Čipovi i kontroleri
Kao što smo već naglasili, Biostar J1800NH2 sadrži na PCB-u zalemljen procesor sa BGA podnožjem. Na silicijumskoj pločici nalaze se Intelov Silvermont bazirani Celeron sa dva jezgra i GPU:
U pitanju je naslednik Atom procesora, ali za razliku od prethodnika, kod Silvermont-a je izmenjena mikroarhitektura. Glavna i najbitnija izmena je ta što je Silvermont „Out Of Order“ CPU, dok je stari Atom bio „In Order“. Analogija je slična kao što je bio prelazak sa Pentiuma na Pentium Pro ili Pentium II. Dakle, J1800 je znatno brži na istom kloku od starog Atom jezgra, a Out Of Order izvršavanje je bila jedna od glavnih prednosti AMD-ovog Bobcat jezgra (npr. E-350 APU).
Ovaj regulator napona najverovatnije se koristi za napajanje DDR3 memorije, obzirom da nismo primetili prisustvo jednofaznog PWM-a, ovde je implementirano najjeftinije moguće rešenje, operacioni pojačivač, s tim što ovaj ne služi za audio izlaz.
UPI Semi uP0109P predstavlja kolo koje reguliše terminalni napon za DDR memoriju. Ukupno ih ima dva, za svaki DIMM slot posebno.
Čip sa oznakom Winbond 25Q64FWSIG predstavlja SPI čip u kojem se nalazi sadržaj BIOS-a.
Realtek je potpisao ethernet kontroler, kao i audio čip sa oznakom ALC662.
Audio sekcija je opremljena sa klasičnim Vishay kondenzatorima.
Na slici je najverovatnije prisutan klok generator nama nepoznatog proizvođača, sa oznakom GL050G KJE0637.
Serijski port kontroliše TI 232GG čip. Svakako, u office upotrebi prisustvo RS232 porta može biti plus, naročito tamo gde se koriste još uvek „old school“ matrični štampači, ali takođe može biti od koristi i za povezivanje raznih uređaja koji se mogu kontrolisati preko računara.
Kontroler sa oznakom ITE IT8627E predstavlja superIO i kontroliše rad PS/2 portova, LPT porta, kao i rad senzora i ventilatora. Obzirom da nismo primetili druge čipove za EC kontrolu, ovaj kontroler se najverovatnije koristi i za funkciju očitavanja naponskih vrednosti, ali i temperature.
Dodaj komentar