VRM sekcija
VRM sekcija izvedena je u dve faze i to preko analognog PWM kontrolera proizvođača Intersil, sa oznakom ISL – 95833HRTZ, koji je u stanju da kontroliše rad 2+1 VRM faze:
VRM sekcija za SOC opremljena je sa po jednim low i jednim up MOSFET-om. U pitanju su LF-PAK, su low RDS(on), marke SinoPower, sa oznakom SM4364 kao low side, odnosno SM4377 kao up side.
U datasheet-u je dobijena neka orijentaciona specifikacija koja nema veze sa realnim životom, a ona kaže da ovaj tranzistor disipira 20W toplotne energije za 48A na temperaturi od 100C, što je naravno nerealno. Računicom možemo lako da dođemo do neke nominalne jačine struje koju može ovaj tranzistor da isporuči i ona je < 20A, što nam govori da ovi tranzistori spadaju u low cost – low RDS(on), ali su svakako bolji izbor nego prevaziđeni D-PAK.
Na VRM sekciji opažamo prisustvo ukupno tri aluminijum polimerska elektrolita prisutni u obe faze, marke APAQ technology, kapacitivnosti od po 820µF, što daje ukupnu kapacitivnost od 2460µF, što je više nego dovoljno za „peglanje“ napona za niskopotrošni Celeron J1800. U pitanju je tajvanski proizvođač elektrolita, a za proizvod ove cenovne kategorije, ovo je više nego solidno rešenje. Pored ovoga tu se nalaze ukupno dve obične zavojnice, tako da VRM sekcija deluje relativno robustno kada se uzme u obzir da CPU troši svega 10W.
Za razliku od nekih modela slične namene, ovde je prisutan i dodatni 4-pinski +12V CPU konektor, preko kojeg VRM sekcija dobija električnu energiju.
Kod prvog SO-DIMM slota primećujemo ukupno tri MOSFET-a, koji služe za napajanje DIMM slotova.
Preko dodatna dva MOSFET-a, najverovatnije kontrolisana od strane ISL – 98533HRTZ PWM kontrolera, ostvareno je napajanje integrisanog GPU-a i northbridge-a Silvermont SOC-a.
Dodaj komentar