Layout i BIOS
A88GMX je mikro ATX matična ploča namenjena jeftinijim poslovnim konfiguracijama i HTPC uređajima. Kvalitet izrade i komponente koje su korišćene na ovom modelu su ekvivalentne onima koje se koriste na značajno skupljim modelima. Za svaku pohvalu je i to što se Foxconn odlučio za ugradnju e-SATA interfejsa na backpanel-u. Izbor hladnjaka za northbridge i naponsku sekciju je sasvim korektan za matičnu ploču u ovoj cenovnoj kategoriji. Ova matična ploča je zbog svega navedenog odličan izbor za HTPC uređaj. Moguća je i kontrola putem IC header-a implementiranog na layoutu i univerzalnog daljinskog upravljača.
Kao zvučna podrška implementiran je oprobani Realtek-ov ALC 887 zvučni čip. Za gigabitni LAN koristi se standardna Realtek RTL8111D implementacija.
BIOS je AMI-jev, sa vertikalnom selekcijom u glavnom meniju. Ono što smo primetili u inicijalnoj verziji, koja je jedina bila dostupna u trenutku testiranja, je bilo problema pri ručnom podešavanju memorijskih tajminga. Memorija je radila isključivo ukoliko je sve bilo podešeno na AUTO. Performanse zavise isključivo od SPD-a na memorijskim modilima. U testovima Foxconn A88GMX neznatno zaostaje za referentnom GIGABYTE-ovom 770 matičnom pločom zbog nešto labavijih latencija na kojima su testovi odrađeni. Nadamo se da će inženjeri u Foxconn-u uskoro popraviti ovaj nedostatak. Otključavanje procesora je moguće uz pomoć „Core unlocker-a“. Međutim, nije moguće selektivno isključiti neispravna jezgra, pa u slučaju otključavanja X3 Athlona kome nije ispravno četvrto jezgro, nismo bili u mogućnosti da otključamo samo L3 keš. Ipak, ne bi trebalo mnogo da zamerimo na nešto manjoj fleksibilnosti ovog BIOS-a jer namena ove matične ploče i nije vrhunski overkloking. Ipak, to ne znači da ista ne poseduje overkloking mogućnosti. U BIOS-u su prisutne sve opcije za overkloking – manipulacija množiocem na northbridge-u, kao i naponima na northbridge-u, jezgrima i DDR3 memoriji.
Dodaj komentar