB_20_TFox_P67_PB_21_TFox_P67_PB_22_T
Fox_P67_PB_16_TFox_P67_PB_11_TFox_P67_PB_12_T

 

Uvek je lepo videti kada matična ploča poseduje dva BIOS čipa, a to će overklokeri, ponajviše, znati da cene. Prednost se ogleda u tome što u slučaju neuspelog flešovanja, ili pak „zabagovanog“ BIOS-a u glavnom BIOS čipu, uvek možete da uradite backup iz sekundarnog. U praksi ovo znači da ćete uštedeti dosta živaca.

Na samoj matičnoj ploči postoji 6 SATA portova. Četiri obojena crnom bojom predstavljaju portove brzine 3Gb/s, dok crveni SATA predstavljaju 6Gb/s portove. Konektor za povezivanje power, restart, power LED, HDD LED i sl. su uredno označeni, dok su power i reset tasteri uvek dobro došli. Vreme USB 2.0 standarda polako ali sigurno prolazi, a sve prisutnija su na tržištu kućišta koja imaju USB 3.0 front prključak. Međutim, Foxconn Rattler matična ploča nema front USB 3.0 konektore na samom PCB-u, ali dobro je to što isti postoje na pozadinskom panelu. Pored toga, ovaj model matične ploče poseduje i dvokarakterni dipsplej koji će vam pomoći da razaznate koja osnovna komponenta vam pravi problem prilikom boot-ovanja. Pored toga, ovaj displej ima još jednu funkciju. Verovatno ste sa slika primetili „OC“ taster, kao i dva dodatna tastera sa „strelicom“ na gore i dole. U pitanju je taster koji možete aktivirati u bilo kom momentu, a onda overklokovati BCLK vašeg procesora za po jedan ceo MHz. Naravno, ovo nam se veoma svidelo, a biće zanimljivo overklokerima u to smo ubeđeni. Jedino što bi smo voleli da vidimo je da je korak manji na tim tasterima ili da se može podesiti pute BIOS-a da bude manji po potrebi. Naime, u BIOS-u ove matične ploče možete setovati osnovni klok procesora na, recimo, vrednost od 105,1 MHz, što overklokerima u praksi znači da će moći finije da našteluju sistem. Naravno, lako se može desiti da Foxconn implementira ovu opciju u neku od nardnih verzija BIOS-a.

 

Fox_P67_PB_13_TFox_P67_PB_14_T

 

Još jedan overklokerima zanimljiv dodatak su merne tačke napona svake vitalne komponete sistema. Ovo dosta olakšava posao, a sve je uredno obeleženo, što se može zaključiti i sa slika.

 

Fox_P67_PB_24_TFox_P67_PB_4_TFox_P67_PB_25_T

 

Layout ovog modela je odlično urađen, a tome svedoče i položaj DIMM slotova za RAM, koji su dovoljno daleko udaljeni od prvog PCIe x16 slota. To u praksi znači da nećete imati poteškoća sa ugradnjom RAM memorije, niti će se žabice DIMM slotova sudarati sa dugačkim grafičkim kartama prilikom vađenja memorije iz slotova. Jedan PCI slot je za današnje pojmove i više nego dovoljan, dok se isto može reći za sve popularnije PCIe x1 slotove kojih ima čak tri. Naravno, tu su u dva PCIe 2.0 x16 slota ukoliko se odlučite za NVIDIA SLI ili AMD CrossFire postavku rada grafičkog podsistema, ali treba napomenuti da isti dele x16 brzinu kada su instalirane dve grafičke karte. U praksi to znači da u slučaju nekog višeg segmenta grafičkih karti (AMD HD6970) propusna moć postaje ograničavajuća. Na žalost SLi podrška ne postoji (bar ne zvanično), ali tu je CrossFire podrška.

 

Fox_P67_PB_1_TFox_P67_PB_38_T

 

Realtek ALC892 (7.1) audio kodek i Realtek 8111E gigabitni LAN adapter su nam poznati od ranije i reč je o pouzadnim i vrlo dobrim rešenjima koje vas neće oduševiti u radu, ali neće ni razočarati.

 

Fox_P67_PB_2

 

Pozadinski panel matične ploče je odlično rešen i poseduje:

  • 8x USB 2.0 port

  • 2x USB3.0 port

  • 2x eSATA port

  • 1x PS/2 port (tastatura)

  • 2x LAN port

  • 1x S/PDIF Out coaxial

  • 1x S/PDIF Out optical

  • 6x 3,5mm audio in/out konektor

  • 1x FireWire konektor

  • Taster za čišćenje postavke BIOS-a

 

Polako, ali sigurno dolazimo do BIOS-a Foxconn Rattler matične ploče, kao i njenih overklok mogućnosti, ali pre toga bacimo pogled na propratni sofver ovog modela.

 

Tagovi

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar